Telegram Web
🕊 «Мир є ім’ям Бога, війна — ні», або православний погляд на війну

Багато регіонів світу, історія яких включає війни та насильницькі конфлікти, мають або колись мали міцні зв’язки з православним християнством. Проте політики, релігійні лідери та вчені, розмірковуючи про виклики війни, часто нехтують цим духовним досвідом.

Збірка «Православно-християнські погляди на війну», яка наразі готується до друку у видавництві «Дух і літера», складається з нарисів видатних православних фахівців у галузях бібліїстики, історії Церкви, візантології, богослов’я, патристики, політології, етики та біології. Автори описують і досліджують нюансовані й унікальні погляди православної традиції на значення й виклики війни з огляду на їх сучасну актуальність.

Пропонуємо кілька уривків зі статті американського богослова Пітера К. Бутенефа «Війна і мир: провидіння і проміжний час», що увійшла до збірки, які допоможуть українському читачеві краще осягнути виднокрай православно-християнської думки щодо розуміння війни, а також замислитись над тим, як війна може “трагічно стати тим, через що треба пройти на шляху до миру та примирення”.

Читати далі - на нашому сайті.
​​📚Ірина Берлянд: Про Війну і Мир

📍Пропонуємо роздуми Ірини Берлянд про війну і мир (як поняття протилежне війні), що були опубліковані на її сторінці у Фейсбук.

Ірина Берлянд співпрацює з видавництвом «Дух і літера». Її дослідницькі інтереси повʼязані з філософією діалогу культур В.С.Біблера, з філософією освіти, зокрема з феноменами культури як предмета початкової освіти.

«Я думаю про це 100+ днів, “від початку “війни”. Лапки — тому що війна триває вже 8 років, а те, що почалося 24 лютого, — це нова фаза війни (“повномасштабна війна”, або “гаряча фаза війни”, або “масштабне вторгнення”, або…).

Але для багатьох – для росіян та європейців майже всіх, але й для когось із українців – війна розпочалася саме 24 лютого, а до того наче був мир… Війна, яка була до 24 лютого, була такою, що її досить легко можна було не помічати. А після 24 лютого стала такою війною, яку не помічати дуже важко.

Більшість людей не люблять воювати.

Гарні люди, пацифісти та гуманісти дуже не люблять не лише воювати — вони ненавидять війну. Вони, навпаки, люблять мир.

Ми вважаємо, що війна це щось ненормальне, чого не повинно бути. І — за законами магічного мислення — здається, що якщо ми не думатимемо, не помічатимемо, не говоритимемо і не писатимемо про війну і, головне, не воюватимемо — то війна зупиниться і настане мир.

Але ж це не так. Воюють не війна з миром. Воюють Росія з Україною. І треба боротися не проти війни, а проти Росії. ВОЮВАТИ проти Росії. І припинити війну може не боротьба за мир, а ПЕРЕМОГА НАД РОСІЄЮ У ВІЙНІ. Мир неспроможний зупинити війну. Лише переможна війна призведе до миру.»

Читати повністю - на сайті.
​​🙏🏻 Після зустрічі з Папою Франциском - Мирослав Маринович

8 червня цього року Папа Франциск прийняв невеличку українську делегацію, і ця зустріч мала неофіційний, виключно громадський характер. Власне, й організував її давній друг Папи аргентинець Алехандро, запросивши до неї двох своїх друзів: Євгена Якушева з Маріуполя й консультанта з діалогу з релігійними організаціями Дениса Коляду. А оскільки Денис – випускник УКУ, то за його сприянням до делегації долучили ще й мене, проректора УКУ.

Як доброго друга Папи, Алехандра болить, що в українському суспільстві деякі кроки Його Святості сприймаються неоднозначно, тож він вирішив створити ще й такий неофіційний майданчик для комунікації. А ще до того саме через нього до рук Папи потрапила ціла низка листів від деяких громадських інституцій, релігійних та громадських лідерів. Серед тих дописів був один – від згаданого вже Дениса Коляди, і цей лист особливо припав Папі до душі, оскільки був написаний з великою щирістю й молодечим запалом. На нього Папа й відповів особисто, причому відповів з великим смиренням. Так протягнулася ниточка симпатії та довіри, яка й уможливила цю зустріч.

Читати далі - у блозі Мирослава Мариновича на РІСУ.
​​🙏🏻 На цій зустрічі був присутній Святий Дух! – Денис Коляда про зустріч з Папою

Ексклюзивно для проєкту ETHOS: God Against War публікуємо розповідь Дениса Коляди про зустріч з Папю Франциском:

🔹Як цей візит став можливим
🔹Як Папа допомагає Україні зараз
🔹Чи можливий візит Понтифіка в Україну вже цього року

«Коли я десь два тижні тому написав листа Папі, я не міг сподіватись ні на відповідь, ні на майже двогодинну розмову. Де Папа і де я? І важко уявити, скільки листів він отримує щодня. Але дія Святого Духа полягає в тому, що Він не має кордонів і перепон. Він єднає тисячі християн у молитві. І для Бога немає нічого неможливого. Шляхи Його несповідимі, і дивні діла Його»

«І от він у білому – перед нами. Усміхнений єпископ Риму. Скільки любові і смирення в цій усмішці. Скільки бажання допомогти і почути в Його очах. Від нього одразу повіяло батьківством. А тіло і душа пригадала постать Блаженнішого Любомира. Потім Папа мені пригадає, що вони з кардиналом Гузаром стали кардиналами в один день, прийнявши цю гідність з рук святого Папи Івана-Павла ІІ. Вдумайтесь у це! Як діє Святий Дух, як сплітаються долі і погляди та символи у єдиний гобелен слави Христової.»

«Ми взяли його любов у свої серця, щоб свідчити її тут, в Україні. Коли все це переосмислюєш, то хочеться дякувати Богові і проголошувати силу Його справ!»

Читати повністю - на нашому сайті.
▶️ Митрополит Борис Ґудзяк: про Папу Франциска, Володимира Зеленського та примирення з росією

Пропонуємо до перегляду інтерв'ю владики Бриса Ґудзяка для медіа Ґрунт.

“Наша місія – розповідати світові про те, що відбувається в Україні”, – каже митрополит Борис Ґудзяк.

Греко-католицька церква водночас зі своєю духовною місією завжди дотримувалася ще однієї – сприяти розвитку України та українства. У радянські часи УГКЦ знаходилася під репресіями, була оголошена нелегальною, її священики та віряни зазнали гонінь. Після початку війни багато греко-католицьких священнослужителів присвятили себе капеланству.

Позиція Греко-католицької церкви у цій війні чітка і виразна. Проте позиція Ватикану, у єдності з яким є УГКЦ, обурює українців. Українка і росіянка, що спільно несуть хрест – під час Хресної Дороги, заяви Папи Франциска про причини війни збурюють серед українців чимало питань. Ми прямо поставили їх архиєпископові.

Владика ділиться із медіа ҐРУНТ думками про те, чому риторика Папи згадує російську пропаганду, розповідає про російський міф у Ватикані, про трансформацію Зеленського та українців, а також про примирення з росіянами.

Текстова версія - на сайті медіа ҐРУНТ.
Дивитись відео - тут.
​​▶️ Анонс: Мілітаризація святих в домодерну та модерну епохи

14 червня о 16:30 за київським часом відбудеться вебінар програми “Київське християнство” та Центру релігійної культури імені Ігоря Скочиляса Гуманітарного факультету УКУ на тему:

Мілітаризація святих в домодерну та модерну епохи

Під час наукового семінару відбудеться презентація колективної монографії під ред. д-р Лілії Бережної:
Die Militarisierung der Heiligen in Vormoderne und Moderne. Hg. von Liliya Berezhnaya. Berlin: Duncker & Humblot, 2020.

Доповідачки: д-р Лілія Бережна (Вестфальський університет Вільгельма, м. Мюнстер, Німеччина), д-р Наталія Сінкевич (Мюнхенський університет Людвига-Максиміліана, Німеччина).

Дискутантка: д-р Дарія Сироїд (УКУ).

Для участі в семінарі онлайн потрібно зареєструватися за посиланням.
​​🙏🏻 Ігор Козловський про духовну опору та нові сенси під час війни

Нещодавно відбулася зустріч СЕО клаб в онлайн-форматі з Ігорем Козловським про те, як переживаючи війну, знаходити духовну опору та нові сенси. Ігор Анатолійович поділився думками щодо того, як залишатись стійким перед новими випробуваннями, а також які сенси відкриває війна для кожного.

Проєкт NewLib підібрав декілька промовистих уривків із цієї надцікавої розмови, які пропонуємо вашій увазі.

Як ми маємо діяти під час війни?
Як знаходити в собі сили для того, щоб не тільки залишатися людьми, а й зростати і брати на себе відповідальність?
Що таке окупація внутрішньої людини?
Як любов допомагає нам не лише пережити війну, але й вийти з неї переможцями?..

Дивитись підбірку цитат - тут.
Повний запис розмови можна подивитись і послухати за посиланням.
​​⛪️ Виступ Предстоятеля ПЦУ на заході «Релігійні громади України і російська повномасштабна війна»

Як повідомляє офіційний сайт Православної Церкви України, митрополит Епіфаній 14 червня у Берліні на заході «Релігійні громади України і російська повномасштабна війна» у свому виступі засудив умиротворення путіна і закликав прискорити постачання зброї до України.

❗️«Ми боремося за демократію та свободу не лише для себе, але для всієї Європи. І не слід думати, що в разі успіху Путіна мур пройде десь на наших землях. Цей мур може знову з’явитися тут, в центрі Європи. Лише разом, лише об‘єднавши зусилля ми зможемо перемогти і зупинити це зло і не допустити нового поділу Європи»

Читати повний текст - тут.
🙏🏻 Моя молитва за Папу Франциска - Андрій Андрушків

Андрій Андрушків, молодший сержант Збройних сил України, магістр теології Українського Католицького Університету, виконавчий директор Центру спільних дій у своїй колонці для Української правди опублікував роздуми про Папу Франциска та його позицію щодо війни в Україні.

«В ці дні, коли моя церква святкує День Зіслання Святого Духа, я молюся за Папу Франциска в особливому наміренні. Я прошу Духа Святого уділити Папі Франциску своїх дарів.

🔹Я молюся, щоб Дух Святий дарував Папі Франциску дари мудрості та розуму.
🔹Я молюся, щоб Дух Святий дарував Папі Франциску дар мужності.
🔹Я молюся, щоб Дух Святий наділив Папу Франциска даром ради.
🔹Я молюся, щоб Дух Святий наділив Папу Франциска даром знання.
🔹Я молюся, щоб Дух Святий наділив Папу Франциска дарами побожності та страху Божого.

Я щодня молюся за те, щоб керівники Католицької церкви пізнали правду, яка зробить їх вільними для свідчення правди, чітко та прямо, без дипломатичних замовчувань, які не наближають мир, а лише підгодовують тиранію, яка роками чинить вбивства сусідніх народів.»

Читати повністю - за посиланням.
‼️ Велика Британія запроваджує санкції проти Патріарха Кирила

Велика
Британія оголосила про нову хвилю санкцій, у тому числі проти російського уповноваженого з прав дитини, у зв'язку з примусовими переміщеннями та усиновленнями дітей з України.

❗️Зокрема, до санкційного списку увійшов патріарх Кирил, голова РПЦ, «за значну підтримку російської військової агресії в Україні».

Міністр закордонних справ Ліз Трасс зазначила:

«Сьогодні ми націлені на тих, за участі чи сприяння кого можлива війна Путіна, яка принесла Україні незліченні страждання, зокрема примусове перевезення та усиновлення дітей.

Ми не втомимося захищати свободу та демократію, продовжуючи тиск на Путіна, поки Україна не досягне успіху.»

Джерело - прес-реліз Британського Уряду.
​​ АНОНС: Відкриті вебінари «Зрозуміти закони та моральність війни в Україні»

Інститут екуменічних студій Українського католицького університету, у партнерстві з Фондом Конрада Аденауера в Україні, запрошує на публічні вебінари «Зрозуміти закони та моральність війни в Україні», які відбудуться 21 червня, 27 липня та 9 серпня онлайн.

Спікер – професор о. Афонсу Сейшас Нуньєс, Товариство Ісуса, Saint Louis University.

🇬🇧 🇺🇦 Захід відбудеться із синхронним перекладом: українською та англійською мовами.

Теми вебінарів:

🔹21 червня: I. Зрозуміти правила застосування сили. Заборона застосовувати силу та моральність поза міжнародною системою. Статут Організації Об'єднаних Націй

🔹27 липня: II. Аналіз законів війни на прикладі війни рф проти Україні.

🔹9 серпня: III. Реакції міжнародної спільноти

До участі запрошують: представників громадських організацій, юристів, волонтерів, військових юристів, капеланів, представників державних установ, соціологів, журналістів.

Більше інформації про вебінари - тут.
Реєстрація на всі події - за посиланням.

Деталі щодо участі: [email protected] Ірина Кітура
​​📚 «Мир повернеться, щойно припиниться агресія» – Герман ван Ромпей

Промова Германа ван Ромпей, Голови Європейської Ради у 2009-2014, під час отримання почесного ступеню в НаУКМА.

🔻Так виходить, що кожна моя зустріч з Україною якоюсь мірою трагічна. У 2009 році як голова бельгійського парламенту я був у Києві на вшануванні пам’яті Голодомору. У Західній Європі надто мало відомо про вбивство голодом мільйонів людей. Ті, хто знають про ці події, сьогодні по-іншому дивляться на війну.

🔻Коли ж мова заходить про цінності, то першою з них є людяність, цінність кожного людського життя. Людина – це не мільйон, поділений на мільйон. Це єдність, що приховує в собі унікальність кожної людської особистості. Війна зводить людей до об’єктів, які необхідно знищити. Війна, яку веде путінська Росія, порушує всі принципи гуманності. Україна для них – не держава, а українці – не брати, а вороги, яких треба вбивати.

🔻Україна має мріяти і працювати для оновлення держави. Тоді страждання і смерть багатьох будуть мати смисл, якою б безглуздою не була ця війна сама по собі. Мрія не обов’язково повинна бути утопією. Мрії можуть збуватися, навіть якщо сьогодні ви живете у кошмарі.

🔻Любіть свою країну і насамперед свій народ: цей патріотизм здоровий; це данина поваги своєму корінню. Ми повинні залишатися вірними своїй історії, водночас плекаючи відкритість по відношенню до інших, які відрізняються в плані мови та культури, але поділяють із нами однакові цінності.

Читати повністю - на нашому сайті.
​​Нунцій в Україні: передумова «справжніх переговорів» – навернення серця можновладців

🔹Як повідомляє офіційний сайт Ватикану Vatican News, апостольський Нунцій в Україні прокоментував недільний заклик Папи Франциска, наголошуючи на тому, що потрібне навернення політичних лідерів, аби запобігти знищенню людства.

🔹У неділю П’ятидесятниці Папа знову звернувся із закликом до провідників народів, аби вони докладали всі можливі зусилля для того, щоби покласти край війні, що триває в Україні, щоб старалися розпочати «справжні переговори, конкретні переговори для припинення вогню та щоб знайти прийнятне вирішення».

🔹Папа Франциск підніс свій голос у контексті 100 днів збройної агресії проти України, пригадуючи про «Божу мрію щодо людства», яку заперечують ті, хто не має жодної пошани до людського життя та не припиняє моторошне знищення міст і сіл. Архиєпископ Вісвалдас Кулбокас, Апостольський Нунцій в Україні, який не залишив Київ тоді, коли шаленіли російські бомбардування, і через це отримав державну нагороду безпосередньо з рук Президента України Володимира Зеленського, коментує заклик Папи в контексті триваючого конфлікту та загрози подальшого загострення війни.

Читати повністю - на сайті.
​​😭 Ісламський культурний центр «Бісмілля» міста Сєверодонецьк, на першому поверсі якого розташовувалась одноіменна мечеть, повністю зруйновано, про це повідомив імам мусульман Сєверодонецька і Луганської області шейх Тимур Беридзе.

❗️Внаслідок обстрілу обвалився другий поверх будівлі, та була сильна пожежа. В приміщенні мечеті переховувались десятки цивільних громадян, що обрали культову споруду через те, що громада зробила свердловину з питною водою, і мешканці зруйнованого окупантами міста могли дістатись тут питної води.

За свідченнями свідків під уламками мечеті є щонайменше 17 обгорілих трупів, які неможливо опізнати.

Цю мечеть ми відкрили 30 вересня 2019 року. Це була найсхідніша мечеть України. Ще в березні саме ця мечеть постраждала внаслідок російських обстрілів міста, відтепер вона повністю зруйнована.

Росія приносить смерті, руйнації і страждання, а російські муфтії продовжують благословляти дії своєї злочинної влади.

Джерело: Facebook Саід Ісмагілов
​​🙏🏻 Церква. Держава. Суспільство / Європейський вимір: гра з позитивною сумою

18 червня 2022 року ініціатива «Семантичний корпус» запускає міжконфесійний та міжнародний онлайн-форум за участю релігійних лідерів, християнських організацій та представників інтелектуальної еліти.

Яку роль відіграє церква під час війни? На що спиратися суспільству після перемоги? Як державі створювати умови для духовного розвитку громадян?

🔻Дії росіян в Україні — вбивства, мародерство, тортури, зґвалтування, сотні зруйнованих в релігійних споруд та церков, лікарні, школи та дитячі садочки — прямий виклик усім християнським цінностям та, власне, замах на людяність. Російська православна церква перетворилася на інструмент пропаганди та розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Все це потребує відповідей, аналізу та рішень. Тому наша команда Семантичного корпусу започаткувала міжконфесійний та міжнародний онлайн-форум за участі релігійних лідерів, християнських організацій, представників інтелектуальної еліти.

Панелі:

🔹Віра під час війни
🔹Церква та держава у служінні суспільству
🔹“І НА ОНОВЛЕНІЙ ЗЕМЛІ…” На що спиратися суспільству після перемоги?

Гості: Хосе Казанова, Мирослав Маринович, Бернар-Анрі Леві, Олександр Філоненко, Ігор Козловський, Юрій Чорноморець, отець Андрій Пінчук, Катерина Ясько, Олена Богдан, Інґеборґ Ґабріель, Вячеслав Горшков.

Модератори: Георгій Коваленко, Олег Турій, Тарас Лютий.

Дізнатись більше, переглянути відео - на нашому сайті.
​​💔 На Сході України трагічно загинув клірик Коломийської Єпархії, капелан Верховинського батальйону територіальної оборони ієрей Михайло Гергелюк. Отець Михайло загинув на 30-му році життя - повідомляє Коломийська єпархія ПЦУ.
🌍 Всесвітня Рада Церков обрала нового Генсека та запросила ВРЦіРО і ПЦУ призначити представників на 11-ту Асамблею - РІСУ

17 червня 2022 року Центральний комітет Всесвітньої Ради Церков обрав Джеррі Піллея на посаду Генерального секретаря.

Пресвітеріанський пастор і доктор теології Дж.Піллей вступить на посаду 1 січня 2023 р. Він замінить виконувача обов'язків Генерального секретаря протоєрея Йоанна Саука з Румунської Православної Церкви. Про це повідомив член Синодальної комісії з міжхристиянських відносин ПЦУ Андрій Смирнов.

🇺🇦❗️Крім того, Всесвітня Рада Церков погодилася надіслати запрошення Православній Церкві України призначити двох делегованих спостерігачів із правом виступу на 11-ту Асамблею ВРЦ, яка має відбутися 31 серпня - 8 вересня цього року в місті Карлсруе (Німеччина), визнаючи значну зацікавленість ПЦУ стати членом ВРЦ.

❗️Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій отримала запрошення направити до трьох спостерігачів на асамблею.

Як йдеться у повідомленні, це рішення сприятиме поглибленню екуменічних контактів ПЦУ з міжнародними організаціями, а також дозволить протидіяти російському лобі у ВРЦ.
​​💔 Cьогодні у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла відбувся чин похорону Артемія Димида, який загинув 18 червня, боронячи Україну від загарбників.

Відео: Іванка Крип’якевич-Димид, мама Артема Димида співає останню колискову своєму синові, який загинув на війні, у бою з російським окупантом.

Син отця Михайла Димида, першого ректора Львівської богословської академії (тепер УКУ), і відомої, глибокої іконописиці Іванки Димид-Крип'якевич. Онук шахтаря Дмитра і Розалії Димидів і провідних представників галицької інтелігенції Романа і Лесі Крип’якевичів. Правнук двох великих українців — історика Івана Крип’якевича та підпільного священника, ісповідника віри Артемія Цегельського.

📚‼️За ініціативи сім’ї загиблого воїна Артема Димида, Український католицький університет започатковує стипендійний фонд імені Артема Димида. Стипендію в університеті надаватимуть пластунам, які вступатимуть на бакалаврські та магістерські програми УКУ. Фонд створено у співпраці з національною скаутською організацією «Пласт» та брендом українського одягу «Авіація Галичини».

💡Скласти пожертву на стипендійний фонд імені Артема Димида ви можете за посиланням.
​​▶️ Дивитись трансляцію - Відкриті вебінари «Зрозуміти закони та моральність війни в Україні»

Спікер
– професор о. Афонсу Сейшас Нуньєс, Товариство Ісуса, Saint Louis University.

🔹I. Зрозуміти правила застосування сили. Заборона застосовувати силу та моральність поза міжнародною системою. Статут Організації Об'єднаних Націй.

Інститут екуменічних студій Українського католицького університету, у партнерстві з Фондом Конрада Аденауера в Україні, запрошує на публічні вебінари «Зрозуміти закони та моральність війни в Україні», які відбудуться 21 червня, 27 липня та 9 серпня онлайн.
​​❗️Причини цієї війни лежать у самій Росії, її суті - Блаженніший Святослав

🔹Люди, які думають, що Росію на агресію спровокувала якась зовнішня причина перебувають у полоні кремлівської пропаганди або навмисно обдурюють інших. Ми в Україні добре знаємо, чому Росія напала на нас.

"Україна є першою його (русского миру) жертвою. Тому сьогодні так важливо розуміти причини і наслідки цієї війни. На жаль, причини цієї війни лежать у самій Росії, її нутрі. Російський агресор намагається вирішити свої внутрішні проблеми при помочі зовнішньої агресії, проектує свої хвороби на інших і у них звинувачує цілий світ", - сказав Патріарх УГКЦ у своєм щоденому відеозверненні.
2024/10/01 06:18:45
Back to Top
HTML Embed Code: