Telegram Web
Коли перевагою твого робочого місця є чудовий краєвид:
🖼️"Вигляд на Стамбул з посольства Нідерландів", у районі Пера (Бейоглу), від Жана-Батиста ван Мура (1671-1737), знаменитого фламандського художника, який близько 30 років прожив у османській столиці.
🖼️"Вигляд на Босфор зі швецької місії" в районі Пера (Бейоглу), від Антуана ван дер Стіна (?-1782), нідерландського пейзажиста й мандрівника, який практикував живопис у посольстві Швеції в Стамбулі в 1770-х роках.
#мистецтво #Стамбул #Османська_імперія
25👍2
🖼️Перебирав підбірку монгольських марок радянської доби (переважно 1972 та 1974 років), з жанру «Національні герої» та «національні звичаї». Згадався фрагмент з книги «Чингісхан та історія створення сучасного світу», від Джека Везерфорда, колумбійського антрополога, який багато років досліджував історію Монгольського Улусу та роль історичної спадщини в формуванні національної ідентичності монголів👇:
#фото #марки #Монголія
👍81
✍️«На якийсь короткий час унаслідок лібералізації політичного життя після смерті Сталіна 1953 року та вступу Монголії до ООН 1961 року монголи віднайшли сміливість і відчували свободу, щоб досліджувати власну історію. Країна підготувала серію марок 1962 року, щоб відсвяткувати 800-річчя від народження Чингісхана. Тумур-очир, другий за рангом член парламенту, дозволив звести бетонний монумент, щоб відзначити місце народження Чингісхана біля р. Онон, і фінансував конференцію дослідників, щоб вони могли оцінити добрі та погані сторони Монгольської імперії в історії. Як на марці, так і на простому графічному рисунку монумента було зображено втраченого «сулда» Чингісхана – Бойове Знамено з кінського волоса, з яким він робив завоювання, та місце, де спочила його душа. Після майже восьми століть «сулд» мав дуже глибоке емоційне значення… тож росіяни трактували саме його зображення на марці як акт національного відродження й потенційну агресію. Совіти зреагували з нераціональною злістю через страх, що їхня держава-сателіт могла піти незалежним шляхом, або… стати на сторону іншого сусіда – Китаю… Комуністична влада в Монголії проводила репресії проти марок і дослідників. За злочинну зраду, яка полягала в тому, що Тумур-очир продемонстрував «тенденції, спрямовані на ідеалізацію ролі Чингісхана», влада усунула його від посади, відправила у внутрішнє вигнання і, зрештою, його зарубали сокирою. Після чисток у власній партії комуністи сфокусували увагу на роботі монгольських дослідників, яких партія назвала «антипартійними елементами» чи «паразитами». Після чого почалась антинаціоналістична кампанія, у межах якої влада кинула археолога Перле у в’язницю за те, що він навчав Тумур-очира й таємно досліджував історію Монгольської імперії (в тому відому писемну пам’ятку «Таємна історія монголів» - авт.)... Учителі, історики, художники, поети та співаки були в небезпеці, якщо були пов’язані з історією епохи Чингісхана…».
#марки #текст #книга #чтиво #фото #Монголія
👍124
«UŁHAI, UWŁUM»/«Рости мій сину» (1932).
Вірш Сергія Шимона Рудковського (1873-1944), караїмського письменника, поета і громадського діяча з Луцька. Засновника караїмського часопису «Sabah» («Світанок»). Також, він був автором текстів до луцького караїмського часопису «Karaj Awazy» («Шлях караїмів), у якому й надруковано цей вірш караїмською мовою в 1932 році. Переклад вірша з караїмської: Володимир Шабаровський.
***
Рости, мій сину, підростай
Хороший виростеш карай!
Будь честі й правді за заслугу
Щоб бачив сонце на шляху.
***
На те у світ з’явився ти,
До Бога й правди щоб іти
Рости ж бо сину, підростай!
І будеш сильний ти карай!
***
Хай буде щит в твоїх руках,
Адже ти вибрав правди шлях.
А зброю дарма не виймай,
Бо ти достойний муж – карай!
***
Голодним й босим помагай,
На те у світі ти карай!
Вдягни вдову і сиротину,
І будеш справжнім караїмом!
***
Людей любити треба всіх,
Хай буде власна віра в них!
З тобою ж буде хай до скону,
Мойсея заповідь Закону!
***
Якщо у тебе ворог є,
Не бійся стати за своє!
Май гостру зброю у руках,
Щитом хай буде правди шлях.
***
Якщо ти зло здолати зміг
І кинув ворога до ніг,
У піхви шаблю заховай,
Даруй життя – бо ти карай!
***
Як дужчий ворог, а не ти,
Соромся сину утекти,
Неначе лев його долай,
І те й ім’я тобі - карай!
#караїми #Луцьк #поезія #текст
💔107
🦋Метелики – давні "герої" мистецьких творів. Естетика, витонченість, глибокий символізм їх образу у японському живописі, літературі, поезії й філософії тісно пов’язаний з усвідомленням не лише крихкості людського життя, але й великою його цінністю:
📌«Метаморфоза» (1980) та «Кругообіг» (2016), від Хіроко Отаке, сучасної японської художниці в жанрі «ніхонґа».
📌«Палаючі метелики», або ж «Заклик Хірошіми» (1983), від генія японського графічного дизайну Юсаку Камекури (1915-1997) та дизайнера Акіри Йокоями;
📌«Долина метеликів» (1979) та «Танок метеликів – Зима» (1985), від Йощіди Чізуко (1924-2017), японської художниці-модерністки;
📌«Політ метеликів над хмарами» (1934), від Міґіші Котаро-старшого (1903-1934), японського художника-модерніста;
📌«Внутрішнє небо», або «Порожнеча» (1999), від Ямамото Масао, незалежного японського фотохудожника, який розкиває «надзвичайне» у «буденному»;
#Японія #мистецтво
15
🌅Канал останнім часом не часто оновлюється з об’єктивних причин, але намагатимусь публікувати щось частіше. У літню спеку подивіться на чудову картину:
🖼️Літнє прибирання, від Кавамури Кійоо (1852-1934), японського художника, який малював у «західному стилі» (йоґа). Митцю випало жити у часи великих змін, які переживала Японія на шляху до модернізації. Його життя та стиль великою мірою ілюструють цей швидкий рух. Хоча Кійоо мав талант до живопису, він розраховував на кар'єру в царині політичного права. Але під час навчальної подорожі до США, Німеччини, Франції та Італії у 1871 р. він був вражений традиційним та сучасним європейським мистецтвом. Це захоплення змінило його життєві плани й зміцнило віру у власні здібності. Тож невідомий фахівець з політичного права невдовзі став знаковим митцем. Цікаво, що по-при дуже характерний «західний стиль», Кійоо використовував лише традиційні японські матеріали: фарби, папір, шовк та кору дерева. Це надає його картинам особливого стилю.
#мистецтво #погода #Японія
19👍7
Довгоочікувана лекція «Польсько-литовські татари в історії України»:
✍️В рамках історичного клубу Польського Інституту в Києві, запрошую на мою лекцію, присвячену неймовірно цікавій та маловідомій темі. Поговоримо про походження польсько-литовських татар та особливості їх культурно-релігійного життя; помандруємо «Татарськими вулицями» польських, українських та литовських міст; дізнаємось, хто ж з представників цієї спільноти залишив помітний слід (культурний, мілітарний, політичний) в історії України, Польщі, Литви, Білорусі? Ну і не тільки... Тож не пропустіть!
📌Понеділок, 29 липня, о 19.00.
📌Книгарня «Сенс», на Хрещатику.
📌Деталі та реєстрація (обов'язкова) за посиланням:
https://www.facebook.com/events/362168696711124/?ref=newsfeed
#анонс #лекція #татари_липки
31👍11🔥1
2025/07/13 10:57:22
Back to Top
HTML Embed Code: