Warning: Undefined array key 0 in /var/www/tgoop/function.php on line 65

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/tgoop/function.php on line 65
- Telegram Web
Telegram Web
🚨 В окупованій московитами Білорусі знайшли фінляндського мільйонера, розшукуваного Інтерполом і Європолом одночасно за системну корупцію. Бізнесмен, на ім'я Арто Калеві Аутіо, оселився з 2020 р. у Мінську, де ховається від правосуддя слуг Феміди республіки Суомі. Фінансові претензії до нього оцінені у приблизно €30 мільйонів.

🇧🇾 Прикметно, що пан Аутіо одружений із білорускою Крістіною Базилєвою, з якою мешкає в елітних апартаментах у середмісті столиці. Спільно вони володіють підприємствами "Amplion Trust" та "Iskra Trust", що допомагають лукашенківському режиму обходити накладені західні санкції через Литву й Латвію. Так звана влада Білорусі публічно не коментувала перебування розшукуваного корупціонера у країні.

💸 Як стало відомо, Арто Аутіо причетний до виведення із Молодіжного фонду Суомі мільйонів євро, більша частина коштів пішла до сусідньої Еесті, а "відмита" була у Латвії. Корупційний скандал вибухнув ще у 2016 р., коли розпочалися публічні інвестиції в елітну нерухомість (куплялася за завищеними цінами) не на фінляндських теренах. Різницю учасники схеми могли покласти собі в кишеню, а структура, що курує фондом – Міністерство освіти й культури у Гельсінкі – дивним чином не підозрювало шахрайську аферу.

👮🏻 Фіґуранти корупційної справи потрапили під слідство та отримали вироки, але не всі. Одному з ключових учасників оборудки – панові Аутіо – вдалося уникнути суду, вчасно опинившись у Мінську. А оскільки Білорусь не підписала із Суомі двосторонньої угоди про екстрадицію злочинців, шахрай почувається зараз дуже впевнено і безпечно під протекцією лукашенківського режиму.

#новини #ФінськийОглядач #економіка #Суомі #політика

🌐
Telegram | Facebook
🤬5👍1
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
🫡 Приголомшлива звістка: морська оборона Суомі отримує сучасне підкріплення! Кілька годин тому у портовому місті Раума відбувся урочистий захід зі спуску на воду першого багатоцільового корвета проєкту "Squadron 2020" класу "Pohjanmaa". На церемонії до присутніх звернувся міністр оборони Антті Гяккянен:

Це перший із чотирьох надсучасних бойових кораблів, які зміцнять наші Військово-морські сили. Інші 3 мають бути завершені та встати у стрій до 2029 р. Корвети будуть ключем до ударного потенціалу не лише Суомі, а й усього NATO у Балтійському морі у найближчі десятиліття.


⚡️ Зауважимо, що споруджували вказаний військовий корабель інженери із компанії "Rauma Marine Constructions". Корвет розроблений спеціально для проходження акваторією всім Балтійським морем із метою експлуатації у дедалі складніших умовах. Зокрема, враховано впливи заледеніння й штормів.

#Суомі #новини #ФінськийОглядач #війна #Фінляндія

🌐
Telegram | Facebook
🔥10👍4
Yle Novyny
Генерального секретаря парламенту Антті Пелттарі підозрюють у державній зраді
📯Цілком очікувано, коли відсутня люстрація в усіх ешелонах влади, включно із правоохоронними орґанами: ґенеральний секретар Едускунти пан Антті Пелттарі перебуває у скрутному становищі. Його підозрюють у державній зраді, тож звільнення із посади здається очевидним. Упродовж 2011-2024 рр. він керував Поліцією безпеки Суомі (подоба СБУ і СЗРУ).

👮🏼‍♂️ Чиновника підозрюють у тому, що не вжив заходів, коли співробітники вказаної спеціяльної служби, які вийшли на пенсію, продовжували отримувати доступ до конфіденційної інформації. Щонайменше, пан Пелттарі, відкинувши всі звинувачення, потурав своїм колеґам. Прізвища та імена учасників злочину не розкриваються; триває розслідування.

🕹 Зазначимо, що відділ контррозвідки протягом тривалий час залучав добровольців-відставників для участи в аґентурній мережі за кордоном. Торік ФСБ звинуватило Поліцію безпеки Суомі у провокаціях – розвідувальних операціях у РФ. Тоді Пелттарі вийшов сухим із води, як буде нині?

#новини #Суомі #політика

🌐
Telegram | Facebook
👍4🤔2
Центр Дослідження Фінляндії
🕵🏼‍♂️ Ексдиректор фінляндської розвідки, генерал-майор Пекка Товері, який наразі є депутатом Європейського парламенту від урядової Національної коаліційної партії, несподівано завітав до столиці України. Він бере участь у щорічному Київському безпековому форумі.…
📝 Фінляндський бізнесово-політичний форум оприлюднив результати свого травневого соціологічного дослідження. Громадська думка у Суомі щодо перспектив війни та миру в Україні лишається непохитною: ні кроку назад, жодних компромісів з аґресором. Більшість респондентів наголошують, що завершення бойових дій має бути справедливим на користь країни-жертви:

🔺 воєнних злочинців необхідно притягнути до відповідальності (88%);
🔺 окупанти із РФ мають виплатити компенсацію за завдану шкоду і проспонсорувати відбудову (82%);
🔺 Україна має отримати надійні ґарантії безпеки від західних країн після закінчення війни (79%);
🔺 на високому рівні зберігається несприйняття будь-якої окупації чи анексії московитами українських областей, які аґресор повинен законному власнику (64%).

🗣 Водночас понад половина опитаних громадян Суомі воліла б уникнути "замороження конфлікту", бо тоді РФ передислокує частину своїх з окупованих нею теренів України до Карелії та Інґрії (Лєнінградська область). Позатим фінляндці доволі позитивно ставляться до євроатлантичної інтеграції України: 56% підтримують наше членство у NATO, а 61% – в ЄС.

🎲 У цілому ж довіра мешканців Суомі до РФ впала до найменших за минулі 80 років показників. От тільки важливо уточнити, що фінляндці вважають найбільшою небезпекою не стільки Московію, скільки поточний кремлівський (путінський) режим, який є "порушником спокою у світовій політиці сьогодні". Поширена недовіра пояснює сильну вимогу до західних держав сприяти зміцненню безпеки України, бо більшість фінляндців не вірить, що Москва дотримуватиметься будь-якого узгодженого рішення без зовнішнього примусу.

#політика #Суомі #новини #Україна #війна

🌐
Telegram | Facebook
6👍1
📌 МИТЬ ІСТОРІЇ | HISTORIAN HETKI 🔰

Курсанти сеперно-інженерного підрозділу зі Школи офіцерів запасу на навчаннях у селі Коріа, літо 1940 р. На основі досвіду Зимової війни було посилено вишкіл солдатів і офіцерів цього виду військ Суомі, особливу увагу приділено забезпеченню стримування противника. Підготовка включала, серед іншого, підривні роботи, мінування, встановлення пасток та участь інженерів у протитанкових операціях.

#війна #Talvisota #фіни #Суомі #історія

Reserviupseerikoulun pioneerilinjan upseerioppilaat poraustöissä maastossa Korialla, kesä vuonna 1940. Talvisodan kokemusten perusteella Suomen armeijan pioneerien koulutusta lisättiin, ja sen keskeinen painopiste oli mahdollisen vastustajaan suluttamisessa. Suluttamiskoulutus sisälsi muun muassa hävitystyöt, miinoittamisen, ansoittamisen sekä pioneerien osuuden panssarintorjunnassa.

🌐
Telegram | Facebook
2👍2🔥1
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
⚒️ Естонські антропологи на практиці взялися досліджувати процес видобутку болотяної руди та виготовлення з неї металів. Команда місцевих ентузіастів виплавила залізо у спосіб, який це робили їхні предки у дохристиянський період. Зібрано досвід, накопичений протягом багатьох років.

💥 Сліди виплавки металів в Естонії датуються I ст. до Різдва Христового, тому знання закарбовано у фольклорі та мітології. Ковалям – raudsepp, Ilmasepp – часто приписували надприродні здібності, які вони отримували від духів; у кузні могли бачити особу, схожу на відьму, яка переважно ввечері нашіптувала потаємний рецепт того чи іншого залізного виробу. Зауважимо, що у шостій пісні (руні) однойменного епосу Калевіпоеґ знайомиться із фінським ковалем (Soome sepp), який показує, як викувати меч.

#культура #Естонія #традиції #ФенноСкандія #історія

🌐
Telegram | Facebook
🔥7🤔1
‼️Що думають у Фінляндії про війну Росії проти України і чи реальна загроза вторгнення Росії до Фінляндії?

Читайте інтрев'ю Тижня з фінським експертом з безпеки Йоелом Ліннайнмякі
👍64
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
🪖 Президент республіки вперше в історії Суомі керував американським бойовим гелікоптером "Apache AH64E". Александер Стубб мав унікальну можливість спостерігати за спільними фінляндсько-британськими ударними навчаннями з повітря у Лапландії. Так, щоби посилити європейську безпеку на тлі чергової загрози війни зі Сходу, союзники NATO об'єднуються під гаслом:

Voimaa, yhtenäisyyttä ja puolustusvoimaa. / Strength, unity and defensive power.


🫂 Маневри під назвою "Pinion Storm" – це яскрава зусібіч демонстрація військової взаємодії, партнерства та співпраці між Гельсинкі та Лондоном. Від Британії участь беруть армійці 1-ї Авіаційної бригади королівських Військово-повітряних сил, а від Суомі – Бригада Порі. Бійці запевнили президента Стубба, що якою б не була загроза нападу, разом їх не спинити, бо нині формується фінляндсько-британське братство по зброї.

#Фінляндія #армія #ФінськийОглядач #новини #Суомі

🌐
Telegram | Facebook
🔥83👍1
⚠️ Знакові події відбулися відразу у двох північноєвропейських країнах, про що сповістили наші колеґи із Центру фіно-угорських досліджень імені Анатолія Рябова. Фінляндська єванґельсько-лютеранська Церква перепросила у саамського народу завдані у минулому кривди. Офіційна церемонія відбулася у кафедральному соборі Турку.

⛪️ Архієпископ Тапіо Луома у своєму вступному слові наголосив на важливости того, що сталося. Мовляв, протестантське духівництво свідомо пішло на цей кроком задля примирення між Церквою та саамами, які здавна (раніше за самих фінів) мешкають у Суомі. Наголошено, що прощення та милосердя – це ідеали, які мають спрямовувати церковне життя без шкоди для національної ідентичности й традиційних культурно-історичних прав корінного народу.

🇳🇴 Тим часом у Норвеґії місцева Державна служба безпеки висловила стурбованість тим, що іноземні суб'єкти, особливо РФ, намагаються вплинути на вибори до парламенту саамів цієї осені. Досі не було виявлено жодних конкретних інцидентів. Мета – дестабілізувати норвезьку Лапландію.

Ситуацію прокоментував пан Юган Руальдснес – начальник Державної служби безпеки у норвезькій провінції Фіннмарк. Він підтвердив побоювання щодо провокацій Москви. Поки переважно в інтернеті саме вона і розпалює ворожнечу у суспільстві на ґрунті етнічної ненависти та пам'яти про траґедію північного фіно-угорського народу, заявив поліціянт:

Саамська демократія, яка перебуває на початку свого розвитку може зазнати різних форм впливу. Зазначу, що після 24.II.2022 громадянам РФ вдавалося поширювати свою дезінформацію в регіоні Альта, щоби створити конфлікти та розбрат серед населення, провокуючи євроскептичні настрої. Особливо це спостерігалося торік у зв'язку із виборами до Європейського парламенту.


🤔 Своєю чергою, незалежні аналітики прогнозують, що виборах до парламенту саамів може виникнути кілька політичних питань, які можуть посилити вже наявну напруженість у Норвеґії. Поділ постане на рівні центр-периферія: столиця королівства проти корінного народу, якого тривали час намагалися силою асимілювати. Спеціяльні та розвідувальні служби РФ неодмінно спробують скористатися вказаним суспільним невдоволенням у Фіннмарку.

#новини #Суомі #саами #ФенноСкандія #політика

🌐
Telegram | Facebook
4👍2
Центр Дослідження Фінляндії
Даніель Сазонов (НКП) обраний до ради Гельсинкі 11 754 голосами.
📯 Тепер офіційно – міським очільником Гельсинкі став 32-річний етнічний фін-інґерманладець Даніель Сазонов. Напередодні депутати муніципальної ради затвердили керівництво фінляндської столиці включно із заступниками. Серед них висуванці та члени урядової правоцентристської Національної коаліційної партії, а також опозиційних Соціял-демократичної партії та "Зелених".

🏘 За всебічний розвиток Гельсинкі до наступного волевиявлення відповідатиме заступниця мера Йоганна Лайсаарі, освітою опікуватиметься Реетта Ванханен, питання культури розв'язуватиме Пааво Аргінмякі, а охороною здоров'я містян і соціяльними службами займатиметься Мааріт Віерунен. Керувати радою депутати дозволили Евеоіні Гейнялуомі, яка здобула найбільшу підтримку виборців. Окремо наголосимо, що пан Сазонов раніше обіймав посаду заступника мера, яку посіла його однопартійка пані Віерунен.

📰 Прикметно, але під час своєї попередньої кампанії на посаду столичного очільника, кандидат від Національної коаліційної партії активно друкував статті, зокрема й українофобського змісту, для московськомовної газети "Spektr". У 2021 р. видання змінило назву на "Finskaja Gazeta", ставши основним рупором московитів у Суомі. Сазонов припинив викладати свої роздуми на її шпальтах лише позаторік восени після нищівної критики зі сторони як однопартійців, так і соціял-демократів.

#політика #Суомі #новини #ФінськийОглядач #вибори

🌐
Telegram | Facebook
🤔6
📣 На словах – москвоненависники й затяті русофоби, на ділі: «Дабро пажалевать в Хєльсінгфорс!». Фінляндська республіка надала громадянство 1 624 вихідцям із РФ у 2024 р., продовжуючи залишатися одним із головних напрямів отримання паспортів держав-учасниць орґанізації Шенґенської угоди. Водночас помічено зниження інтересу до натуралізації.

💩 Московити (незалежно від етнічного походження та віросповідання) вкотре стали найбільшою ґрупою серед усіх нових громадян Суомі. Проте, порівняно із попереднім роком, кількість уродженців РФ, які отримали фінляндські паспорти, скоротилася на 282 особи – або на 15%. Це може вказувати як на посилення міґраційної політики чинного уряду Суомі, так і на зміну настроїв серед потенційних претендентів.

📊 У цілому 2024 р. громадянство Суомі набули 11 512 іноземців, 94% з яких зберегли паспорти своєї батьківщини. Слідом за московитами йдуть громадяни Іраку (1 352 особи), Афґаністану (739 осіб) та Сирії (707 осіб); понад половина – жінки (6 198), чоловіків менше (5 314). Середній вік новоспеченого фінляндського громадянина = 29 років.

#політика #Суомі #новини #РФ #демографія

🌐
Telegram | Facebook
🤬6😢3🔥1
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
📍 Сýоменлінна, або також Вíапорі – морська фортеця й однойменна острівна місцевість столичного реґіону Гельсинкі із понад 600 мешканцями. Внесена до Світової спадщини UNESCO як визначна історична та архітектурна пам'ятка, чия культурна цінність є важливою частиною ідентичности столиці Суомі. Її спорудження тривало впродовж 1748-1756 рр. під керівництвом шведського графа і фельдмаршала Авґустина Еренсверда.

🗺 Після проголошення державної самостійности 6.XII.1917 Суоменлінна ще кілька місяців перебувала у руках збільшовичених матросів Балтійської фльоти Московії та фінляндських лівих заколотників. Лише 12.V.1918 багряний стяг із коронованим золотим левиком здійнято над звільненими від окупантів укріпленнями. Сьогодні колишній бастіон на головному острові Ісо Мустасаарі є одним із найпопулярніших туристичних місць країни, яку щороку відвідує до пів мільйона іноземців.

#архітектура #Суомі #історія #ФінськийОглядач #культура

🌐
Telegram | Facebook
🔥54
🤝 На тижні чотири високопоставлені військові командувачі північноєвропейських країн – шведський ґенерал-лейтенант Карл-Юган Едстрьом, фінляндський ґенерал Янне Яаккола, норвезький ґенерал Ейрик Кристофферсен і данський ґенерал Мікаел Віґґерс – зустрілися у Кіркенесі. Тим самим вони показали силу єдности. Спеціяльно скликана конференція спонукала їх говорити про нову мобільність NATO на північно-східному фланзі.

🛣 Потім вони вирушили подивитися, як військові прикордонники Королівства Норвеґія забезпечують національний суверенітет уздовж кордону із наїжаченим московитами Кольським півостровом. Мурманська область знову перетворюється на збройний кулак Кремля проти Заходу. Ось, як прокоментував подію ґенерал Ейрик Кристофферсен:

Ми залишаємося передбачуваними та відповідальними державами, які прагнуть зберегти стабільність і низький рівень напруженості на Півночі. Вступ Швеції та Суомі до NATO змінило територію Альянсу. Норвеґія має довгу історію союзної мілітарної активности на своїй землі. Це було головним у нашій безпековій та оборонній політиці протягом десятиліть, а тому залишатиметься й надалі.

🗣 Головнокомандувачі у спільній заяві наголосили, що зміцнюватимуть добросусідство і поглиблюватимуть взаємодію шляхом збільшення маневрів із союзними силами у Заполяр'ї та на прикордонних зонах зі Швецією й Суомі. Своєю чергою, Норвеґія із Данією зберігають послідовну безпекову політику. Всі четверо ґенералів розуміють, хто і звідки становить загрозу не лише національного, але давно вже континентального рівня, тому планують готуватися чинити спільний спротив РФ.

#Фінляндія #армія #ФенноСкандія #новини #Суомі

🌐
Telegram | Facebook
7
🎩 У той час, коли фінляндська політична еліта шукала усталену форму правління, до президента головою держави був реґент (Valtionhoitaja, Statsöverhuvud). Цю посаду обіймало всього двоє осіб – "батьки-засновники" самостійної Суомі шведського походження: Пер Евінд Свінгувуд і Карл Ґустаф Еміль Маннергейм. Однак на зламі XX-XXI ст. згаданий титул несправедливо привласнив собі соціял-демократ Пааво Ліппонен.

🕰 У 1995-2003 рр. він був беззмінним прем'єр-міністром, а днями оприлюднив свої спогади за минулі чверть століття. Урядування москвофіла Ліппонена (і, до слова, одного з найпалкіших захисників путінських олігархів) припало на президентство Мартті Агтісаарі та Тар'ї Галонен. Хоча цей соціял-демократ торував шлях Суомі до ЄС, однак вважав за краще зберегти нейтральність та позаблоковість, аби не зіпсувати взаємини Гельсинкі із Москвою.

📖 Закарбовані на папері мемуари розповідають читачам про "чудові й безхмарні дні над Європою, що минули", коли зі Сходу на Захід трубами текли відносно дешеві вуглеводні, а у зворотний бік гроші для зміцнення кремлівського режиму. Та Ліппонен цим не переймається, бо марнославство самопроголошеного "реґента республіки" перекреслює будь-яку критику в його сторону. Експрем'єр не приховує свої напружені стосунки з однопартійцями Агтісаарі та Галонен, які заважали йому самоствердитися не лише на вітчизняній, а й на європейській політичній арені, яку щедро оплачував Кремль.

Я не міг піддатися спробам узурпацію влади жодним із президентів. Вони не мали й не мають права посягати на обов'язки чи відбирати повноваження у голови уряду. Єдиним, хто був вищий за мене на землі, так це парламент Фінляндської республіки, а на небесах найвищим завжди лишався Бог,


💭 – згадує у книзі Ліппонен, який виявився напрочуд вірним парохіянином Єванґелістсько-лютеранської Церкви попри сповідування лівих ідей. Також нищівну критику за правий популізм отримав майбутній 12-й президент Суомі – Саулі Нійністьо, який був двічі віцепрем'єром та за сумісництвом міністром фінансів у коаліційному червоно-синьому кабінеті Ліппонена. Головні звинувачення – намагання звузити рамки щойно сформованої держави загального добробуту задля розширення корпоративної системи, де працедавцям повернуть привілеї щодо відносин із трударями.

🔰 У цілому ж текст книги відносно читабельний і розрахований на широкий загал, а опис подій лаконічний та яскравий, хоче й претензійний щодо постаті самого марнославного автора. Спогади також містять безліч про особисте життя Ліппонена, іноді вони надто докладніші за внутрішню політичну кухню Суомі, серед шеф-кухарів якої він був. Упереджений щодо України цей москвофіл, що кличе себе "праґматичним федералістом", дотримується власної лінії, вважаючи помилкою вступ Фінляндської республіки до NATO й закриття контрольно-пропускних пунктів на східному державному кордоні, що нібито спонукало РФ до рішучих дій (мілітаризація окупованих Карелії та Інґрії).

#політика #Суомі #kotiryssät #РФ #новини

🌐
Telegram | Facebook
👍3🤔2🤬1
🛐 Досвід Суомі не проп'єш навіть у сауні, а тому, переконаний президент Александер Стубб, його слід передати всьому світові. Мова про час виживання маленької країни поряд із Московією. Дарма, що керівник Фінляндської республіки не враховує специфіку інших сусідів недоімперії-окупанта.

📝 Аналітики з Лондона і Вашинґтона оцінюють роль фахового дипломата і досвідченого політика Стубба у зусиллях досягнення миру в Україні. Нібито його навички гри у ґольф допомагають налагоджувати відносини із президентом США Дональдом Трампом (це не так, про що свідчать слова і справи господаря Білого дому). Вплив Суомі на світовій арені все ще мінімальний попри потуги її керманича.

📲 Водночас пан Стубб доволі часто й по-дружньому спілкується із Президентом України Володимиром Зеленським і лідерами ключових європейських країн. Фактично, це повернення до політичного балансу часів Урго Кекконена, хіба що без прямого залучення Москви. Британський аналітик Кір Джайлз із "Chatham House" зазначає, що особисті зв'язки із Трампом стають ключовими для взаємодії будь-якої країни із США, що зумів зметикувати Стубб:

Суомі вже має сильні позиції, оскільки не має помітних розбіжностей з Америкою. Це дозволяє вести більш змістовні перемовини. Мені це нагадує події, які передували укладанню Гельсинської угоди. Тоді теж і Захід, і Схід цінували позицію фінляндського президента за активне докладання зусиль у мирне співіснування на континенті.


За минулі пів року Суомі відіграє значну роль у дискусіях щодо завершення бойових дій в Україні, намагаючись змінити погляд нового американського лідера на дії РФ (поки безрезультатно). Співробітник "Hudson Institute" у галузі національної безпеки та геополітики Пітер Раф стверджує, що Стубб є важливим каналом передачі інформації з ЄС до США. Наразі більшість аналітиків вважають фінляндського президента ключовою фіґурою на міжнародній арені у процесі встановлення миру в Україні, попри всі спроби РФ продовжити війну.

🤸🏼‍♂️ Дипломатія теперішнього лідера Суомі відгонить прагматичним реалізмом, як він сам це називає, але не враховує психотипи його двох автократичних vis-à-vis. На одному березі Атлантичного океану сидить марнославний Трамп, якому байдужа не лише Україна, а й уся Європа, а на іншому – поціновувач совєцької тюрми народів Путін, якому волелюбні нації поперек горла (включно з Україною, але точно вже без Суомі). З цього шпагату досвідченому спортсмену Стуббу просто так не встати, не відчувши болі у нозі, котра на східному кордоні поруч із РФ.

#Фінляндія #політика #РФ #новини #Суомі

🌐
Telegram | Facebook
🤔71🔥1
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
🗣 Чи можуть носії уральських мов розуміти один одного за першої зустрічі? Красномовна відповідь на питання у цьому цікавому відеоролику. Чарівні представниці естонського, фінського і мадярського народів намагаються розтлумачити, що саме каже інша співрозмовниця й перекласти для глядачів.

🎏 Виявляється, схожість уральських (вужче, фіно-угорських) мов вельми штучна, якщо не умовна, й основана на обмеженій лексиці. Спільними можуть бути не більше 100 слів побутового рівня включно із простими числівниками та займенниками, назвами сил природи. Проте ґраматика видає носія, тому пересічний фін не зрозуміє без перекладача пересічну марійку, як українець не зрозуміє чорногорця.

#мова #Суомі #новини #ФіноУгри #культура

🌐
Telegram | Facebook
👍5🤔3🔥1
💰 Кредитні рейтинґи Суомі та Еесті перебувають на доволі високому рівні попри проблеми у соціяльно-економічній сфері двох держав Балтійсько-Скандинавського реґіону. Зауважимо, що про це свідчать свіжі звіти від американських агенцій "S&P Global Ratings" та "Fitch Ratings", які не вперше пророкують дефолт Україні. Та стосовно фіно-угорських республік оцінка аж надто оптимістична: фінляндці мають рейтинґ AA+, натомість естонці – A+.

💩 Спільною головною проблемою названо геополітичну загрозу, яка походить із РФ. Власне, саме Москва з дозволу Пекіна загострює міжнародну ситуацію, провокуючи уряд США менше задивлятися на Європу. Попри присутність британських і канадійських військ у Суомі та Еесті, а також плани урядів обох республік збільшити оборонні витрати до понад 5% ВВП із наступного року, аналітики прогнозують появу дір у бюджетах:

Стійко високі дефіцити можуть прискорити зростання державного боргу та послабити довіру до економічної політики. Відчувається заслабке зростання практично в усіх галузях.


🗺 Мінливість ґлобальної геополітики та норовливість президента США у фіскальній справі безпосередньо впливатимуть на стан єврозони, куди входять Суомі та Еесті; очікується зростання інфляції. Фінансові експерти попереджають, що це може підірвати й так хитку купівельну спроможність, утруднивши відновлення споживчого попиту. Погіршення будь-якого із названих складників призведе до перегляду рейтинґів у бік зниження.

#політика #Суомі #новини #Еесті #економіка

🌐
Telegram | Facebook
😐5😢1
📌 МИТЬ ІСТОРІЇ | HISTORIAN HETKI 🔰

17.VI.1941 Суомі розпочала мобілізацію у межах приготувань до Війни-продовження, було оприлюднено загальний заклик до резервістів щодо додаткових навчань. Уже за тиждень у Заполяр'ї розпочалися спільні військові операції фінів та німців проти СССР. Кількість чоловіків, які знову стали під багнети, була значно більшою, ніж під час Зимової війни, майже на 100 тисяч осіб лише у підрозділах Сухопутних військ.

#війна #Jatkosota #фіни #Суомі #історія

17.VI.1941 Suomi käynnisti liikekannallepanon Jatkosotaa varten, yleinen kutsu ylimääräisiin harjoituksiin julkaistiin. Peräpohjolassa suomalaisten ja saksalaisten yhteiset sotatoimet käynnistyivät jo viikon kuluttua Neuvostoliittoa vastaan. Myös miesten määrä oli selvästi suurempi kuin Talvisodassa, maavoimien osalta lähes satatuhatta enemmän.

🌐
Telegram | Facebook
🔥6👍2
💸 78-річний доктор філософії, професор-емерит Гельсинського університету, член Фінляндської академії наук та літератури Тимо Вігавайнен розкритикував ситуацію, в яку його батьківщину завів попередній і чинний уряди. Зі слів фахового історика, зараз Суомі занурена у жахливий безлад, і, видається, що зовсім нікуди не рухається, оскільки всі спроби змінити структури саботуються тими, хто має вигоду з інституцій, посталих у минулому столітті. Добу прем'єрства Марін-Орпо порівнює з добою Паасіо-Сорси:

На жаль, щось серйозно не так у всій нашій країні, яку замість гебістів із Москви тепер узяли у міцні шори бюрократи із Брюсселя. Прикметно, що навіть праві партії не здатні (а може, не палають бажанням) змінювати стан справ на краще. Коли ви перебуваєте в цій точці, добре згадати, як виглядав світ півстоліття тому, коли ми, фіни, були ще набагато біднішими й боялися небезпек нового дикого збагачення. Індекс обсягу валового внутрішнього продукту за теперішніми перерахунками становив приголомшливі €289 у 1970 р. та €351 у 1975 р. Тоді ж частка містян у населенні Суомі вже була на рівні 60%, а державний борг – 20% ВВП. Сьогодні ми перевершили (у найгіршому значенні цього слова) наведені показники.


🚯 Пан Вігавайнен таврує наслідки горезвісної "культурної революції" 1968 р. і появу на фінляндській землі міцного, вкоріненого у тіло держави, "соціюму тотального споживацтва". Реальні доходи фінляндців у 2025 р. не відповідають затраченим ними сил та засобів, але політики з усіх партій (незалежно від ідеології та кольорів) воліють не помічати цього, йдучи наче віслюк за морквинкою брюссельських погоничів. Повсякденне життя змарнілих жителів Суомі, певен професор Гельсинського університету, схоже відірване від мінливої навколишньої дійсности, де відсутній і сталий мир, і колективна безпека, і постійне збагачення.

Коли дивимося на світ десь з екватора 1972-х, то можемо вжахнутися. Ми знаходимося в самому розпалі дійсно дикого зростання бульбашки економіки, а сліпота від швидкости, від набутих технологій, заважає побачити прірву за небосхилом, в яку так стрімко несемося. Лише один приклад: у 1965 р. споживання алкоголю у Суомі становило 2 л на 1 людину на рік, у 1975 р. ця кількість потроїлася, а у 2025 р. – жахливо зросла вдесятеро, спричинивши незворотні процеси у суспільстві держави загального добробуту,
💬зауважує пан Вігавайнен, який пережив не один експеримент ліваків над Суомі впродовж минулих 5 десятиліть. Він переконаний, що червоні заколотники 1918 р. зраділи б, повабивши тепер країну і до якого стану докерувалися правнуки їхніх ідейних противників. Свінгувуд і Маннергейм у трунах переварюються, а Куусінен і Сирола навпаки відкорковують аквавіт у пеклі.

#економіка #Європа #політика #Суомі #думка

🌐
Telegram | Facebook
4🤔3👍1
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
📍 Приблизно за 20 км від села Йюшкюйярві, вздовж річки Чирккакемі знаходиться старовинний карельський цвинтар сусіднього села Суоппасалмі. Востаннє там ховали під час сталінських етнічних чисток і комуністичного терору у 1930-х рр. Навіть під час Другої світової війни, коли місцевість була окупована армією Суомі, кладовище вже не використовувалося.

🚩 Коли совєти відновили свою військово-політичну присутність у реґіоні, – знищили більшість хрестів і могил, а також спалили прилеглий православний храм. Село Суоппасалмі назавжди знелюдніло. На відео – фінляндський фотограф публіцист та етнограф Юга Таскінен під час своєї подорожі долиною Чирккакемі наприкінці 1980-х рр.

#традиції #Карелія #карели #ФіноУгри #культура

🌐
Telegram | Facebook
😢8
2025/07/09 17:54:36
Back to Top
HTML Embed Code: