Telegram Web
⚖️ АП ВАКС залишила в силі заставу в 100 млн нардепу Бондарю

Сьогодні колегія суддів АП ВАКС залишила без задоволення скарги на запобіжний захід нардепу Віктора Бондарю. Прокурор просив взяти нардепа під варту, а захист не застосовувати взагалі нічого або хоча б зменшити заставу.

Нагадаємо, НАБУ та САП підозрюють нардепа Бондаря в організації масштабної схеми відкатів на 140 млн грн на Укрзалізниці під час закупівлі кабелів у 2021-2022 роках.

Раніше слідчий суддя ВАКС відмовився брати нардепа під варту та обрав йому 100 млн грн застави, яку він так і не вніс, чекаючи на її перегляд апеляцією. Бондар запевнив, що не може витратити стільки грошей, тому врешті попросив спочатку від 5 до 7 млн грн, а потім від 3 до 5 млн грн застави, адже він “не хоче ходити просити і бути залежним від великих бізнесменів”.

🤯 Підозрюваний нардеп також наголосив, що справу проти нього могли ініціювати противники, оскільки він одним із перших почав займатися дослідженням рідкісноземельних металів для співпраці з США. На думку Бондаря, це єдина можливість вистояти Україні.
А що там у сусідів в CPI?

Загальний тренд у регіоні залишається негативним.
🔻 країна-терорист росія втратила 4 бали та опустилася на 154 місце (22 бали).
🔻 білорусь теж втратила 4 бали й тепер займає 114 місце (33 бали).

Серед західних сусідів покращити позиції вдалося лише Молдові, яка набрала 43 бали та піднялася на 76 місце. Румунія утримала 65 місце (46 балів). Водночас інші країни погіршили свої результати:
🔻 Польща – 53 бали (-1 бал)
🔻 Угорщина – 41 бал (-1 бал)
🔻 Словаччина – 49 балів (-5 балів)

🔖 Нагадаємо, що Індекс сприйняття корупції – це показник, який з 1995 року розраховується міжнародною організацією Transparency International. І ключовим показником Індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу.

Яка ситуація у світі та що потрібно зробити владі, аби Україна зробила стрибок вгору у 2025 році? Читайте за посиланням - https://cpi.ti-ukraine.org/
📄 Сьогодні Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт №12374-д, який має стати основою для комплексної реформи Агентства з розшуку і менеджменту активів. “За” це рішення проголосували 233 народні депутати.

Цей законопроєкт теж входить до виконання Ukraine Facility Plan з дедлайном до кінця 31 березня, тому його прийняття є необхідним для подальшого розвитку України.

✍️ Цей проєкт закону враховує рекомендації, які ми визначали критичними для реформи АРМА, проте ми все ж ідентифікували низку проблемних аспектів, які треба врегулювати для якісної реформи агенції. А саме:

- імовірна низька вмотивованість управителів арештованими активами за нової моделі, а також певні корупційні ризики при компенсації «необхідних витрат»;
- невиправдане звуження кваліфікаційних вимог до кандидатів на голову АРМА;
- ускладнена модель управління активами до запровадження нового регулювання;
- відсутність вдосконалення наповнення Єдиного реєстру арештованих активів

Transparency International Ukraine рекомендує доопрацювати цей законопроєкт при підготовці до другого читання та забезпечити комплексну розробку змін до КПК України.

👉 Детальний аналіз читайте тут.
🧐 Продовжуємо аналізувати результати CPI-2024

Україна втратила 1 бал та отримала 35 балів зі 100 можливих, посівши 105 місце з-поміж 180 країн. Але проблема із зупинкою прогресу або просіданням в СРІ характерна і для інших країн регіону.

Cеред країн-кандидаток до ЄС такі результати:
👉 Без змін:

- Грузія – 53 бали (53-тє місце).
- Чорногорія – 46 балів (65-те місце).
- Туреччина – 34 бали (107-ме місце).
📉 Падіння:
- Сербія – втратила 1 бал (35 балів, 105-те місце).
- Північна Македонія – втратила 2 бали (40 балів, 88-ме місце).
- Боснія і Герцеговина – втратила 2 бали (33 бали, 114-те місце).
📈 Зростання:
- Молдова – +1 бал (43 бали, 76-те місце).
- Албанія – +5 балів (42 бали, 80-те місце).

👉 При цьому середній показник CPI для країн ЄС знизився на 2 бали, склавши 62 бали.

✍️ Детальніше про результати CPI – за посиланням.
🤔 Результат України в Індексі сприйняття корупції 2024. Коливання чи заклик до дій?

Минув ще один рік, і ми знову аналізуємо місце України в Індексі сприйняття корупції. Цьогоріч Україна втратила один бал, має 35 балів зі 100 можливих і посідає 105 місце зі 180 країн.

🚩Цьогорічний результат СРІ України має стати закликом до дій для влади.

Маневри і спроби загальмувати або ухилитися від змін, необхідних для виконання зобов'язань України перед міжнародними партнерами та обіцянок самим собі після Революції Гідності або на початку повномасштабного вторгнення вплинули на поточну ситуацію.

“Ми не повинні втратити здобутки десятирічного прогресу. Навіть більше — ми повинні прагнути кращих результатів, всупереч війні та несприятливим обставинам. Адже лише так ми можемо зберегти державність та забезпечити наше майбутнє”, - вважає виконавчий директор TI Ukraine Андрій Боровик.

👉Детальніше про результати CPI тут.
💙 Що таке любов? Напевно, це найважче питання у світі.

Але ми в TIU спробували знайти відповідь на це питання, хоча б на рівні діяльності нашої організації.

З Днем святого Валентина! ❤️
🤔 Як справа ексочільниці Хмельницької МСЕК Крупи демонструє загальні проблеми при поверненні активів з-за кордону?

Попри арешт понад 150 об'єктів нерухомості в Україні, слідству досі складно заблокувати закордонні рахунки підозрюваної та її родини. А ідеться про майно на суму майже $2,8 млн в банках країн ЄС.

📄 Тому успішне повернення активів з-за кордону потребує не лише ефективної міжнародної взаємодії, але й дотримання певного режиму конфіденційності. Тому викликають занепокоєння публічні заяви АРМА про розшукані закордонні активи ще до їх арешту.

👉 Детальніше про проблеми повернення активів з-за кордону, читайте тут.
⚖️ ВАКС взяв під варту нардепа Бондаря з альтернативною заставою 100 млн грн

Таке рішення прийняв слідчий суддя ВАКС за результатами розгляду клопотання прокурора САП про зміну запобіжного заходу.

Нагадаємо, що раніше слідчий суддя ВАКС відмовився брати нардепа під варту та обрав йому 100 млн грн застави, яку він не вносив більше ніж 5 днів. Під час апеляційного перегляду цього рішення Бондар запевнив, що не може витратити стільки грошей, тому врешті попросив спочатку від 5 до 7 млн грн, а потім від 3 до 5 млн грн застави, адже він “не хоче ходити просити і бути залежним від великих бізнесменів”.

👉 І хоч АП ВАКС підтвердила те, що обрана йому застава є законною, сам факт її невнесення у розмірі 100 млн грн схоже став підставою для взяття його під варту.
🎓⚔️ Розслідувати корупційні схеми, виявляти корупцію в державному апараті, проводити аналітичні дослідження – це не фантазія, якщо ви студент магістерської програми “Антикорупційні студії”.

Реєструйтесь на День відкритих дверей на “Антикорупційних студіях” 04.03 – організатори магістерської програми, аналітичний центр ACREC, розкажуть все про навчання та вступ.

📌 Дата: 4 березня, 16:00
📌 Формат: онлайн
📌 Реєстрація: за посиланням – https://forms.gle/gCPfH8SiMYDkSu6M7

Магістерська програма, що реалізовується на базі Києво-Могилянської академії, готує експертів по боротьбі з корупцією – аналітиків законодавства, журналістів-розслідувачів, детективів та уповноважених 🕵️‍♀️

День відкритих дверей на “Антикорупційних студіях” – це можливість познайомитися з освітньою програмою та її викладачами, поставити питання щодо вступної кампанії 2025, навчальних курсів і перспектив після завершення програми. Мрієте змінювати суспільство на краще? Реєструйтесь на подію зараз!
📊 Україна в CPI: +5 балів за 5 років

Так, цього року ми втратили 1 бал, але якщо подивитися на загальну динаміку, бачимо зростання.

🔹 Результати України в Індексі сприйняття корупції (CPI):
▪️ 2019 – 30 балів (-2)
▪️ 2020 – 33 бали (+3)
▪️ 2021 – 32 бали (-1)
▪️ 2022 – 33 бали (+1)
▪️ 2023 – 36 балів (+3)
▪️ 2024 – 35 балів (-1)

Як і торік, результати України в Індексі сприйняття корупції–2024 обраховували на основі 8 досліджень, які охопили період з лютого 2021 року по вересень 2024 року включно. У 3 з них відбулося зростання показників, а у 5 — зниження. При цьому у дослідженнях, які серед іншого досліджують питання політичної корупції, Україна погіршила свої результати.

✍️ Детальніше про результати CPI — за посиланням.
#Конкурс_ВАКС

🏁 2 кандидати пройшли співбесіди з ГРМЕ та ВККС

17 лютого Громадська рада міжнародних експертів та Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосили рішення про НЕвідповідність 5 кандидатів у ВАКС критеріям доброчесності та професійності. Дві учасниці, на думку експертів, можуть продовжити участь в конкурсі.

👥 Цими щасливицями стали:
- Тетяна Литвинко – суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області;
- Олена Чернова – суддя Золочівського районного суду Харківської області, нині відряджена до Ірпінського міського суду Київської області.

На жаль, під час оголошення результатів співбесід Комісія і Рада не надали аргументів для свого рішення. Однак детальніше про те, як саме дві кандидатки змогли розвіяти сумнів у своїй доброчесності та професійності, ми дізнаємося зі спільних рішень ВККС та ГРМЕ, які складуть протягом 20 днів та пізніше оприлюднять.

🤔 Ми вважаємо, що аргументація, яку планують навести в спільних рішеннях ГРМЕ та ВККС, повинна бути достатньо вагомою, щоб переконати суспільство в довірі до цих учасників. Адже довіра до конкурсу та майбутніх суддів ВАКС прямо залежить від прозорості прийняття рішень та публічності їх мотивів.

«Звичайно такого закінчення для цього конкурсу не бажав ніхто, коли лише 2 з 7 кандидатів змогли довести експертам свою доброчесність та професійність. Проте ми переконані, що авторитет та довіра суспільства до ВАКС — це найвищі цінності, які несе інституція завдяки своєму якісному суддівському наповненню. Імовірно, аргументи для такого рішення були вагомими, і саме тому ми б хотіли з ними ознайомитися», — пояснює заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Катерина Риженко.

Ці співбесіди — не останній етап, який мають подолати кандидати. Попереду їхні доброчесність та професійну етику буде оцінювати за 300-бальною шкалою ВККС, після чого переможці ще пройдуть фінальну перевірку від Вищої ради правосуддя.

👀 Ми в Transparency International Ukraine будемо продовжувати уважно стежити за ходом конкурсу та неодмінно поділимося враженнями від проаналізованих рішень ГРМЕ та ВККС.
⚖️ Перше засідання у справі Одарченка в АП ВАКС. Що цікавого ми дізналися?

Екснардеп сьогодні доєднався дистанційно — мовляв, засідання організаційне, тому не було потреби приходити особисто. Суддя ж заявила, що вперше чує про “організаційне засідання”, і дозволила онлайн-формат лише сьогодні як виняток.

🏃‍♂️ Нагадаємо, що Андрія Одарченка оголосили в міжнародний розшук, бо той втік з України. Прокурорка зазначила, що екснардеп незаконно перетнув кордон до Румунії та заявив там, що тікає від війни, не надавши жодного посвідчення особи.

Захисник Одарченка клопотав про закриття справи через закінчення строку досудового розслідування. Суд, однак, відмовив, бо таке клопотання не буде розглядатися на цьому етапі справи.

Прокурорка просила, замість присуджених першою інстанцією 8 років, дати Одарченку 10 років в’язниці. Менший термін, на її думку, не виправить обвинуваченого та не допоможе запобігти новим можливим злочинам.
2025/02/19 00:13:47
Back to Top
HTML Embed Code: