Telegram Web
Довідки про звільнення Василя Величковського із виправно-трудової колонії на Луганщині, м. Алчевськ. А також фото "НН" (наружного налюдения - зовнішнього спостереження) за ним (на фото справа)

Величковський, єпископ УГКЦ, редемторист був засуджений совєтами за висвячення священників та поширення релігійної літератури.

Після закінчення терміну покарання виселений за межі СРСР. Певний час був у сестри у Загребі, Хорватія. Також був у Римі, де зустрічався із Йосипом Сліпим та Папою Павлом VІ. Згодом перебрався до Канади.

Та недовго єпископ був на волі. Помер 30 червня 1973 року у Вінніпезі.

У 2001 визнаний Папою Іваном Павлом ІІ блаженним священномучеником.

Джерело: Архів СБУ
😢26
Forwarded from KGB files
Цікава розповідь про те, якими іноді бували відносини в управліннях КГБ на місцях. Харківські чекісти "повстали" проти начальника.

У книзі ім'я не названо, але це Петро Фещенко, який керував КГБ на Харківщині з 1961го по 1974й. Після цього ще трохи очолював УМВД. Суддя, який судив Василя Стуса - його тезка.

На роки Фещенка припала відома нині історія зі знайденими рештками вбитих польських військовополонених.

А згадує про "бунт" контррозвідник Альберт Диченко (Діченко).

Текст із книги "Борис Шульженко. Особистість і час: Документи, спогади, матеріали" (АДЕФ-Україна, 2006).
👍221😁1
Сьогодні день народження Остапа Вишні. Він же ж Павло Губенко. Він же ж агент НКВД під псевдонімом "018".

Із Вишні був такий собі агент, чекісти весь час скаржилися, що він намагається більше вигородити своїх колег, ніж щось на когось донести. Зустрічі і оперативниками прогулював, на зв'язок не виходив. От же ж...)

Кілька фото, а також обкладинка агентурної справи.

Прочитати і завантажити автобіографію Вишні зі справи НКВД можна тут.

Джерело: Архів СБУ
👍4210🔥6
Товариство, хто у Харкові? Є нагода розвіртуалитися)))

У рамках циклу історичних лекцій “Як подолати Росію: спитай історика” 15 листопада в ЄрміловЦентрі відбудеться перегляд документального фільму “Київські файли” (Нідерланди, 2023) спільно з DOCUDAYS UA, а також лекція “Секс, шпигуни та інші секрети КГБ” Володимира Бірчака, історика, редактора "Історичної правди", заступника директора Архіву СБУ (2014-2016), а нині сержанта бригади “Хартія”.

Фільм, який цього вечора побачать харків’яни, занурює в час, коли приватні життя людей пронизувала параноя радянського режиму, і показує, як на них впливала ця маніакальна недовіра. Історії героїв нагадують нам про важливість прозорості, відповідальності за злочини та захисту прав особистості.

Історик Володимир Бірчак, який був історичним консультантом фільму, розповість про те, як документальна стрічка створювалась.

На завершення розповість:

що ж знаходиться у цих архівах, наскільки великий їх масив та як шукати інформацію про себе чи своїх родичів.
24👍14
Трошки посміятися, або "опєрработнік нє учєл..."

Історія наступна, була одна агентка, котрій оперативник призначав зустрічі виключно ввечері. Чоловік ангентки щось запідозрив, чого б то вечорами пропадати...

Простежив за своєю дружиною і побачив, що та зустрічається з іншим чоловіком. Підняв гвалт.

Таким чином розконспірував і агентку, і конспіративну квартиру.

"опєрработнік нє учєл..."

Більше в документі. Там ще одна історія

Джерело: Архів СБУ, світлина ілюстративна
😁521
7 травня 1943 року, предстоятель Української автономної православної церкви в юрисдикції Московського патріархату митрополит Олексій (Громадський), подорожуючи на автомобілі Луцького гебітскомісара Мілера, випадково потрапив у засідку боївки ОУН(м) під командуванням «Хріна» - Микола Медвецький, і загинув разом з німецьким супроводом.

Цікаво, що у архіві СБУ є його справа періоду так званих "перших совітів", коли його заарештували і схиляли до "молитовного єднання" із Москвою.

Кілька світлин із цієї справи.

Джерело: Архів СБУ
👍35🔥83
Цікава світлина, особливо для тих хто цікавиться уніформою.

Була у Райху така служба, як "Веркшуц" - охорона заводів та фабрик.

Українці (досить невелике число) на початках Другої світової використовували її для здобуття військових умінь та навичок.

На вилогах цих двох стрільців є літери PFP, наймовірніше це охорона фабрики пороху у Пйонках (центрально-східна Польща) "Pulverfabrik Pionki".

Джерело: Архів Центру досліджень визвольного руху
👍389
2025/07/10 02:30:21
Back to Top
HTML Embed Code: