Telegram Web
❗️Євросоюз не дозволить США забрати Гренландію, - гнівно заявив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро.

👉Отож, шанси на появу європейських збройних сил суттєво збільшуються. Погрози Трампа та відверта зневага Маска до європейських політичних еліт штовхатиме європейців до створення військових обʼєднань, які діятимуть паралельно до структур НАТО, де домінують американці.

Особливу роль в цьому відіграватимуть Франція та Велика Британія - обидві країни мають ядерну зброю. (Хоч остання вже не є членом ЄС).

⚡️Звісно, ніхто не говорить про те, що європейці та американці коли-небудь дійдуть до прямого протистояння. Але незалежність європейців від американської безпекової парасольки зараз буде дуже на часі.
👍107💯11🤔1
❗️Американці житимуть краще, а всі інші – гірше.

Це короткий виклад інавгураційної промови Трампа.
Хоча саме твердження це сумнівне, оскільки американцям зараз доведеться втягнутися у складне внутрішньополітичне протистояння. Яке, як виявилося, з виборами не закінчилося, а тільки почалося. Американське суспільство дуже не любить одностайного «одобрямс», але дуже любить відстоювати свободи та право на власну думку – на цьому століттями побудована уся їхня політична культура, - зламати яку буде непросто. Навіть Трампу. Тому у найближчі місяці політика таки поцікавиться кожним американцем.

Хороших новин для України дві. Перша це те, що імідж геополітичного мачо змушуватиме Трампа показувати силу, в тому числі – Путіну. Тому прямої здачі українських інтересів не буде. Але будуть складні і багатоповерхові перемовини про «мир» в Україні, які можливо навіть завершаться стратегічною паузою (не плутати із завершенням) у війні.

Друга новина – це тверде переконання Трампа, що США мають залити світ своїми енергоносіями. Це серйозна історія, здатна погризти до дірок шланги російської бензоколонки.

💥Решта із сказаного Трампом про світ – це анонс поки що керованого хаосу. Ключове слово тут «керованого». А, можливо, ще ключове слово тут «поки». Бо жодного уявлення як будуть вибудовані відносини у трампівському світі із ЄС, НАТО, Китаєм чи іншими важливими гравцями у Білому Домі поки немає.

🌍Звісно, багато (але не всі) яскравих міжнародних анонсів розсиплеться як пил (про Гренландію, Панамський канал та Канаду напишу окремо). Але шоу і потрясіння будуть добрячі. І оскільки йдеться про найбільшу світову потугу - США, - то заховатись від цього буде нікуди. Навіть, як доводить Маск, у далекому космосі.
👍76🤔17🥱21🤬1
❗️Перший тур американо-російських перемовин відбувся. Відбувся заочно і не дуже вдало. Розмова з Путіним мовою економічних погроз і майбутніх санкцій, звісно, потрібна, але навряд чи вона сама по собі буде ефективною. Російський диктатор по великому рахунку плювати хотів на економіку та раціональні аргументи.

⚡️Але є і хороше - у риториці Трампа є чітке розуміння, що гальмо до миру сидить саме кремлі і саме тому він звертається насамперед до російського диктатора.

Однак ці звернення матимуть якісь наслідки, якщо до дискусії про санкції додадуться аргументи про безпеку та геополітику. Публічно оголошені наміри постачати зброю Україні у разі провалу розмов з росією, нарощування потужності НАТО, створення нових каналів комунікації із країнами, які мають для росії стратегічне значення (Китай, Індія) подіють на росію значно краще, ніж констатація реалій російської економіки.

👉Навіть, здавалося б економічний і справді важливий важіль впливу на путіна - намір обвалити ціну на нафту – подіє лише тоді, коли увімкнуються геополітичні , а не економічні важелі (скасування санкцій щодо Венесуели, розмова з країнами ОПЕК)

🌍Інша хороша річ – Трамп продовжує вперто говорити , що зупинить війну в Україні. Тому зіскочити з теми просто так буде важко. І тому доведеться шукати нові і переконливіші аргументи. Тому варто очікувати нового туру перемовин, які мають відбуватися за правилами міжнародної політики з позиції сили, а не лише долара.
👍79🤔211
❗️Найбільше втратять від зупинки USAID це самі США. Завдяки грантовій діяльності Вашингтон опосередковано отримував потужний інструмент зовнішньої політики – складову так званої «м’якої сили», яка значно полегшувала реалізацію інших інтересів країни.

👉 За роздані гроші, які в сумі як для США складали якийсь дріб’язок – Білий дім рекламував американські політичні цінності та свободи, а також покращував свій імідж у дуже розмаїтих країнах світу, навіть там, де підтримка американської політики могла бути не на найвищому рівні. Бо витрачалися вони, загалом, на правильні речі. В Україні, для прикладу, – це підтримка шкіл, госпіталів, проектів економічного розвитку.

🌍 Але тепер ні. Через внутрішню політичну кон’юнктуру існування «м’якої сили» поставлене на паузу. І думаю, що після цієї паузи у Вашингтоні зрозуміють, що трохи погарячкували і змінивши трішки пріоритети повернуться до перевіреної часом грантороздавальної діяльності. Бо револьвером і добрим словом можна значно більше досягти, ніж просто револьвером.
👍74😐14😁31🤮1
❗️Виглядає, що одним із пунктів плану миру від Трампа є проведення в Україні виборів – з тим, щоби остаточний пакет «мирних угод» підписала вже нова влада. У цьому разі теза про мирні компроміси мала би стати складовою виборчих програм кандидатів.

Про те, що США хочуть таких виборів пише Reuters.

Однак щоби провести такі вибори потрібне довготривале перемир’я і навіть пауза на військовому стані. Адже щоби вибори були легітимними, потрібна повноцінна свобода слова та участь у виборах військових - у якості виборців та кандидатів. Можливо заради цього буде підготовлений особливий пакет законів, який дав би можливість провести демократичні (?) вибори в умовах припинення (?) вогню.

Тому, якщо справді повірити ексклюзиву Reuters, можна припустити наступний графік «мирного плану»:

1️⃣попередні перемовини між США, Україною та рф та досягнення угоди про припинення вогню; (100 днів від сьогодні)

2️⃣голосування пакет поправок до виборчих законів; (4-5 місяців)

3️⃣вибори (6-8 місяців, або до кінця року, як каже Келлог)

4️⃣підписання «мирних угод» новою владою (до року)

Звісно, це все дуже умовно. Тим більше, що поки незрозуміле найголовніше питання майбутніх перемовин – гарантії безпеки, які би мала отримати Україна, щоби мир/перемир’я були тривалими.
🤔69👍10🤯1
❗️Елон Маск договорився до того, що розробку COVID-19 фінансувало USAID. Чомусь згадався пропагандист Гітлера Геббельс, який казав, що для того, щоби у брехню повірили, вона має бути жахливою.

Взагалі якість політичних дискусій у США деградувала у рази. Повернення до нормальності колись буде дуже болючим.
💯108🤯13👍2
Sergiy TARAN
❗️Елон Маск договорився до того, що розробку COVID-19 фінансувало USAID. Чомусь згадався пропагандист Гітлера Геббельс, який казав, що для того, щоби у брехню повірили, вона має бути жахливою. Взагалі якість політичних дискусій у США деградувала у рази.…
❗️МЕGАіронія в тому, що ковід -19 почався (дивись назву!) у 2019 році, тобто у часи Трампа. І, відповідно до хворої уяви Маска, саме Трамп у часи свого першого пришестя (2017-2021) мав би благословити розробку та розповсюдження COVID-19.

Звісно, скласти до купи логіку ні Маску, ні більшості світових (!) ЗМІ не стало натхнення. Надто складно у сучасному світі напружувати желейний мозок.
😁61💯51👍8😢1
❗️Трамп запропонував обміняти рідкоземелельні метали на допомогу США.

Що ж, як бачимо з карти, любʼязно розробленої за участі страшного для Трампа USAID добра частина тих родовищ знаходяться або на окупованих територіях, або у зоні потенційних атак РФ.

Тому можна спокійно відповідати Трампу - «Без проблем! Піди і візьми собі ті метали!»
👍84🤔6
❗️Навколо Трампа є дві фракції, які по різному бачать допомогу Україні, - пише Reuters. Поки перемагає позиція, що військову допомогу припиняти не треба, бо інакше це суттєво послабить переговорні позиції Києва. Але ще кілька днів тому перемагала позиція, що допомогу треба припиняти, і тому вона була поставлена на паузу. Але зараз постачання зброї відновилося.

https://www.reuters.com/world/us-arms-shipments-kyiv-briefly-paused-before-resuming-over-weekend-sources-say-2025-02-03/
👍68🤔8
📖 Маю сценарій психологічного трилера для Голлівуду, навіяний останніми дискусіями у наших медіа.

Трамп вимагає у Канади віддати рідкоземельні метали, а від Україні - стати 51 штатом США.
Американці вже нічому не дивуються і ніяк не реагують. Путін лякається і закривається в бункері.
Трамп вирішує відвідати Україну (все таки майбутній штат!) і
зустрітися з українцями.
На зустрічах вони йому розповідають про те, що він має робити, які всі політики погані, які зарплати в Україні мають бути, як треба ремонтувати під’їзди, дороги, двори, труби. І взагалі, краще свої мільярди він би роздав на більші пенсії.
Трамп довго вислуховує бажання українців і вперше за часи свого президенства відмовляється від свого ультиматуму та без жодних
коментарів повертається у Вашингтон.
Україна залишається суверенною.
Хепі енд.
😁1013💯3👍2
❗️Чому США завжди підтримують Ізраїль і не завжди – Україну? Це буде непопулярний пост. Підтримують Ізраїль не лише тому, що він важливий контрбаланс Ірану у регіоні. А і тому, що для кожного американського президента ізраїльтяни – це в тому числі і власні виборці, або їхні родини, родичі, друзі. Які мають потужне лобі і завдяки подвійному громадянству та розвиненим відносинам зі своєю батьківщиною створюють групи впливу т̷а̷ ̷р̷о̷з̷в̷і̷д̷к̷у̷ всередині Америки, сидять безпосередньо у Конгресі, або просто є звичайними виборцями, за голоси яких треба поборотися.

При всій повазі до української діаспори у 4-му поколінні, українці не становлять такої розлогої сили, попри те, що в часи війни кількість українців у світі збільшилася у рази.

Тут мало би бути пояснення чому інститут подвійного громадянства з країнами НАТО та ЄС був би дуже корисним для України, і як би це радикально змінило гру у важливих для нас країнах, і як важливо заради інтересів країни тримати зв'язок з тими, хто поїхав, - так, як це робить Ізраїль. Але я не встигну цього написати. Бо багато наших
мудрих і далекоглядних співвітчизників одразу почне перебивати «Поїхали, то нехай і не повертаються!»
💯75🤔13👍91😢1
❗️У майбутньому мирному плані від Трампа по-справжньому важливі дві речі:

1️⃣ Гарантії безпеки для України, де головний акцент - максимальна конкретика виражена у цифрах, грошах і датах.

Цими гарантіями можуть бути - масштаби і регулярність постачання зброї Україні, спільні військові виробництва, військові бази як на території України та і на території ЄС за участі українців, масштабні спецпроекти оборонних споруд на сході за західні гроші, нові військові технології, чітка дата вступу до ЄС.

2️⃣ Важелі впливу, на які готовий піти Трамп, аби змусити Росію до миру.

Цими важелями можуть бути - санкції, кульбіти геополітики з країнами ОПЕК (ціна на нафту), антиросійські інтриги з Китаєм та Індією, погрози постачати нові озброєння для України, радикальне збільшення військового бюджету країн НАТО.

Все решта – вибори, відбудова країни, фінансова допомога, рідкоземельні метали, локація місця переговорів, доля USAID, істерики Маска, - насправді другорядне. Не тому, що неважливе, а тому, що буде другим після гарантій безпеки та згоди путіна на стратегічну паузу у війні. Тому звертаємо уваги на головне і не ведімося на інформаційний шум.
👍74🤔15🤣1
❗️В Україні будь-які репресії проти опозиції завжди закінчувалися підвищенням рейтингу цієї самої опозиції. Не розуміти це можуть лише ті, хто повірить, що нові закони фізики можна написати рішенням РНБО.

Робити це зараз влада може або наївно вірячи, що на тлі зміни пріоритетів влади у США можна тихцем провести вибори «по-бєзпрєдєлу» (перепрошую за російський термін, але він тут дуже доречний), або можна зрежисерувати сценарій майбутніх виборів, повторивши змагання тих самих кандидатів і тем, що і в 2019 року.

Однак і той, і інший сценарій є вкрай ризикованим і малопрогнозованим для влади. Хоча для країни головний ризик - це вибух внутрішнього і дуже несвоєчасного протистояння, яке зробить країну ще вразливішою у найскладніший час її новітньої історії.
🔥87👍61
Sergiy TARAN
❗️Якщо узагальнити всі інсайди та висловлювання впливових західних інфлюенсерів після виборів у США, можна припустити, що Трамп, а, отже, і Захід готують для України суміш фінського та корейського варіантів, коли Україні наполегливо запропонують: 1️⃣Тимчасовий…
❗️Трамп готує для України суміш фінського та корейського варіантів, яку наполегливо запропонують Україні.

Про це я писав ще восени, це читалося у риториці західних лідерів, насамперед, у Трампа, і дивно, що для когось зараз це стало несподіванкою.

Причина цього в тому, що на думку домінуючого республіканського істеблішменту цей сценарій кращий ніж «війна на виснаження», яку по факту обстоювала адміністрація Байдена.

👉 Хоча головною стратегічною мотивацією самого Трампа є не доля України, а стримування Китаю (зокрема, розхитування російсько - китайського союзу) та спроба перелаштувати правила світової політика «під себе» - під власні рішення і домовленості.

Рішучий злам у російсько-українській війні міг би настати за умови повноцінного залучення військ країн НАТО на боці України, але це аж надто фантастичний сценарій.

⚡️Тепер вся увага має бути до гарантій безпеки, які має домогтися України. Такими гарантіями можуть бути:

1️⃣Масштаби і терміни постачання західної зброї. (Можливо, американська зброя куплятиметься частково за європейські кошти)

2️⃣Конкретні дати вступу України в ЄС (але не в НАТО, принаймні поки живий Путін)

3️⃣Максимальне залучення західних інвестицій в Україну (в тому числі і у розробку рідкоземельних металів, хоча реалістичність саме цього плану Трампа сьогодні виглядає дещо перебільшеною)

4️⃣Створення спільних військових виробництв з країнами ЄС

5️⃣Спостережна місія (саме спостережна, а не миротворча) окремих європейських країн на лінії протистояння

6️⃣Ініціювання масштабних спецпроектів побудови оборонних споруд на лінії протистояння за західні гроші.

7️⃣Суттєве збільшення військових бюджетів європейських країн - членів НАТО (так, це для нас також має значення)

Все решта - емоції, нехай і щирі. Але на яких гарних рішень точно не придумаєш.
🙏52🤔22👍4🤬4😐2
❗️У європейців є один шлях повернути собі рівноправну субʼєктність у геополітичних торгах - це радикально збільшити військові бюджети і продемонструвати готовність воювати, - якщо не за Україну, то хоча б за себе.

⚡️Європа зараз не бере участі у переговорах щодо України не лише тому, що Трамп «неправильний». А і тому, що дивно вимагати рівноправності з військовими потугами, коли європейські члени НАТО досі не можуть виконати норму ще 2006 року про фінансування військових бюджетів у 2% ВВП. А для безпеки самих європейців зараз потрібно у рази більше.

👉Тому тут два варіанти - або європейці згадують, що мають гроші, військову промисловість і славні традиції, або їм залишиться і надалі з кожного приводу висловлювати «глибоку стурбованість».
💯1121👍1
❗️Справжня битва для Трампа розгортається прямо зараз у США. Суд наказав відновити фінансування програм іноземної допомоги.

Якщо рішення про відновлення діяльності USAID набуде сили, це стане серйозним ударом по інших ініціативах Трампа, які ламають усталену інституційну систему США. І тоді усякі інші рішення - наприклад, про раптові звільнення чиновників, повноваження звільняти яких отримав від Трампа Маск - будуть проходити через складний і довгий фільтр судових засідань.

Судова влада - це взагалі серйозна глиба американського суспільства. І під рішення Трампа вона просто так не прогинатиметься.
👍138🤔8🙏4🤡1
👉Інсайд з Білого дому про розсекречення справи про вбивство Кеннеді:

Якби Трамп був тоді президентом, то президента Кеннеді не вбили б.






(Враховуючи рівень дискурсій американської політики вимушений попередити, що це був жарт)
🤣137😁28👍9🤡2
❗️Європейцям команда Трампа запропонувала сісти за стіл перемовин щодо України, розіславши запитальник щодо готовності конкретних країн брати участь у забезпеченні миру в Україні.

⚡️Reuters пише, що питання мають зʼясувати наскільки уряди окремих країн готові:

1) надіслати, і якщо так, то наскільки часу і у якій кількості свої війська в Україну;
2) Які санкції європейські уряди готові, або пропонують застосувати проти росії;
3) Які інші засоби (зброя, техніка, гроші) уряди готові надати для посилення України.

👉Від цих питань і буде залежати наскільки серйозно європейців будуть залучати до перемовин. Якщо відповідь їхня відповідь буде ніяка, то їх ніяк і не залучатимуть до перемовин. Хоча можливо їм запропонують якусь церемоніальну роль, аби потім спробувати перекинути проблему підтримання миру в Україні на їхні кволі тремтячі плечі.

Якщо відповідь буде серйозною, то і залучатимуть їх серйозніше.

Тут все логічно - вплив будь-кого на рішення має бути прямо пропорційним відповідальності, яку будь-хто готовий брати на себе.

🌍Не виключаю, що Трамп згодом залучатиме до перемовини щодо України окремі країни ЄС, - ті, що готові інвестувати у власну безпеку більше, ніж інші. У цьому разі за іронією долі саме Трамп, а не Брюссель диригуватиме створення нової архітектури безпеки у Європі.
👍44🤔28👏1
❗️В Європі зʼявився перший справді дорослий: прем'єр Великої Британії Кір Стармер заявив, що готовий ввести британські війська в Україну для забезпечення виконання будь-яких мирних угод. Правда, Велика Британія не є членом ЄС, але то вже таке…

Не впевнений, що найближчим часом таки дійде до розміщення європейських сил в Україні, - надто це складний процес. Але хоча би за публічну готовність зробити це офіційний Лондон вже заслуговує велику повагу.


Макрон, ваш хід! :)
👍149
Sergiy TARAN
❗️В Європі зʼявився перший справді дорослий: прем'єр Великої Британії Кір Стармер заявив, що готовий ввести британські війська в Україну для забезпечення виконання будь-яких мирних угод. Правда, Велика Британія не є членом ЄС, але то вже таке… Не впевнений…
❗️Ще один у команді дорослих. Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що відправка шведських військ в Україну у складі миротворчих сил "абсолютно можлива".

Так крок за кроком бачимо ми бачимо які країни готові брати на себе відповідальність за майбутнє Європи. Виглядає так, що це переважно країни Північної Європи, - поки що за винятком Німеччини, але там скоро вибори. Виходить такий собі «Північно-північний євроатлантичний альянс».

Південь відпочиває і чекає поки щось вирішать замість них, аби потім скаржитися, що щось вирішили замість них.
👍107
2025/07/14 02:41:28
Back to Top
HTML Embed Code: