Telegram Web
82) Олександр Зінченко. Як українці зруйнували імперію зла.

Ця книга читається як детектив -- на одному диханні, неможливо перерватися. Круті повороти сюжету, глибокі психологічні портрети, темп подій не залишають читача байдужим. Одна це не художня література, це -- наша справжня історія, розказана на основі документів та свідчень учасників подій. Книга написана за мотивами документального серіалу Суспільного мовлення, який здобув премію Івана Франка як найкращий телевізійний твір.

У фокусі уваги -- літо 1991 року, підготовка нового Союзного договору, що мав оновити й цементувати Радянський Союз, московський путч ГКЧП та проголошення Незалежності. Водночас автор постійно повертається назад і зазирає вперед, показуючи, як готувалися передумови подій та проростали їхні наслідки, він системно змальовує комплекс причин, що призвели до глибокої кризи Радянського Союзу та врешті його розвалу, а також вивчає перші паростки російсько-української війни, що з'явилися за лічені дні після появи незалежної України. Чи був реалістичним сценарний аналіз, зроблений ЦРУ, де саме вони помилилися й чому?

Книга надзвичайно корисна для розуміння процесів розпаду імперії. Ми побачимо майже той самий набір факторів, що й сьогодні. Ми зустрінемося з полум'яними національними демократами, обережними досвідченими партапаратчиками, активною меншістю та пасивною більшістю. Ми побачимо страх західних еліт перед розпадом імперії та намагання зберегти її за будь-яку ціну. Ми усвідомимо, що сьогодні є свідками й учасниками наступної серії історичного серіалу "смерть імперії", бажано останньої серії.

Окрім того, читачі зможуть оцінити, наскільки ймовірним був той розвиток подій, який єдиний втілився з усіх можливих сценаріїв, та ще глибше зможуть усвідомити цінність нашої Незалежності, здобутої у раптовому вікні можливостей серед смертельних ризиків, і мудрість тогочасних українських лідерів. Отже, це важлива книга для нашої Перемоги.
Поки невідома доля Телеграм в Україні, а я ще не вирішив, на яку платформу переходити (сподіваюся, разом із вами), продовжимо:
83) Роберт Сапольскі. Біологія поведінки. Причини доброго і поганого в нас.

Щоразу складніші суспільні стосунки та великі випробування нашого часу гостро ставлять питання про причини людської поведінки. Чому люди чинять так, а не інакше? Чи можна вплинути на людську поведінку в кращий бік? Чи можна вдосконалити суспільство? Чи можна зупинити війни й насильство? Чи є загалом надія, чи ні -- світ рухається по замкненому колу? Де шукати відповіді -- в генах, у культурі, у вихованні?

Ця фундаментальна книга охоплює такі різні сфери, як нейронаука, ендокринологія, генетика й епігенетика, теорія еволюції, психологія, антропологія, соціологія тощо. Ніхто не може бути фахівцем у всіх цих сферах одночасно, але знання в одній із них нічого не варті для розуміння людської поведінки без принаймні базових знань у всіх інших сферах. Виявляється, все складно й взаємопов'язано, і треба шар за шаром рухатися вглиб у взаємосплетіння причин і наслідків.

Автор дає моментальний знімок десятка наукових дисциплін, що перебувають в інтенсивному розвитку, наводить дані сотень експериментів, як класичних (що вже стали основою для сюжетів масової культури), так і маловідомих чи зовсім нещодавніх, висуває й обговорює десятки гіпотез із переднього краю науки. Він не намагається спростити складні речі, але допомагає читачеві плавним темпом і неповторним гумором.

Врешті ви дізнаєтеся, звідки беруться агресія й емпатія, змагальність і співпраця, патріотизм, благодійність, волонтерство, краще чи гірше ставлення до іммігрантів, схильність до консерватизму чи лібералізму. Де корені війни та примирення, розлюднення ворога та прощення? Чи виправдовує біологія злочинця? Чи є свобода волі, і як жити з цим знанням?
25-28 квітня на ВДНГ відбудеться книжковий ярмарок, і я хочу скористатися цією нагодою, щоб нарешті відновити живі зустрічі Книжкового клубу.

У неділю 28 квітня о 14:00 проведемо зустріч на найбільш актуальну тему: "Демонтаж імперії". Зберемо кілька книжок по темі, що вийшли українською, та поговоримо з авторами та експертами.

Я ще писатиму про деталі події, а поки занотуйте собі цей день в календарі.
Книжковий клуб "Демонтаж імперії".
28 квітня о 13:00-15:00.
В рамках фестивалю "Книжкова країна" на ВДНГ.

Учасники: Володимир В'ятрович, Анна Валєнса, Сергій Громенко, Ганна Гопко, Юрій Гудименко, Олександр Зінченко, Ігар Тишкевіч.
Модератор Валерій Пекар.

Книги по темі:
«Остання імперія» Сергія Плохія;
«Як українці зруйнували імперію зла» Олександра Зінченка;
«Неспроможна держава» Януша Буґайського;
«Трубадури імперії» Еви Томпсон;
«Чому Україна виграє» Сергія Громенка;
збірка «Ліквідація російської імперії»;
«Як зруйнувати русскій мір» Вадима Денисенка;
«Наша столітня» Володимира В'ятровича.

Вхід на подію за попередньою реєстрацією: https://bit.ly/vdngclub
Готуючись до події Книжкового клубу, роблю огляд тих книжок з вищенаведеного переліку, яким ще не присвятив увагу:
84) Вадим Денисенко. Як зруйнувати русскій мір.

Одна з вагомих причин російських поразок у 2022 -- слабке розуміння росіянами, що таке Україна. Зворотна сторона цього -- слабке розуміння українцями, що таке росія. З одного боку, надто далеко ми розійшлися після 2014. З іншого боку, наше розуміння росії значною мірою ґрунтується на уніфікованих життєвих стереотипах радянських часів.

Книга Вадима Денисенка висвітлює кілька найважливіших аспектів російської державності та культури, необхідних для нашої перемоги, які часто залишаються поза увагою. Йдеться про природу російського самодержавства ("царебожествене юродство"), про сутність "русского міра" та "загадкової русскої душі", про один із базових наративів "росія ніколи не зазнає поразок", про "скрєпи" імперії та уроки, які нинішня російська влада винесла з розвалу СРСР. Окремий розділ присвячено психологічному портрету путіна та еволюції його поглядів.

Не з усіма твердженнями автора можна погодитися, але він ставить надзвичайно правильні запитання та провокує експертну дискусію, а водночас спонукає задуматися ширше коло українців. Адже без чіткого бачення перемоги, яке поділяє більшість суспільства, ми ніколи не зможемо її здобути.

Російську імперію можна перемогти, а для цього треба її розуміти та знати її вразливості.
Сьогодні відкривається фестиваль "Книжкова країна" на ВДНГ. Працюватиме до неділі включно.
https://book.vdng.ua/
Побачимося у неділю з тими, хто зареєструвався на живу зустріч нашого Книжкового клубу.
Я повністю переношу туди всі книжки, починаючи з першої. Перша двадцятка вже там. Іншими словами, хто перейде на новий канал, матиме доступ до всіх попередніх рецензій і рекомендацій, від самого початку.
Певний час обидва канали працюватимуть паралельно, щоб всі могли перейти. Потім, коли залишаться лише стійкі прихильники телеграму, цей канал буде закритий.
До речі, не зайве буде передивитися ранні рекомендації. Можливо, там знайдеться саме те, що відповідає вашим сьогоднішнім потребам.
Шановне товариство, пропоную вашій увазі відеозапис Книжкового клубу "Демонтаж імперії", що відбувся 28 квітня в рамках фестивалю "Книжкова країна" на ВДНГ.

Учасники: Володимир В'ятрович, Анна Валєнса, Сергій Громенко, Ганна Гопко, Юрій Гудименко, Олександр Зінченко, Ігар Тишкевіч. Модератор Валерій Пекар.

https://www.youtube.com/watch?v=AbUTYNikqBc
Сьогодні відкривається Книжковий Арсенал.
Насичена й цікава програма:
https://book.artarsenal.in.ua/programa/podiyi-2024/
Не пропустіть. Я там буду в неділю.
85) Лінда Явін. Найкоротша історія Китаю.

Все, що ми знаємо про Китай, -- це лише крихітні шматочки величезної мозаїки чотирьохтисячолітньої історії найбільшої країни світу. Всі книги по історії Китаю вимушено товсті, а значить, їх читає небагато людей. Авторці вдалося написати коротку, але повну історію. А значить, тут лише найголовніше.

Здебільшого ми уявляємо Китай так, як би він хотів, щоб ми його собі уявляли. Книга дає ключ до кращого розуміння: і тяглість, і розривність китайської історії сильно перебільшені. Китай -- цивілізація, рівновелика західній (євроатлантичній). Так само, як Італія не тотожна Давньому Риму, а російська імперія не тотожна давній Русі, так і Китай не в усі епохи є тим самим. Мови, культури, релігії, столиці й ідентичності змінюються -- залишаються система письма й кілька засадничих ідей, які зв'язують воєдино час і простір.

Зрозуміти Китай можна лише через його історію. А розуміти Китай треба, бо його політика безпосередньо впливає на наше життя і смерть. Переглянувши історію Китаю, ви зрозумієте, чого він боїться, чим пишається, чого соромиться і чого прагне.
2025/05/29 22:19:52
Back to Top
HTML Embed Code: