⏺Шу билан бирга, “24/7” режимида ишловчи автоматлаштирилган валюта айирбошлаш банкоматлари орқали ҳамда банк биносига ташриф буюрмаган ҳолда куннинг исталган вақтида тижорат банкларининг мобил иловалари орқали валюта айирбошлаш операциясини амалга ошириш имкониятлари ҳам яратилган.
Марказий банк томонидан тақдим этилган маълумотларга кўра, 2024 йилда тижорат банклари томонидан жисмоний шахсларга 104.7 трлн сўмлик кредитлар ажратилган.
Мазкур ажратилган кредитларнинг таркибида :
• микроқарзлар улуши– 44 фоизни;
• микрокредитлар – 17 фоизни;
• автокредитлар – 16 фоизни;
• ипотека кредитлари – 16 фоизни;
• кредит карталари – 4 фоизни;
• бошқа кредитлар – 3 фоизни ташкил қилган.
Тақдим этилган графикдан 2024 йилда 2023 йилга нисбатан жами кредитлар таркибида автокредит ажратилиши кескин камайиб кетганини кўришимиз мумкин. Микроқарзлар ажратилиши эса сезиларли даражада кўтарилган.
Кунимизнинг асосий банк маҳсулотига айланиб бораётган кредит карталарининг улуши ортиб бориши ижобий ҳолат деб баҳолсак бўлади.
Умумий ташқи қарз 2024 йилда 10,8 млрд долларга кўпайди
2024 йилда Ўзбекистоннинг умумий ташқи қарзи 64,1 млрд долларни ташкил қилди. Йил давомида ўсиш сезиларли бўлди — 10,8 млрд доллар.
Шу тариқа жами ташқи қарз ЯИМга нисбатан биринчи марта 55 фоиздан ошди — 55,7 фоиз.
Жами ташқи қарз таркибида корпоратив қарз 30,2 млрд долларга, давлат қарзи эса 33,9 млрд долларга етди.
2025 йилда ҳукумат аввалги йилларга қараганда кўпроқ қарз олишни режа қилмоқда.
Аввалроқ давлат қарзи ҳам биринчи марта 40 млрд доллардан ошган эди.
❗️Moliyachi мобил иловаси тест режимида ишга туширилди
Бюджет ташкилотлари ходимлари учун ойлик иш ҳақлари ҳақида маълумот олиш имконини берувчи «Moliyachi» мобил иловаси тест режимида ишламоқда.
Иловани юклаб олинг: