Telegram Web
#НАрх_практика

Наступної неділі збираємось в одеському "Підпіллі", а також паралельно у Zoom, щоб обговорити різноманітні приклади успішних кооперативів, що свідомо або стихійно будувалися на горизонтальних, лібертарних принципах.

Цього разу немає центрального тексту:
🏴‍☠️ можна почитати розділ ІІІ з "Anarchy works" Пітера Ґелдерлооса
🏴‍☠️ переглянути відому документалку про те, як робітники захопили і налагодили роботу заводу Zanon в Аргентині після оголошення власником банкрутства
🏴‍☠️ ознайомитися з діяльністю, наприклад, кооперативів Балтімора або міста Джексон
🏴‍☠️ переглянути відео про діючий український кооператив "Лонго Май" на Закарпатті
... або самостійно знайти матеріал по темі - так буде найцікавіше.

У результаті обговорення, сподіваюсь, ми побачимо, як може бути організовано стале виробництво без приватного власника, ієрархічного менеджменту і гонитви за надприбутками.

Приходьте до "Підпілля" або приєднуйтесь онлайн (посилання буде опубліковано в день зустрічі).
4🔥1
#НАрх_штудії
#апологія_хуторянства

Сини потроху виростають із коротесеньких нехитрих історій і тягнуться до чогось більш епічного. Їхніми книжечками заставлені вже чотири полиці, хоча старший тільки пробує читати окремі слова. Є там всяке, бо дружина вважає, що на чому-чому, а на книжках економити не слід :)

Однак станом на зараз я виділив для себе три оповідні світи, які їм "заходять", але часто вимагають уваги та напруження, тож я намагаюсь їх розгортати дозовано, аби не втомилися і не втратили цікавість, бо це засадничі історії, які реально формують особистість.

Черговий довгопост про книжки на НеоАрхаїці:

ПРО ЛІТЕРАТУРУ ДЛЯ НАЙМЕНШИХ
5
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Ностальгия по месту, в котором мы не были

Слово «ностальгия» происходит от двух древнегреческих слов: νόστος (возвращение на родину) и άλγος (печаль, боль). То есть, ностальгия — это печаль о родине, тоска по утраченному дому.

Ностальгия может быть предметной — то есть ощущаться как тоска по конкретной стране или региону, но чаще мы сталкиваемся с беспредметной ностальгией. Это тоска по месту, в котором мы никогда не были, но тем не менее чувствуем с ним невыразимую внутреннюю связь. В немецком языке есть более подходящее слово — sehnsucht, которое означает тоску по недостижимому идеалу, влечение к высшей действительности.

Но что это за место, по которому мы тоскуем? Опираясь на экзистенциализм М. Хайдеггера, мы могли бы сказать: так проявляет себя зов подлинного бытия, вот-бытие.

В архаических культурах считалось, что бытие проявляет себя через миф. Миф — это не выдуманная сказка или красивая фантазия. Миф — это отражение бытия, выраженное в форме устного сказа; бытия, в котором человек ищет свои внутренние истоки.

Когда мы возвращаемся к мифу — мы возвращаемся домой.

—————–
ВПЕРЕД — К АРХАИКЕ
4👏3🔥2💊1
#НАрх_постать

Сьогодні 34 роки мало б виповнитися вдумливому філософу-традиціоналісту, практику сучасного Язичництва, хороброму воїну та моєму другу - Велеславу Шипоту.

Спілкування з ним завжди давало плідну поживу для роздумів, він умів уважно вислуховувати аргументи і впевнено наводити свої. Він міг би стати дійсно видатним богословом українського Рідновірства, крок за кроком плекаючи зрозуміле для всіх, однак і багато в чому особливе вчення. Залишається тільки гадати, які істини та філософські відкриття на нас чекали б, якби Перун не прикликав його до Свого Полку.

Велеслав загинув минулого серпня у Серебрянському лісі.

Дякую йому за чин та вчення.
Шипіт - в строю!
10🙏5🔥3
НеоАрхаїка 🐾
#НАрх_практика Одразу за моїм хутором простягаються густі очеретяні плавні - ціле море очерету. Колись тут протікала повноводна "скажена ріка" (Deli Göl), однак через декілька дамб вище за течією і розорані береги, вода на цій ділянці майже зникла, залишившись…
#НАрх_практика
#апологія_хуторянства

Сьогодні горів очерет. Той самий, вздовж якого і крізь який я полюбляю блукати на дозвіллі. Чи був це підпал, чи якось "саме" зайнялося - невідомо. Утім, за пів дня вогонь дістався з протилежного берегу до нашого, якось обійшовши в'ялі потічки Тилігулу. Вітер роздмухував пожежу то вздовж русла, то просто вбік села.

Уся вулиця збіглась на край городів, щоб поливати з відер й забивати ганчір'ям язики полум'я. Сусіди, що полюбляють пліткувати і сваритися з різних дрібних приводів, дружно передавали відра і стрибали поруч із палаючою травою, щоб стримати поширення вогню на ділянки один одного. Якраз поруч із моєю вогонь перекинувся з очерету просто на кущі й чагарники занедбаної ділянки. Вітер був сильний і вогонь - стрімкий. На щастя, покошена трава й просапані грядки його гальмували. Утім, ми дійсно змогли стримати полум'я зусиллями толоки, сільської громади.

Пожежні приїхали тільки тоді, коли вогонь відійшов на кілька ділянок далі й рвонув до покинутих хат. Проте селяни продовжували гасити полум'я самі, не дуже довіряючи пожежникам (і правильно, загалом, робили). Один із сусідів вивів трактор з бороною і почав відсікати наступні ділянки, знімаючи верхній шар ґрунту. Кілька разів він заїжджав прямо на палаючу траву й в клубах диму видовищно прибивав її самою бороною.

Коротше, сьогодні я вчергове упевнився у людській взаємодопомозі та силі самоорганізації - з одного боку, й у кволій, неефективній реакції державних служб - з іншого. І це той "глибинний народ", який різні прогресивні хіпстери обзивають "рогулями", "бидлом", "селюками". Їй-богу, я бачив, як кілька затятих алкашів кидалися на полум'я, яко леви. І витягували мене, коли я поліз надто далеко в дим. Насправді на цьому народі, що тулиться до очеретяних плавнів як прихистку від вітру та державного примусу, і тримається наше небо і наша земля.
16👍2
#НАрх_ідея

Одна українська популярна ТікТок-блогерка недавно опублікувала текст під заголовком: "Я обідала з чоловіком, який навчає дітей президентів. І ось що він сказав про ТікТок". Незважаючи на ідіотський клікбейт і недолугий контекст, посил тексту повністю перегукується з тим, що ми намагаємось донести вже багато років: вкрай важливо відірвати свою увагу (і увагу наших дітей!) від найбільш "трендових" інформаційних потоків, децентралізувати кола своїх зацікавлень та джерел інформації, залишатися невловимим для медіа, які прагнуть із тією чи іншою метою прив'язати нашу увагу до себе. Те, що в "трендах" - це давно не vox populi (вірніше, ніколи і не було ним); як правило, це контрольована і продумана повістка від тих, хто хоче або продати тобі якесь лайно, або змусити думати про якесь лайно.

Мій власний допис про дитячу літературу на фіцбухє прокоментував один колега - дуже інтелігентний і начитаний чоловік, який зізнався, що його семи- чи восьмирічна донька геть нічого не хоче читати або навіть слухати. Тоді я припустив, що один із факторів, які формують високу зацікавленість моїх синів у книжках (поки що аудіальну), - це відсутність у них ігрових планшетів або телефонів. Вони так чи інакше вимушені шукати інші способи насичувати своє дозвілля. Сьогодні мій шестирічка грав зі мною в шахи (двічі програв, хоча вчора вигравав :)), а ввечері зі старшими друзями в карти (звичайні, "нє морскіє, а ігральниє", як у відомому мультику). Все краще, ніж грати у телефон чи вести шизофренічні розмови з жпт 👍🏻

——————————

Моя дитина сиділа поруч і гортала стрічку. Він помітив це краєм ока. Подивився на телефон і сказав: це цифровий героїн. Різниця тільки в тому, що мозок не вмирає, він просто перестає вибирати.

Я мовчала. Він додав, ми не даємо TikTok навіть пробувати. У наших дітей немає права на слабке фокусування.

У тебе дитина відпочиває. У них тренує увагу. Бо якщо вона не може тримати одну думку, вона не зможе побудувати нічого. Ні себе, ні стосунків, ні майбутнього.

А ти щовечора даєш у руки дофаміновий кран. Думаєш, що це просто фаза. Просто TikTok. Просто трохи розслабитися.

В сім’ях, де розуміють ціну уваги, TikTok не встановлюють взагалі. Там знають – він формує споживання замість дії. Він створює рефлекс свайпа. Привчає до мельтешачої беззмістовності. Руйнує.

У дитини зникає внутрішня мова. Вона не думає, вона чекає на наступну картинку. Її мозок звик до зовнішнього потоку, якого вже не може зупинити.

Ти думаєш, що вона просто залипає. Але вона не знає, як бути в тиші. Не витримує спокою. Її нервова система живе в темпі, що стирає здатність до фокусу.

Потім ти кажеш, вона стала різкою. Дратівливою. Замкнутою. Це не характер. Це ресурс, який вийшов.

Твоя дитина не слабка. Просто все навколо вчить її не діяти, а споживати. Не думати, а ковтати. Не будувати, а свайпати.

І якщо ти справді хочеш зберегти в ній силу, почни з того, що контролює її погляд. Бо вона дивиться не тільки в екран, вона дивиться, як ти живеш.
👍74🔥1
Forwarded from Кухоль Вакха
Луї Мо. Ілюстрація без назви, 1900–1915

У традиції європейської культури — від Прометея до Мефістофеля — здобуття знання часто повʼязується з трансгресією: виходом за межі дозволеного, нормативного, безпечного.

Нові знання не лише розширюють горизонти, а й дестабілізують. Вони здатні поставити під сумнів засади спільного, зруйнувати уявлення про «очевидне» і позбавити ініціянта колективної підтримки.

Саме тому фігура daemon studiosus, заглибленого в текст, так промовисто артикулює амбівалентність природи інтелектуальної діяльності: водночас маргінальної, підривної та екзистенційно необхідної.
5🔥4👍2
Привіт любителі махновщини!

Спеціально для вас ми перевидали наші супермодні патчі з Нестором Івановичем. Тираж невеликий, тож поспішайте схопити свій.

Для чинних захисників української вольниці патчі безкоштовно, для всіх інших 350 грн.

З усіх питань пишіть у наш бот:
@Utopistbot
👍4😁1
Forwarded from Горький
В 1989 году Дэвид Гребер отправился на Мадагаскар, где занимался полевыми исследованиями в сельской общине Бетафо, разделенной на потомков дворян и рабов. О том, как местные жители занимались политикой в отсутствие формальных институтов власти, он написал книгу «Бесприютные» — предлагаем вашему вниманию небольшой отрывок из нее.

https://gorky.media/fragments/ingaxiraini-syn-rainimanandro
👍1
Forwarded from Imara Notia (Микита Юрійович)
Forwarded from Imara Notia (Микита Юрійович)
Хто з нас читає угоду користувача? Тих угод не просто багато, їх масса. Власне, як і самого тексту, який роблять попросту нечитабельним. Класична бюрократія. Її історію та суть ми і спробуємо збагнути за наступної серії постів, які будуть засновані безпосередньо на роботі Девіда Ґребера "Утопія правил".

Ніхто не наважиться читати пів сотні сторінок юридичної камасутри, яка дозволяє забирати у вас всі конфіденційні дані, створюючи лише ілюзію безпеки (в яку ми і самі то не сильно віримо). Принаймні я таких відчайдухів поки не зустрічав в житті.
На одній з виставок, Дима Яровинський взяв різні користувацькі угоди (як-от в фейсбуху, твіттера, інстаграму тощо) та помістив їх на стіну, додав кількість слів та приблизний час на читання. Величезні свитки звисають до самої підлоги, допомагаючи зрозуміти, наскільки беззмістовними та жахаючими є ті угоди. Головною метою було показати, наскільки ми малі та безпомічні перед цими гігантськими корпораціями. Більше фото можете побачити за цим посиланням.
👍2😨1
Forwarded from ПЛЕМ’Я 🔥🐒
🏔 Практичний анімізм на захисті Природи 🌳

🤖 Сучасний світ будується на найгіршій формі матеріалізму — тій, де ігноруються навіть інтерпретації матерії як духовного чи священного, де все нелюдське (а часто і деякі люди) є лише ресурсами для користування. Але іноді державам простіше визнати чиїсь релігійні переконання, аніж боротись із ними — і так з'являються чудові прецеденти!

🙌 Цього року у Новій Зеландії корінні захистили свою священну гору — Таранакі. Її законодавчо визнали особою, і наділили повними людськими правами та обов'язками.
👻 Як таке можливо? Корінні Нової Зеландії, маорі, буквально вбачають цю гору своїм предком та мають міцний духовний зв'язок із нею, а тож боряться проти її колонізації вже понад 250 років. Тепер же найпопулярніша гора країни та 1.2 мільйони акрів землі національного парку переходять під "опікунство" комітету із представників маорі та МінДовкілля — а тож, хоча і земля не повертається суто до корінних, там встановлять настанови для туристів, і маорі отримають більше інструментів захисту їхньої рідної землі.
💬 «Сьогодні ми підтвердили те, що завжди знали: наша гора ніколи не була власністю Корони, вона — наш предок, живе та дихаюче втілення нашої ідентичності».
🌋 Також вулкану офіційно повернули племінну назву (із часів колонізації гора називалась Еґмонт), а британська Корона визнала та вибачилась за викрадення окупацію конфіскацію вулкану і територій, переселення місцевих племен та перешкоджання доступу до води, їжі і священної землі.

Та для маорі це не перше таке досягнення!

🌊 У 2017-му правами наділили річку Вангануї — одну з найбільших тамошніх рік — також визнавши її предком місцевих племен та передавши під спільне опікунство. Це визнання означає, що закон не розрізнятиме шкоду племені та шкоду річці, оскільки вони є одним цілим. «З нашої точки зору, ставлення до річки як до живої істоти є найвірнішим підходом, на відміну від попереднього століття володіння та менеджменту».
🏞 Ще раніше, у 2014-му, так само уособили національний парк дощових лісів Те Уревера. Ось чудова стаття про те, як там нині живуть люди.
🐋 А нещодавно вожді тихоокеанських корінних з різних країн підписали декларацію, де визнають суб'єктність китів та дельфінів! Документ ще не має юридичної сили, але намір прекрасний.

І щоразу сотні представників племен збиралися на святкування досягнень у цій багаторічній боротьбі 😌

👐 Центральна думка анімізму — це персоніфікація, одухотворення начебто неживих об'єктів. Тобто ставлення до них із повагою, як до осіб із власними інтересами та життями. І сприйняття маорі гір, річок та лісів як своїх предків — це чудовий приклад анімістичного світогляду, що приносить людям радість у єдності із Природою.

💁 З іншого боку, є менш духовний, скоріше індивідуальний приклад персоніфікації — як-то передача улюбленому дереву прав!

🌳 У місті Афіни (Джорджія, США) росте білий дуб, що володіє собою та землею довкола себе.
📰 Легенда пішла у фольклор із місцевої газети 1890 року. Там йшлося про документ полковника Вільяма Джексона, в якому той передає дереву права на себе та його ділянку. І нині поруч стоїть табличка, де написано: «Зважаючи на мою велику любов до цього дерева та моє сильне бажання назавжди захистити його, я передаю йому повне володіння над собою та вісьма футами землі навколо нього».
🧑‍⚖️ Де-юре, на жаль, це дерево насправді не має прав — бо за законодавством США дерева не здатні набувати власності. Та й історія, судячи з усього, була вигадана газетою. Проте місцевим легенда сподобалась — тож дерево де-факто отримало певний публічний захист, і тепер є місцевою туристичною пам'яткою.
🪴 Та ще цікавіше те, що це не те саме дерево! Оригінальне дерево, віком близько 400 років, впало під час шторму у жовтні 1942-го. Проте місцеві садівники, підтримавши традицію, виростили нове дерево із жолудя померлої істоти! Звичайно, права "на себе" і на землю довкола перейшли дереву у спадок — тож вже друге покоління цієї дубової родини росте без загрози бути знищеним.

Якщо хтось буде висміювати веганів словами про «захист прав дерев та мінералів» — можеш показати їм цей пост 😉

ПЛЕМ’Я  🔥🐒
5❤‍🔥2
2025/07/09 08:17:53
Back to Top
HTML Embed Code: