Telegram Web
Українська ідентичність, конкуренція за українців у ЄС, мовне питання і загрози існуванню. Василь Мокан у Кабінет експертів

Сім’я є базовим інститутом в Україні, де формуються цінності, і в тому числі патріотизм та українська свідомість. Я вважаю, що збереження інституту сім’ї у класичному його розумінні є одним з ключових завдань і проблем, які зараз стоять в Україні

– сказав Василь Мокан, народний депутат України, член Комітету Міністерства молоді і спорту.

У новому випуску говоримо про вже діючий Закон про утвердження української національної і громадянської ідентичності. Гість розповідає, що у ньому сформовано три ключові напрямки державної політики. А саме – національно-патріотичне виховання, військово-патріотичне виховання та громадянська освіта.

Якщо проаналізувати кожен з цих напрямків окремо, то можна побачити, що вони про любов до своєї батьківщини. Але любов не для користі, а справжня внутрішня, яка формується з дитинства, тобто дошкільного закладу освіти,

– зазначає гість програми.

Більше дивіться у новому випуску про чайлдфрі, подолання демографічної катастрофи та ефективність державної стратегії. Як повернути українців та молодь, як стратегічний ресурс для відновлення України.

#спонсоровано
#на_правах_реклами
👍81🦄1
Чому під наркозом людина не відчуває болю?

Наркоз (від грецького νάρκωσις – оніміння, заціпеніння) – це штучно створений стан організму, при якому настає сон, втрата свідомості, розслаблення м'язів і відключення деяких рефлексів, а також пропадає больова чутливість.

Може здатися, що наркоз – це сильне снодійне, яке дають пацієнтові, щоб він не відчував біль і лікар міг спокійно провести операцію. Але це не зовсім так.

Річ у тому, що наша нервова система влаштована таким чином, що буде реагувати на біль, навіть якщо наша свідомість буде міцно спати. Пошкодження тканин, що відбувається під час операції, можуть бути розцінені центральною нервовою системою як травма і приведуть до запуску небажаних автоматичних реакцій – підвищення тиску, пульсу, скорочення м'язів і т.д.

Тому наркоз – це не просто захист нашої свідомості від відчуття болю, це вимикання механізму болю в усьому організмі.

Сам собою біль – це збудження нейронів нервової системи спеціальними рецепторами, які розташовані по всьому нашому організму. Нейрони, своєю чергою, передають сигнал в нервові центри, які і запускають реакцію на біль. Тому речовини, які використовуються в медицині при наркозі, впливають на нейрони, блокуючи сприйняття і передачу ними больових імпульсів. Природно, що впливати тільки на «потрібну» зону організму або на «потрібні» нейрони, складно, тому наркоз «гасить» всю нервову систему, що в результаті не тільки глушить біль, але і впливає на всі функції організму.

Очевидно, що наркоз – досить складна і відповідальна процедура, тому нею займається окремий фахівець, лікар-анестезіолог, який не лише вводить пацієнта в наркоз, а й стежить за станом його організму під час операції.
26👍26❤‍🔥42👀21🦄1
Філіппінський тест для діагностики морфологічної готовності дитини до школи

В дошкільному віці (зазвичай в 5-6 років) у дітей відбувається напівзростовий стрибок у зрості, який полягає у суттєвому подовженні рук і ніг.

Для того, щоб дізнатися пройшов цей стрибок зросту чи ні, потрібно попросити дитину доторкнутися правою рукою до лівого вуха, провівши руку над головою. 

Дитина 4-5 років не може цього зробити – руки ще занадто короткі.Результат Філіппінського тесту достатньо точно характеризує біологічний вік дитини. Він відображає ступінь розвитку скелету, рівень дозрівання нервової системи, здатність головного мозку сприймати і переробляти інформацію. 

Загалом таким способом перевіряється ступінь морфофункціональної зрілості організму. В першу чергу це пов’язано з рівнем дозрівання нервової системи і здатністю головного мозку сприймати і переробляти інформацію. Недарма Філіппінський тест нерідко розглядають як один з головних критеріїв «шкільної зрілості».

Фізіологами встановлено, що, якщо дитина починає відвідувати школу до того, як у неї відбувся напівзростовий стрибок, це різко негативно позначається на її здоров’ї, в першу чергу – психічному, і вкрай рідко приносить успіхи у навчанні.

Вік, в якому проходить цей напівзростовий стрибок, може істотно варіюватися. У деяких дітей він завершений вже до 5 років, в інших – тільки після 7 років. Звісно, що в такому віці різниця в два роки – це дуже багато.

Напівзростовий стрибок — один з найважливіших критичних періодів у житті дитини, відповідно до ходу якого якісно змінюються багато функцій організму. 

В той самий час фізіологічні наслідки такого стрибка дуже прості: організм дитини стає надійнішим в біологічному сенсі, а тому – працездатнішим.

З точки зору фізіології про працездатність взагалі можна говорити тільки після завершення напівзростового стрибка. 
До цього істинної працездатності (ні розумової, ні фізичної) у дитини ще немає. Адже основою працездатності є така організація нервових, енергетичних та інших процесів, яка здатна забезпечити роботу в «стійкому режимі».
Ні про який «стійкий режим» до напівзростового стрибка говорити не доводиться — мозок дитини до 6 років просто не готовий до цього.
Зате після того, як напівзростовий стрибок завершений, у дитини з’являються реальні функціональні можливості до посидючої, досить тривалої роботи в рівному темпі (зрозуміло, ще невеликі — вони будуть швидко, але нерівномірно збільшуватися відповідно до дорослішання, але основа вже закладена).

Але не слід стверджувати стовідсотково, що якщо дитина виконала філіппінський тест – вона точно готова до навчання в школі.

«Шкільна зрілість» – це сукупність певних навичок і умінь дитини, таких, як: навик освоєння соціальної ролі учня; навик навчальної діяльності; вміння взаємодіяти з соціальним оточенням; фізіологічна готовність до навчання в школі.

Успіхів вам, друзі, терпіння і розуміння до себе і до своїх дітей!
34👍215🦄2
"Безсмертні" HeLa клітини Генрієтти Лакс

Американка Генрієтта Лакс померла від раку шийки матки в 1951 році, але її клітини й досі служать людству.

У 1951 році молода мати п’ятьох дітей Генрієтта Лакс відвідала лікарню Джона Хопкінса. Вона скаржилася на рясну вагінальну кровотечу. Під час огляду гінеколог доктор Ховард Джонс виявив злоякісну пухлину на шийці матки розміром майже 20 см. Пізніше діагностика підтвердила – це рак.
Як показують медичні записи, місіс Лакс почала лікуватися радієм. Це було найкраще лікування цієї жахливої хвороби, доступне на той час. Зразок її ракових клітин, отриманий під час біопсії, відправили до найближчої лабораторії доктора Джорджа Гея.

Протягом багатьох років доктор Гей, відомий дослідник онкології та вірусів, збирав клітини у всіх пацієнток, які зверталися до лікарні Джона Хопкінса з раком шийки матки. Але кожен зразок швидко вмирав у лабораторії. Після взяття тканин пухлини Генрієтти лікар виявив, що її клітини не схожі на інші. Вони не лише не вмирали, а й подвоювалися кожні 24 години.
Хоча місіс Лакс померла у віці 31 року, її клітини продовжують впливати на світ медицини.
Сьогодні ці неймовірні клітини, які отримали назву “клітини HeLa” (за ініціалами Генрієтти Лакс), використовуються для вивчення впливу токсинів, ліків, гормонів та вірусів на зростання ракових пухлин без проведення експериментів на людях.

Клітини HeLa називають «безсмертними», оскільки вони здатні ділитись нескінченну кількість разів, на відміну від звичайних клітин, що мають межу Хейфліка. Це відбувається через те, що клітини HeLa виробляють фермент теломеразу, який нарощує теломери на кінцях ДНК хромосом. 

Клітини HeLa еволюціонували за ці роки, адаптуючись до росту in vitro (в пробірці), і через їх розділення виникло декілька гілок. На сьогодні існує декілька ліній клітин HeLa, всі вони походять від спільного предка, ці лінії клітин використовуються як модель ракових клітин і застосовуються, наприклад, для дослідження механізмів передачі сигналу між клітинами.

HeLa застосовували та застосовують у низці клінічних досліджень. Вони допомогли розробити вакцину проти поліомієліту, ліки проти ВІЛ/СНІД, гемофілії, лейкемії, хвороби Паркінсона та COVID-19, здійснити відкриття у сфері репродуктивної медицини та генетики. Безсмертні клітини згадувались у понад 70 000 наукових публікацій.

Але як біологічні матеріали Генрієтти Лакс отримали вічне життя?

Річ у тім, що вони були уражені вірусом папіломи людини (ВПЛ): саме він викликав рак шийки матки, але одночасно дав змогу клітинам безперервно розмножуватись. 

Здатність ВПЛ викликати рак пов’язана з білками, які він виробляє. Вони можуть націлюватися та руйнувати два основних білка людини, що захищають від раку — p53 і ретинобластому (Rb). Це так звані сторожі, які припиняють поділ клітин після встановленої кількості циклів, щоб запобігти генетичним мутаціям. Без перевірки росту HeLa змогли ділитися нескінченно довго і стали безсмертними.
2713🔥8👍6🙏2👌1🦄1
Як думаєте для чого використовувався цей пристрій?

Ні, не для роздмухування вогню)

Це набір для тютюнової клізми.

Так-так, ви все правильно прочитали, медицина в 18 столітті вважала, що клізма тютюновим димом діє як непрямий стимулятор дихальної системи.

За допомогою клізми лікували запори, епілепсію, астму, АЛЕ найчастіше... реанімували потонулих.  Дим вдували в задній прохід за допомогою спеціальної трубки, яка з'єднувалася з фумігатором та сильфоном, який у свою чергу випускав дим у пряму кишку при стисканні.

Логіка лікарів того часу була дуже проста: "Тютюн і дим змушують серце битися швидше і сильніше, стимулюють дихання. Також дим зігріває потерпілого і висушує його внутрішні органи, видаляючи надлишки вологи."

Ось така от розширена серцево-легенева реанімація. 🤷‍♀️
🙈32👍10🤯6💊51🦄1
🎬 ✏️ Діти у школі: інфекційні захворювання, зміцнення імунітету та як побороти комплекс носіння окулярів. Віталій Філончук у Кабінет експертів

«Хворобливі діти» – це які? Як посилити імунітет? Коли дитину відправляти у школу, а коли все ж краще лишити вдома? Про всі актуальні теми у шкільних батьківських чатах говоримо у новому випуску програми Кабінет експертів. Гість у студії досвідчений лікар-педіатр Віталій Філончук.

Педіатр відразу звернув увагу на необхідності фізичної активності серед дітей дошкільного та шкільного віку. Адже наразі є діти, для яких є справжнім викликом зробити тридцять присідань або піднятись сходами на п’ятий поверх. За його словами, на це впливає малорухливий спосіб життя, що зумовлений сидінням у гаджетах, замість вуличної активності.

Зокрема поговорили про інфекційні захворювання та респіраторні інфекції. «Якщо дитина почувалась добре, а на ранок з’явився нежить, то ймовірніше всього, відбувся контакт з інфекцією. В такому випадку батьки можуть лишити дитину вдома для спостереження. Адже температура може піднятись не відразу», – зазначає лікар-педіатр. Водночас додає, що дитину не обов’язково тримати вдома два-три тижні для того, щоб виділення з носу зовсім зникли. Натомість після загострених симптомів можна відправляти у школу.

У випуску назвали кілька рекомендацій лікаря для батьків та їх дітей, яким треба носити окуляри. А також чи потрібний предмет фізкультури у школі? Більше детально про це та багато іншого дивіться у випуску ТУТ 🎬

#на_правах_реклами
#спонсоровано
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
22👍2🦄1
На фото орхідометр, або тестикулометр Прадера – вимірювальний прилад, який призначений для оцінки обсягу яєчок.

Прилад був придуманий в1966 році швейцарським ендокринологом Андреа Прадером. Орхідометр складається з ланцюжка зі дванадцяти пронумерованими дерев'яними або пластиковими намистинами, розмір яких збільшується від 1 до 25 мл.

Гранули орхідометра порівнюються з яєчками пацієнта, і обсяг зчитується з кульки, яка найбільше відповідає за розміром. Розмір у препубертатний період становить 1-3 мл, у період статевого дозрівання – від 4 мл і вище, а у дорослих – від 12 до 25 мл.

Орхідометр може бути використаний для точного визначення розміру яєчок. Невідповідність розміру яєчка іншим параметрам людини може бути важливим ключем до виявлення різних захворювань. Маленькі яєчка можуть свідчити про первинний чи вторинний гіпогонадизм – недостатність яєчок, що супроводжується зниженням рівня статевих гормонів. Розмір яєчка може допомогти відрізнити різні види передчасного статевого дозрівання.
👍216🦄1
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Перистальтика – це хвилеподібні скорочення стінок порожнистих трубчастих органів, таких як стравохід, шлунок і кишківник, які сприяють просуванню їх вмісту до вихідних отворів.

Як працює перистальтика?

У стінках травного тракту розташовані два типи м'язів:

Поперечні м'язи – вони стискають просвіт органу, створюючи хвилю скорочення.
Поздовжні м'язи – вони вкорочують орган, допомагаючи проштовхувати вміст вперед.
Ці скорочення відбуваються автоматично і координуються нервовою системою.

Перистальтичні рухи є важливими для:

Переміщення їжі та рідини шлунково-кишковим трактом.
Змішування їжі з травними ферментами, що допомагає ефективному розщепленню і засвоєнню поживних речовин.
Видалення відходів травлення з організму.

Перистальтика є важливою функцією шлунково-кишкового тракту і відбувається постійно, навіть під час сну.
 
👍4182🦄1
🦟У Китаї поліція зловила злодія завдяки вбитому комару

Грабіжник у Фучжоу під час пограбування чергової квартири прибив комара на стіні.

Поліціянти, під час розслідування побачили труп комахи із плямами крові, і взяли зразок на експертизу.

Аналіз ДНК показав, що кров належить місцевому жителю, який раніше був судимий за крадіжку зі зломом. Чоловіка заарештували. Завдяки збору плям крові та аналізу ДНК поліція підтвердила, що вони належать підозрюваному, на прізвище Чай, який має судимість. Чая заарештували через 19 днів після крадіжки зі зломом. Одним махом поліція також змогла розкрити три інші випадки крадіжки зі зломом, пов’язані з цим самим чоловіком.

Хоч якась користь від комарів🤷‍♂️
3912🤯8🆒1🦄1
Чим відрізняється скелет чоловіка та жінки?

Всупереч поширеній легенді, кількість ребер у чоловіків і жінок однакова. Але між чоловічими та жіночими скелетами є багато інших відмінностей.

Чоловічий скелет відрізняється від жіночого більшою масивністю. У чоловіків кістки щільніші, ніж у жінок. Особливо це помітно в людей, старших за 30 років, адже в цьому віці кістки втрачають кальцій, мінералізація їх знижується, але в жінок цей процес іде інтенсивніше, ніж у чоловіків.

У жінок більш розвинений таз, а в чоловіків – плечовий пояс. Щоправда, така різниця виникає тільки після статевого дозрівання, розрізнити за цією ознакою скелет хлопчика і дівчинки не можна.

Основні відмінності між скелетами чоловіків і жінок полягають у будові кісток таза. Жіночий таз пристосований до вагітності та пологів. Ці біологічні процеси потребують досить великого об'єму черевної порожнини, а голівка плода під час пологів має легко проходити через тазовий канал та отвір, цим і пояснюються особливості жіночого тазу. Він у середньому на 5 см ширший, ніж чоловічий, його отвір має у жінок овальну форму, а у чоловіків – серцеподібну. Тазовий канал у жінок циліндричний, а в чоловіків – у формі конуса. Кут з'єднання лобкових кісток (лонна дуга) у жінок становить понад 100 градусів, а в чоловіків – менш ніж 90.

Відрізняється і будова крижів: у жінок вони ширші й коротші, а в чоловіків – більш вигнуті, і зчленування їх з іншими кістками в жінок рухливіше, чим і пояснюється гнучкість жіночого тіла.

Визначення статі за черепом менш достовірне, ніж за іншими кістками, та все ж деякі відмінності вказати можна. У жінок більш гладкими виглядають ті місця, де до кісток черепа прикріплюються м'язи.

Верхні краї очниць у чоловіків тупі, а у жінок гострі. У чоловіків більш розвинені надбрівні дуги та виличні кістки, розташовані під очницями. У чоловічому черепі потиличний виступ виражений сильніше, тоді як у жінок він може бути майже непомітним.

Як правило, чоловічі черепи вирізняються більшими зубами і масивною «квадратною» нижньою щелепою, у жінок же підборіддя загострене. Лобова кістка у чоловіків скошена, а у жінок – округла і вертикальна.

Повітряні порожнини в пневматичних кістках черепа в чоловіків більші, ніж у жінок. Ця різниця очевидна навіть у дітей.

Попри таку кількість відмінностей, точного результату при визначенні статі за скелетом гарантувати не можна. Помилки бувають як у вчених, так і судово-медичних експертів.
👍499👀51🦄1
Інакша освіта. Сухомлинський, Макаренко, Ушинський – інтеграція чеснот в освітній процес. Віталій Хромець у Кабінет експертів

«Для того, щоб бути людяним потрібно докладати фантастичну кількість зусиль» – сказав Віталій Хромець, доктор філософських наук, координатор освіти “Інакша освіта” та резидент Кабінету експертів у новому випуску. Про видатну педагогіку, її видатних класиків та що таке інакша освіта говоримо у новому випуску програми Кабінет експертів.

«Щоб ми сформували людяну людину, потрібно щоб освітнє середовище школи культивувало зразки людяності. А що таке зразки людяності, це те, що ми називаємо чеснотами (якостями, які практикуємо у житті). Наприклад: мудрість, мужність, чесність, принциповість, віра, любов»,

– говорить експерт.

Крім того, під час бесіди згадали про п’ятнадцять видатних класиків педагогіки, серед яких є три українці. А саме Антон Макаренко, Василь Сухомлинський та Костянтин Ушинський. Зокрема експерт підкреслив на фундаментальних внесках Антона Макаренка у педагогіку. Натомість Сухомлинський був членом комуністичної партії та мав купу премій. Тому за формальними ознаками його можна вважати легітимованим радянською владою. «Але він чітко писав, що і педагогіка, і освітня практика має бути контекстуалізована у національну українську традицію», – додає Віталій Хромець.

Детальніше у відео про інакшу освіту та Сухомлинського, Макаренка і Ушинського. Як інтегрувати чесноти в освітній процес?

#на_правах_реклами
#спонсоровано
👍932🦄1
🦷 Вчені з'ясували, що вейперам доведеться частіше ходити до стоматолога

Для цього було проаналізовано дані понад 13 тисяч пацієнтів віком від 16 років, які проходили лікування в стоматологічних клініках з 2019 по 2022 рік. Близько 79% тих, хто палить електронні сигарети, були віднесені до категорії високого ризику розвитку карієсу.

Фахівці зазначають, що після вдихання липкий і солодкий вміст рідини для паріння прилипає до зубів, спричиняючи їхнє пошкодження. Рідина для електронних сигарет також змінює мікробіом ротової порожнини, роблячи його більш сприйнятливим до бактерій, що викликають карієс. А ще вейпінг сприяє утворенню карієсу в тих областях, де він зазвичай не виникає, наприклад, на нижніх краях передніх зубів.
1522
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Вчені розробили смарт-лінзи, які заряджаються сльозами

Розумні лінзи, які здатні замінювати екран гаджетів, мали основну проблему — підзарядку. Вчені вигадали, як заряджати лінзи прямо на очах: гнучка батарея в лінзах містить воду і спеціальний фермент.

У природному слізному середовищі ока цей фермент входить у реакцію і генерує струм, якого вистачить на 12 годин роботи лінзи.
25❤‍🔥10👍8🦄1
Галакторея – утворення грудного молока у чоловіка або у жінки, яка не годує дитину.

Симптоми

Вироблення грудного молока може бути єдиним симптомом пролактиноми (пухлини гіпофіза), але в багатьох жінок припиняються менструації чи порушується менструальний цикл. Часто відзначаються напади відчуття жару («припливи») і сухість піхви, що викликає дискомфорт при статевому акті. У чоловіків, як правило, виникають головний біль або обмеження бічних полів зору. Приблизно у двох третин чоловіків, які мають пролактин, втрачається інтерес до сексу і настає імпотенція.

Причини

Найбільш поширена причина галактореї у чоловіків та у жінок—пролактин-продукуюча пухлина (пролактинома) гіпофіза.

Зазвичай пролактиному вдається діагностувати на ранніх стадіях захворювання, але в чоловіків вона, як правило, досягає більших розмірів, ніж у жінок. Надмірна секреція пролактину і розвиток галактореї можуть бути обумовлені прийомом деяких ліків, зокрема психотропних препаратів (фенотіазинів).
👍13😢8😱32
Що робити, якщо ви пропустили прийом ліків?

Якщо ви пропустили прийом ліків і згадали про це через кілька годин (менше ніж через 3-4 години при дворазовому прийомі ліків на добу і менше ніж через 3-6 годин при одноразовому прийомі), то прийміть забуті ліки і надалі не міняйте графік їхнього прийому.

Якщо ж від пропуску прийому ліків пройшло багато часу, то треба приймати наступну дозу ліків у стандартний для вас час. У жодному разі не слід приймати подвійну дозу ліків у наступний прийом, це може бути дуже небезпечно.
👍356🦄1
FDA схвалило безконтактний килимок Withings для діагностики апное уві сні

😴Безконтактний килимок Sleep Rx від Withings поміщається під матрац користувача та відстежує частоту серцевих скорочень, дихання та рухи тіла людини яка спить, протягом кількох ночей.

🏥Зазвичай діагностика обструктивного апное може вимагати ночівлі в лабораторії сну для проведення полісомнографічного тесту — зазвичай це не спокійний захід, який часто включає підключення різних датчиків для вимірювання повітряного потоку, активності мозку, рівня кисню в крові, загальних фізичних зусиль, та дихання.

💤Також ці тести дороговартісні і через це, менш доступні, а дані за одну ніч можуть не дати повної картини стану пацієнта.

😔За оцінками, близько 80% випадків можуть залишатися недіагностованими та нелікованими, що підвищує ризик розвитку у людей серйозних серцево-судинних та метаболічних захворювань.
18👍1💋1🦄1
​​​​Методи чищення зубів

Раціональна гігієна ротової порожнини з використанням зубної нитки та пасти – невід'ємна частина загальної гігієни людини. Її ефективність багато в чому залежить від методів чищення зубів та ясен. Існує велика різноманітність методик чищення зубів. Деякі з них наводяться нижче.

Стандартний метод. Зубний ряд умовно ділять на кілька сегментів. Моляри, премоляри, фронтальні зуби з кожного боку. Чистять зуби при не зімкнутих зубних рядах. Щітку розташовують під кутом 45° до поверхні зуба. Починають чистити зуби з вестибулярної поверхні щелепи зліва, виконуючи 10 підмітальних рухів зверху вниз, потім переходять до всіх інших сегментів. Після цього чистять піднебінну поверхню верхніх зубів, переходячи по сегментах від лівого до правого, роблячи на кожному по 10 підмітальних рухів. На нижній щелепі зуби чистять в тій же послідовності. При чищенні піднебінної та язикової поверхні верхньої та нижньої щелепи щітку розташовують перпендикулярно до зубного ряду. Чищення закінчується круговими рухами по вестибулярній поверхні з охопленням зубів, ясен і переміщенням щітки зліва направо.

Метод обертання щітки. Щетинки щітки поміщають на слизову оболонку ясен. Обертальними рухами щітку просувають до коронки зуба. Цей рух повторюють 10-12 разів в кожному сегменті зубного ряду.

Метод Леонардо. Зубну щітку встановлюють перпендикулярно до вертикальної поверхні зубів, виконують вертикальні рухи в напрямку від ясен до коронки зуба. Вестибулярні поверхні чистять при зімкнутих рядах, піднебінні – при не зімкнутих, жувальні – рухами назад. Метод дозволяє уникнути пошкодження ясен.

Метод Рейте. Щетинки щітки встановлюють паралельно осі зуба, вільними кінцями вони повинні прилягати до ясенного краю. При чищенні роблять рухи, спрямовані від ясен до коронки зуба.

Метод Сміта-Белла. Рухи щітки повторюють шлях їжі при жуванні. Щітку встановлюють перпендикулярно до жувальної поверхні та в цьому положенні при слабкому натисненні та обертанні просувають до ясен.

Метод Фонеса. При зімкнутих зубних рядах щетинками щітки, розташованими перпендикулярно до вестибулярної поверхні зубів, виконують кругові рухи. Язикові та жувальні поверхні очищають тими ж рухами при не зімкнутих зубних рядах по черзі на верхній і нижній щелепах.

Метод Стілмона. Зубну щітку встановлюють так, щоб кінці щетинок лежали частково на яснах, а частково на пришийковій області зуба. Натискають на ясеневий край до видимої анемічності ясен, виконуючи щіткою слабкий обертальний рух. Рух припиняють з появою кровоточивості в яснах. Так повторюють кілька разів. Для того, щоб очистити язикові поверхні передніх зубів нижньої та верхньої щелепи, щітку ставлять паралельно осі зуба, причому так, щоб зуб і маргінальна частина ясен були між пучками. Жувальні поверхні очищують щетинками, спрямованими перпендикулярно до оклюзійної площини.

Гігієнічний догляд за ротовою порожниною повинен полягати не тільки в чищенні зубів за допомогою зубної щітки та пасти. Одночасно слід проводити масаж ясен та очищення міжзубних проміжків за допомогою зубних ниток, та іригаторів. За часом весь комплекс гігієнічних заходів з догляду за ротовою порожниною повинен тривати від 3 до 5 хвилин.Ідеальний варіант – чищення зубів після кожного вживання їжі.
18🤯103🤣1🦄1
2025/07/14 15:23:53
Back to Top
HTML Embed Code: