Telegram Web
🧐 «Такі ідеї, як фактчекінг, благородні, але вони не мають жодних шансів проти пропаганди, яка підживлює почуття вищості та неповноцінності інших».

Дослідник російської дезінформації Пітер Померанцев у Празі розповів про нові виклики для європейської демократії. Його промову публікує Texty.org.

🔗 Експерт наголошує, що Європа стикається із загрозами з двох боків. Росія вербує українських біженців для підпалу торгових центрів у Варшаві, щоб розпалити антимігрантські настрої. Водночас Ілон Маск може маніпулювати алгоритмами X для посилення ультраправих сил.

«Ми стоїмо на згасаючих вуглинках ліберальної демократії, якою її знали. Брехня і дезінформація існували завжди. Нове — це технологія, це здатність їх масштабувати», — пояснює Померанцев.

🔎 На його думку, ідеться про розвиток форм ідентичності, які є такими токсичними, що дегуманізують інших. Як наслідок — ми більше не можемо співіснувати як спільнота. Ми бачимо в інших людях менше, ніж особистість. Ось у чому загроза.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
7
🔥 «Обмінялись досвідом, обговорили, як зробити практику максимально змістовною та корисною». Студентки кафедри журналістики Університету митної справи та фінансів розпочали навчальну практику з реклами та PR у Дніпровській обласній організації НСЖУ та Центрі журналістської солідарності.

Під час ознайомчої зустрічі практикантки дізналися про структуру та повсякденну діяльність організації, основні напрями роботи — підтримку журналістів прифронтового регіону, адвокаційну діяльність та інформаційні ініціативи Центру.

🤝 «А ще запропонували цікаві ідеї для майбутніх інформаційних проєктів, до яких зможуть долучитися практикантки», — розповідає координаторка Центру Наталя Назарова.

Протягом двох тижнів студентки спробують себе в підготовці анонсів та релізів, розробці PR-кампаній, веденні соцмереж, організації заходів і комунікації з медійною спільнотою.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
5👍42😁1
💔 Найважче донині – писати про смерть дітей під час обстрілів та бути свідком таких подій. Про це розповідає Вікторія Єрмолаєва, головна редакторка Громадського радіо, у коментарі Берлінському музею комунікацій.

Вікторія — одна з п’яти українських журналістів, про яких розповідає нова виставка Музею «The only material». До війни медійниця активно працювала у правозахисній журналістиці та фокусувалася на жіночих правах та гендерній рівності.

👏 «Гендерна рівність близька моєму серцю. Але тематизувати її в контексті війни — це величезний виклик. Конфлікт відкинув назад багато досягнень у цій галузі», — зазначає журналістка. Нині вона документує війну, адже «лише після її завершення можливі справжні кроки до рівності».

❗️«Ми як журналісти мусили опанувати нові навички: надавати першу допомогу, працювати в укриттях, станціях метро, коридорах, впроваджувати заходи безпеки та інтеграції, співпрацювати з військовими та вчитися спілкуванню з постраждалими», – зазначає Єрмолаєва.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
🔥8
❗️Для тих, хто ще не долучився до Національної спілки журналістів України, але бажає це зробити, нагадуємо правила вступу!

Вимоги до кандидатів:
▪️ професійно займатися журналістикою не менше одного року;
▪️ працювати на штатній або позаштатній основі у редакціях ЗМІ або бути вільним журналістом (фрілансером), або бути викладачем навчального закладу, який готує журналістські кадри, або бути творчим працівником журналістської організації;
▪️вік – від 18 років і старші;
▪️надати зразки журналістських матеріалів або інші підтвердження роботи в медіа;
▪️надати дві рекомендації членів НСЖУ;
▪️визнавати Статут НСЖУ;
▪️визнавати Кодекс етики українського журналіста.

Прийом у члени НСЖУ здійснюють обласні/регіональні організації Спілки. Подати заяву та документи для вступу до НСЖУ ви можете, особисто звернувшись до обласної/регіональної організації Спілки, або шляхом заповнення онлайн-форми.

Більше інформації – на сайті Nsju.org.
👍8
🛜 «Якби ми не мали цифрових платформ, то не було б жодного медіа в Ізюмському районі, котре б висвітлювало події під час окупації» поділився досвідом головний редактор газети «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко на розширеному засіданні Правління НСЖУ.

Він розповів про конкретні кроки відновлення: створення сайтів, розвиток соціальних мереж, обмін верифікованою інформацією між прифронтовими редакціями. Його команда стала єдиним медіа в районі, яке 6 місяців інформувало населення про події на окупованій території.

📌 «Не треба зволікати. Якщо є можливість релокуватися, виїхати в безпечніше місце, це потрібно робити. Ми пройшли на своєму прикладі цей шлях, тому радимо не чекати, доки, як то кажуть, буде гаряче», – додав журналіст.

«Ми готові прийняти молодих спеціалістів, навіть студентів третього чи четвертого курсу» – пропонує Григоренко рішення кадрового питання.

✏️ Міжнародна підтримка та грантові програми стали ключовими для відновлення газети після деокупації.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
🔥121
🟥 «8.000.000 жертв голоду в Україні» — цей напис на карикатурі 1933 року не залишає місця сумнівам. Сталін із ложкою в руках, який стоїть над тілами померлих від голоду – свідчення того, як радянський режим знищував українців. І водночас — того, як мовчав світ. У свіжому номері норвезький історичний журнал Historie 🇳🇴 нагадує про Голодомор — один із найбільших злочинів 20-го століття, який забрав життя мільйонів українців.

Карикатура зʼявилася на тлі міжнародного обурення: іноземні журналісти й дипломати писали про масову смерть від голоду, однак світова спільнота здебільшого мовчала. Нині ж такі архівні зображення повертають правду в публічний простір і допомагають називати речі своїми іменами — геноцидом.

У матеріалі також ідеться про політику репресій проти українських селян, злам опору і свідоме знищення нації. «Це було частиною кампанії терору, яка також включала депортації, арешти і страти», — ідеться у тексті статті.

🗞️ #пресапроУкраїну

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
🔥6
«Мій син уже рахує чеською й не питає, коли ми повернемося додому. Він прийняв нову школу, нових друзів і нову мову». Так говорить українська мама, чию історію на тлі ширшої дискусії про вартість допомоги Україні публікує чеська газета Deník 🇨🇿.

У центрі сюжету — дані німецького інституту, які оцінюють витрати європейських країн на підтримку України. У Чехії ця цифра сягає понад 8,5 мільярдів крон. Але журналіст Іан Врбнітцер наголошує: ані політики, ані критики не беруть до уваги головне — що українці в країні не сидять склавши руки.

💬 «Біженці — це не лише витрати з бюджету, а також лікарі, будівельники, вчителі, молоді батьки, які щодня працюють, навчаються й інтегруються», — йдеться у матеріалі.

🔎 Експерти наголошують: українці поступово стають частиною соціальної та економічної системи, сплачують податки та закривають дефіцит робочої сили в низці галузей. Тож заклики «переглянути підтримку» виглядають маніпулятивно — і можуть зашкодити і самій Чехії.

🗞️ #пресапроУкраїну

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
6
Приміщення національного “5 каналу” пошкоджено внаслідок нічної російської атаки на Київ

У ніч проти 10 липня російська ракета влучила в офіс “5 каналу”. Руйнувань зазнала студія, техніка, пошкоджені робочі місця. Тимчасово припинене мовлення в ефірі та на YouTube.

"Всі працівники, які були в приміщенні під час атаки, – не постраждали. Команда вже працює над відновленням мовлення", - йдеться у повідомленні на сайті телеканалу.

Національна спілка журналістів України висловлює повну солідарність колегам із "5-го" телеканалу та поінформує про руйнування столичного ньюзруму міжнародних партнерів.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
😢93🔥1
🤩 Вперше в Україні! Українська прем’єра документального фільму НСЖУ «Сторінки надії» відбулася у Львові під час семінару від партнерів Спілки – IRMI та Foundation Hirondelle. Стрічку презентували журналістам із різних регіонів країни (багато із колег самі працюють у прифронтових медіа на Сумщині, Харківщині, Чернігівщині).

Фільм вперше побачила і його головна героїня — Світлана Карпенко, редакторка газети «Трудова слава» з Оріхова на Запоріжжі.

Команда Національної спілки журналістів України відвідала Оріхів цієї весни — за 5–15 км від лінії фронту. Там ми побачили, як медійники разом із рятувальниками ДСНС доставляють людям не лише хліб, а й свіжі випуски газети.

👉 Тому наш фільм розповідає реальну історію колег, які не залишили свою громаду навіть після того, як від редакції залишилися руїни. «Ми даємо голос читачам, які живуть в умовах постійної небезпеки, – каже голова НСЖУ Сергій Томіленко. Газета — це не просто папір, не просто інформація. Це — зв’язок із життям».

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
👍94
🙌🏻 Безкоштовний воркшоп для журналістів регіональних та локальних медіа проведе в Києві ГО «Український інститут медіа та комунікації». Захід стане платформою для професійного розвитку та обміну досвідом між колегами.

Учасники відвідають майстер-класи від відомих експертів, зустрінуться з представниками Нацради з телерадіомовлення, фахівцями Центру протидії дезінформації та Центру стратегічних комунікацій. Особлива увага приділятиметься роботі медіа в умовах воєнного стану.

⭕️ Увага! Організатори виділяють 7-8 додаткових місць для київських журналістів: пріоритет надаватимуть медійникам, котрі переїхали до столиці з прифронтових і тимчасово окупованих територій.

Коли: 15-16 липня.
Де зареєструватися: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf5U9ez2ej07Dmh3uEW_h1n2j2mQs0ywb90MnqwbDDH2MZHJA/viewform?usp=header

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
👍6
📘 «На презентації книги кримськотатарського журналіста Османа Аріфмеметова "Моя депортація" відчувалася особлива атмосфера. Така, коли зустрічаються люди, обʼєднані одним пережитим досвідом», – розповідає перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.

Із 2015 року медійник документував переслідування кримських татар в окупованому Криму. У 2022-му його засудили до 14 років колонії. Нині він відбуває покарання за 5 тисяч кілометрів від дому — в Оренбурзькій області. Свій досвід життя за ґратами він описував роками й надсилав уривками, які проходили цензуру, з СІЗО та колонії. Видання презентували у столичній книгарні «СЕНС».

🖍️ За словами першої секретаря, книга є потужним сигналом підтримки для всіх політвʼязнів. «Цього вечора в залі найчастіше лунало побажання якнайшвидше побачити анонс автограф-сесії, де Осман власноруч підпише екземпляри книги», – написала вона.

На світлині: Ліна Кущ із Оленою Цигіпою, дружиною полоненого українського журналіста Сергія Цигіпи.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
🔥8
#вакансія

Журналіста/-ку з правової тематики
шукає медіа «Ґрати».

Очікується висвітлення судової реформи, питань суддівської доброчесності та корупційних справ. Це основний фокус роботи, але можна працювати і з іншими темами, що стосуються справедливості. Робота передбачає повну зайнятість в офісі в Києві, дистанційний формат не розглядається.

Ключові вимоги:
• Глибока зацікавленість реформуванням системи правосуддя
• Досвід висвітлення роботи антикорупційного суду, ВРП, ВККС та ГРД
• Досвід аналізу законопроєктів у сфері правосуддя
• Досвід висвітлення судових справ щодо суддів та великих корупційних справ
• Вміння писати на складні теми доступно для широкого читача

Як подавати заявку:
Надсилайте резюме на [email protected] з темою «вакансія журналіст/ка». До листа обов’язково додайте посилання на ваші матеріали з правової тематики за будь-який період, а також посилання на п’ять останніх ваших публікацій.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
2
🔔 Дев’ять ключових принципів безпеки в роботі журналістів-фрилансерів та місцевих репортерів: нагадуємо про безпекові принципи Альянсу ACOS.

Ці рекомендації стосуються як фізичної, так і цифрової безпеки, психологічної підготовки та взаємодії із засобами масової інформації. Торік НСЖУ стала одним із підписантів цього міжнародного документу.

📢 Серед основних принципів: обов’язкова підготовка до завдань, оцінка ризиків, адекватне страхування, співпраця з редакцією щодо безпеки та підтримка колег у професійній спільноті.

Особливу увагу приділено важливості чесної комунікації між журналістами та роботодавцями, а також моральній відповідальності медіа за безпеку фрилансерів при виконанні ризикованих завдань.

Повний текст принципів українською доступний на acosalliance.org.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
👍51
😓 «Невдовзі в Києві зникне останній кіоск, який торгував друкованою продукцією...І це велика проблема. Я бачила у Львові такі ще лишалися з написом "Преса". В малих містах взагалі, по-моєму, все зникло». На цьому наголосила в інтерв'ю Українському Радіо голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, голова Національного комітету ЮНЕСКО «Інформація для всіх» Ольга Герасим'юк.

📰 Вона навела яскравий приклад стійкості сумської газети «Ворскла»: з 1600 передплатників лише 200 отримують примірники через Укрпошту, решту журналісти доставляють самостійно під обстрілами.

«Ніхто так детально сьогодні не фіксує історії України, як місцеві газети. І от за цими місцевими газетами ми можемо писати свою історію, наголосила Герасим’юк. Дехто сьогодні розказує про ці проблеми, каже: "Все, яка там преса, які там друковані видання. Це все вже позавчорашній день, це все має зникнути, немає про що говорити". Але це абсолютно надзвичайна помилка».

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
💔91
Унікальне видання, яке стане настільною книгою для медійників, що висвітлюють збройний конфлікт. Центр прав людини ZMINA спільно з Freedom House в Україні презентували спеціальний посібник для журналістів, які щодня стикаються зі складними правовими питаннями під час роботи в умовах війни.

Видання охоплює чимало ключових аспектів. Серед них — статус військовополонених, правила роботи журналістів у зоні конфлікту, механізми притягнення Росії до відповідальності й захист цивільного населення та режиму окупації.

📒 «Цей посібник — наш внесок у поширення знань про МГП та підвищення професійного рівня медіа, які висвітлюють ці питання», — зазначає очільниця Центру ZMINA Тетяна Печончик, яка також є учасницею Комісії з журналістської етики.

Довідник містить переліки міжнародних договорів, опис органів розслідування та практичні поради для медійників. Це перше в Україні видання, яке системно пояснює складні правові норми простою мовою.

📥 Завантажити: http://bit.ly/3TzdhRr

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
👍3🔥1
💛💙 Визнання від професійної спільноти: почесними грамотами і подякою НСЖУ нагородила журналістів всеукраїнської газети «Україна молода», яка вже понад три десятиліття інформує українських читачів.

«Слова правди, підтримки, звершень, поваги, віри — все це є у журналістських матеріалах. Вони, на жаль, не знищують ворожих безпілотників, проте інформують, сприяють пошуку суспільно важливих рішень», коментує одна з нагороджених працівників, заступниця головного редактора видання Валентина Самченко. Учора вона завітала в офіс Спілки.

🏆 Секретаріат Національної спілки журналістів України також відзначив: редактора стрічки новин Івана Леонова, який долучився до Сил оборони України, Ларису Салімонович, Людмилу Нікітенко, Ірину Храмову та Марію Ткаченко.

«У нинішній непростий час особливо цінним є те, що ви зберігаєте віру в нашу професію, продовжуєте говорити з читачем чесно і змістовно», — підкреслив голова НСЖУ Сергій Томіленко.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
9👍3
🗯️ «Брехня – дешева, а правда обходиться дорого»: у Бонні завершився Global Media Forum, де медійники з понад ста країн обговорили роботу в умовах інформаційних війн та протидію фейкам. Цьогоріч українські журналісти вперше взяли участь у панельних дискусіях.

Єврокомісарка з розширення ЄС Марта Кос під час відкриття заявила: «Війна проти України почалася не з танків, а з наративів і поляризації суспільства». Вона нагадала про російські фабрики брехні по всьому світу.

Редакторка «The Kyiv Independent» Ольга Руденко розповіла про українські реалії — її виступ справив таке враження на колег, що журналістку внесли до списку найяскравіших спікерів форуму.

👏 Дніпровська медійниця, членкиня Спілки Ірина Авраменко презентувала колегам англомовний дайджест НСЖУ «Frontline Press» про роботу українських медійників у прифронтових зонах.

Учасники форуму також обговорили виклики штучного інтелекту, який часто використовують в неетичних цілях, та способи захисту від дезінформації.

🇺🇦SPILKA News /Підписатися
1
2025/07/10 15:18:21
Back to Top
HTML Embed Code: