Telegram Web
🎼 Пісня для Луддитів
Джордж Гордон Байрон

Як дешево хлопці за морем собі
Кров'ю добилися волі і права,—
Так ми не дамось ганьбі:
Воля чи смерть в боротьбі!
Геть королів! Тільки Луддові слава!

Коли натчемо полотна ми сувій,
Замість човника візьмемо зброю
І кінемось в бій,
Тиранів у виріб сповиємо свій,
Забарвивши саван рудою.

Хай кров, як і серце, давно в них гнилі,
Бо жили ворожі наповнені брудом,
Та сили в крові не малі,—
Від них забуя на землі
Те древо Свободи, посаджене Луддом.

24 грудня 1816р.
(переклад Дмитра Хомича Паламарчука)

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
❤‍🔥5😈4
🗣 У цей день, 27 лютого 1812 року, Джордж Байрон виступив у британській Палаті лордів зі своєю першою промовою, у якій став на захист луддитів. Слухання йшлося щодо «Акта про руйнування верстатів» (Frame-Breaking Act) – згідно з ним покаранням за пошкодження виробничого обладнання слугувала страта (замість звичайного заслання). Байрон, тоді ще просто лорд без статуса відомого поета, був проти цього закону.
🍞 Він пояснював свою позицію тим, що люди, які вчиняють цей "вандалізм", є жертвами у цій ситуації, оскільки залишилися без шматка хлібу. І покарання смертю — є не лише аморальним, а й неефективним рішенням у цій ситуації.

Бо меч — найгірший аргумент з усіх, тож він же має бути найостаннішим. У даному випадку із нього почали — та, на щастя, цей меч поки у піхвах. Представлені ж нині заходи оголять цей меч.


💁 Варто додати, що таке ставлення відповідає і мистецькій приналежності поета — романтизму, який розвинувся саме як реакція на Індустріальну революцію.

🗡 Цей акт все ж таки прийняли з терміном на рік. За цей час (до березня 1814-го) було повішано до 70 луддитів, серед яких був і 12-річний Абрахам Чарлсон, який з іншими лудиттами спалив млин у Вестхаутоні. 1817 року покарання у вигляді страти знову повернули, але тоді активність луддитів вже почала спадати нанівець.

Час іде, луддизм змінюється. Те, що починалося як локальна боротьба за засоби існування, перетворилося на оформлену філософію і глобальний світогляд – неолуддизм. Але і сьогодні можна знайти цікаві приклади супротиву робітників, заробіток яких потрапляє під загрозу технологій. Одним з таких прикладів є Nightshade — інструмент, який робить зображення таким, що "отруює" моделі штучного інтелекту і таким чином захищає право власності митців. Але, як і дії перших луддитів, такі діяння навряд чи змінять щось глобально. Наша єдина надія — глобальний рух за знищення техно-індустріального суспільства.

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
❤‍🔥8
🤪 Гіперактивність та еволюція

🧑‍⚕️ У психіатрії є такий "психічний розлад" — розлад дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ / ADHD, також іноді СПАУ, СДУГ).
📔 ВООЗ у своїй класифікації хвороб (МКХ-10, надважливий документ у всій медицині) так визначає симптоми цього розладу: «відсутність наполегливості в діяльностях, що потребують когнітивної участі; схильність переходити від однієї діяльності до іншої, не завершуючи жодної; дизорганізована, хвороблива, надмірна активність».

🙊 Буквально півмісяця тому зненацька з'ясувалося, що гіперактивність могла надавати перевагу мисливцям-збирачам!
🍇 Яким чином? Дослідники провели експеримент: у віртуальній грі кожен із 457 дорослих добровольців мав зібрати якомога більше ягід за 8 хвилин. Якщо ти збираєш "порцію" ягід із одного куща, то у наступній "порції" їх випадає менше, а тому гравець-збирач постає перед вибором: збирати плоди із кущів на початковій локації, чи витратити час і зайти подалі від знайомих стежок...
🔎 Всі учасники пройшли тести на симптоми РДУГ, 206 осіб більшою чи меншою мірою мали ознаки цього розладу. І учасники із вищими показниками гіперактивності проводили менше часу на кожній ділянці, ніж гравці із нижчими показниками — коротше, гіперактивні збирачі скоріше починають шукати нові стежки.
📈 Через це, у грі вони отримали більше балів за інших. Це, власне, збігається із іншими дослідженнями щодо кочівників, де припускався зв'язок РДУГ-генів із таким образом життя. Гіперактивність може бути корисною у ситуаціях, де потрібні фізична активність та швидке прийняття рішень.

💁 Врешті, висновок такий: варіації генів, пов'язані із РДУГ, надають перевагу кочівникам-збирачам — спонукаючи деяких індивідів досліджувати нові території до того, як їх племена виснажать екосистему у своїй звичній ділянці. Це сприяло не тільки балансу в екосистемі, а й розповсюдженню мавпочок на нові території! 🙈

💊 Як ця перевага зведена нанівець цивілізованим суспільством? Хто не в курсі: РДУГ є великою проблемою у сучасних західних суспільствах, особливо у США. Це той самий "розлад", через який дітям та підліткам психіатри прописують амфетаміни, бо "пацієнти" не можуть сконцентруватися на навчанні. У згаданому вище дослідженні наводяться цифри в 11% дітей та 4.25% дорослих із розладом.
👮 Ось ще цитата із МКХ-10: «гіперкінетичні діти часто необачні та імпульсивні, схильні до нещасних випадків, мають дисциплінарні проблеми через необдумане порушення правил», «їхні стосунки із дорослими зазвичай розгальмовані, без обачливості та стриманості». Як тобі такі симптоми психічного розладу? 🤣

«Учасники із високим показником гіперактивності ймовірніше змінять дії при пошуку їжі, і це дійсно можна назвати імпульсивністю, — каже Майкл Рейс, інший дослідник РДУГ та еволюції. — У нашому еволюційному шляху така поведінка могла бути вельми вигідною. РДУГ може бути серйозною проблемою, але здебільшого саме через умови сучасності.»


🤔 Скільки ще цікавих штук в нас самих ми ніколи не розпізнаємо через закони, правила та норми технологічного суспільства? Природні переваги не працюють в штучному довкіллі...
🔩 Надконтрольоване, вздовж-та-впоперек регламентоване оточення стандартизує твою поведінку, бо твоя функція — зайняти місце в Системі після правильної соціалізації та технічного навчання. І якщо щось в тобі працювало із диких часів, то тепер це назвуть розладом — хворобою, що "заважає" твоїй індоктринації.

P.S. Рекомендуємо прочитати хоча б вступ дослідження. Там цікаво розповідається про баланс споживання ресурсів довкілля у різних видів, про кочівні народи та бонуси "гіперактивної" поведінки.

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
🌚66🙈1🗿1
🤷‍♀️ До 8 березня ми хотіли написати щось розумне про жінок: як цивілізації спочатку було вигідно експлуатувати їхню працю без доступу до володіння ресурсами, а потім — на тлі двох світових воєн та збільшення виробничих потужностей — стало вигідно вже вбудувати значну частину жінок у виробничу лінію. Ми хотіли написати і про сучасну експлуатацію виключно жіночої праці — як в "розвинених" країнах, так і в "третьому світі". Ми хотіли згадати і різні погляди самих жінок (зокрема й феміністок) на Сексуальну революцію, яка мала не тільки позитивні наслідки на сприйняття жінок у цивілізації. Ми хотіли, але не написали — ресурсу виявилось замало для такого тексту 😬
✉️ Тож, ми вирішили перекласти лист Качинського — у доробку якого є щось на майже будь-який випадок життя.
📚 Тому, якщо від прочитання маніфесту тебе зупиняло те, що «Тед був сексистом» — він виправився, бігом читати!

ПЛЕМ’Я  🔥🐒
❤‍🔥6
📝 Вибачення перед жінками
Теодор Качинський

У минулі мої роки я думав і писав речі про жінок, за які мені зараз соромно, і я хотів би попросити вибачення у жінок із моєї юридичної команди та у всієї жіночої статі загалом.

Було декілька причин для мого попереднього ресентименту щодо жінок (і я наводжу їх лише як пояснення, а не виправдання): юнацький мачизм, мій особистий брак успіхів з жінками, безліч безсильної злості та те, що в молодості у мене не було добре знайомих жінок, які б заслуговували на повагу.
(Найближчі мої родички не заслуговували значної поваги, а дві жінки, з якими я зустрічався, виявилися з серйозними вадами характеру).

З роками мій ресентимент до жінок згас. Я дізнався, що існує багато жінок, які заслуговують поваги набагато більше за тих, хто був близькими до мене в молодості. Я розібрався зі своєю злістю, так що тепер я чіткіше бачу дійсні її причини. І в силу свого віку я почав сильніше цінувати властиві жінкам чесноти — теплота, ніжність і чуйність до почуттів інших.

Та особливо соромно за моє попереднє відношення до жінок мені стало після знайомства з жінками із моєї юридичної команди. Вони мають кращу та сильнішу натуру, ніж будь хто з тих небагатьох жінок, що я знав раніше, і я високо поважаю їх як людей та як професіоналів своєї справи. Також я симпатизую їм і на особистому рівні.

Тож, ще раз, я вибачаюся перед ними та усіма жінками за свої минулі погляди.

2 жовтня 1996 р.

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
❤‍🔥9🦄4🌚2
⚖️ Саботаж Tesla та підпал Осокорків 🦔

🤭 Зранку 5 березня зупинився європейський завод автомобілів Tesla Gigafactory у Німеччині. Причиною стало згорання високовольтної вишки, від якої живився завод — і поліція називає пожежу підпалом, до якого причетні екоактивісти! Виробництво зупинили, робітників евакуювали. На заводі працювало близько 12,500 людей. Тесла втратила кількасот мільйонів доларів через зупинку виробництва принаймні до кінця наступного тижня.
😈 Відповідальність за атаку взяла на себе ультраліва група Vulkangruppe (Volcano Group, Вулканічна група) — вони виклали листа, де окреслили свій спротив технофашизму, виснаженню довкілля та "зеленому" капіталізму й звинуватили Tesla у експлуатації людей, місцевих ресурсів та технологічній атаці на Природу загалом. Мирні протести розпочалися ще раніше: при будівництві заводу у 2020-му екоактивісти мітингували через вирубку лісу та вбивство кажанів. А у лютому 2024-го на референдумі 65% жителів громади проголосували проти розширення виробництва: до існуючих 280 гектарів заводу мали знищити ще 120 Га лісів. Зелені активісти і зараз займають ліси, щоб завадити вирубці.
🛢 Звинувачення Volcano Group, наведені в листі, дійсно мають сенс. Виробництво електромобілів як мінімум не менш шкідливе для довкілля, а конкретно цей завод Тесла вже мав 26 екологічних аварій: пожежі та витоки хімікатів (масло, фарба, лак, дизель) у довкілля. Також є правдою і проблеми з водою — як технічною, так і питною. Гігафабрика мала квоту у споживання в 20% (!) усієї води регіону, а за останні два роки завод у ~6 разів перевищив допустимі норми вмісту фосфору та азоту у воді — їм навіть пригрозили відключенням каналізації.
💁 Тож, зупинка функціонування заводу силою стала логічним продовженням протесту радикалів-активістів та невдоволення громади загалом. Все як і має бути!

😡 Тим часом, вже ввечері 5 березня, сталася пожежа на території заказника водно-болотних угідь Осокорківські луки у Києві. Вигоріло 3 гектари заповідної ділянки. Окрім рятувальників, пожежу гасили й екоактивісти та довколишні мешканці.
📢 ГО Екопарк Осокорки повідомили про підпал, оскільки неодноразово отримували такі погрози. Ця ГО давно просуває ідею створення заказників на цій території, та все йде складно через сусідню забудову та байдужість влади.
👷 Які ж є версії, окрім умисного підпалу? Ну, займання сухої трави... Ті, кому складно повірити у самозаймання трави на болотах при березневих паводках, кажуть про спробу знищення заповідної території задля її забудови. Так, це ділянка поруч із горезвісною забудовою від Stolitsa Group — проєкт відомий тим, що проти нього протестували буквально всі: від екоактивістів (анархістів та не дуже) до місцевих мешканців та київських праваків.
👹 Для будь-кого із киян це означає новий етап боротьби. Боротьби проти забетонювання та сміття, проти винищення залишків дикості та домівок тварин і рослин, проти свавілля забудовників. Що вже казати, якщо люди тут і там підтримують ідею знищення техніки забудовників!

⚔️ Десь локально перемагають екоактивісти, радикали та мешканці, десь — забудовники та технократи. Війна за чисте та вільне майбутнє набирає обертів. Настрої ескалюються по обидві сторони, і обидві сторони наносять болючих ударів одне одному. Боротьба триває, і після перемоги у війні вся Україна стрімко увірветься в цей вир із новими силами 🌪

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
❤‍🔥122
ПЛЕМ’Я 🔥🐒
Саботаж Tesla
Так, буквально ми. Проблеми? 😈

Нейромережева іронія над активістами у відповідях на скиглення Маска про саботаж його заводу 😉

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
😈92💩1🌚1
🌱 Сьогодні — весняне Рівнодення! 🌞
🌤 Сонце, що зростає та набирає сил, рятує життя на Землі із полону холоду та темряви. І знову довкілля розквітає, тягнучись угору до тепла та світла. Знову гострі гілки та земляні поля вкриються зеленим листям, а білки та багато інших тварин скинуть зимову шерсть. Всі готуються всмоктувати тепло сонячних днів 🐞
⚖️ Саме сьогодні Світило своєю силою урівняло день та ніч. Сьогодні світловий день тріумфує та продовжує зростати! ☀️
🌻 І хіба це не привід порадіти разом з усім живим? Від соняшника та гриба, до мавпочки і старого пня в лісі — все живе знає, що тепло прийшло! 🐵
13❤‍🔥7🌚2
Лісовий весняний салат або обід веганів-примітивістів 🌱

Склад: медунка, яглиця, кропива (ошпарена окропом!), підмаренник чіпкий, фіалка, кульбаба, молоде листя бузини, зірочник середній, кінський часник.

🥗 Рецепт:

1. 📚 Навчись визначати рослину (а також дізнайся яку її частину і в яку пору збирати) — Ютуб, Гугл, книги та знайомі збирачі стануть тобі у нагоді. НІКОЛИ не їж рослинку, якщо у тебе немає 100% впевненості в її ідентифікації. Як-то кажуть, деякі рослини можна з'їсти лише раз.
2. 🌳 Знайди місце подалі від великих доріг, заводів та будь-якої іншої індустріальної зарази — краще ж їсти рослинки без важких металів та інших забрудників, правда?
3. 🧘‍♂️Налаштуйся на своє збиральницьке нутро і починай шукати смаколики довкола! Усі нові рослинки куштуй потроху, щоб зрозуміти реакцію свого індивідуального організму (по цій же причині не змішуй нові рослини). Краще збирай молоді яскраві листочки — вони не жорсткі і набагато менш гіркі за зрілі.
4. ♻️ Займайся збиральництвом стало — збирай ті рослинки, які є поширеними в даній екосистемі, залиш більшу частину популяції недоторканою (80% і більше), не виривай рослину з корінням, а просто відщипуй листочки.
5. 🫀Подякуй Природі і дай щось від себе. Прибери ділянку від індустріального сміття, рознеси насіння цих рослин на нові території, підгодуй землю органікою зі своєї кухні. І намагайся вберегти це місце від забудовників та інших посібників цивілізації.
6. 💡Під час приготування дикого врожаю увімкни свою фантазію — з дикоросів можна робити не лише салати, а й додавати їх в супи, смузі, випічку, заварювати як чай, ферментувати тощо!

❤️‍🔥 Без практики взаємодії з Природою — ідеологічна теорія не буде мати підґрунтя. Тож ми продовжимо писати пости на теми регенеративної взаємодії з нею. А ти — мерщій насолоджуватися прекрасним пробудженням усього живого! 🏃

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
❤‍🔥104🙈2
🥔 Картопля — овоч, цілеспрямованості якого ми можемо лише позаздрити 🫣
❤‍🔥14🗿3
👁 Хтонічна краса картопельки 😈
❤‍🔥12🌚5😈4
🌱 Копай для Революції! 🏡

🪖 1941 рік, Друга світова війна.
Уряди Британії, Канади, США та Австралії закликають «копати для Перемоги» — у ході кампанії «Сади перемоги» вони переконують громадян саджати у своїх домогосподарствах та громадських парках овочі, фрукти та трави. Мета проста: чим більше люди забезпечують себе самі, тим менше ресурсу на них витрачатиме держава, тим більше ресурсу кинуть на перемогу у війні.
🍅 Людей заохочують бути самодостатніми, не сподіватися на державну допомогу та самим вирощувати собі їжу всюди, де це можливо — як у власних домогосподарствах, так і на всіх публічних клаптиках землі та навіть дахах! Жінки та чоловіки, діти (прямо в школах!) та старі люди (до 83 років!) — всі пораються у садах та городах, так каже нам Міністерство агрокультури Британії у своєму відео, де надаються поради по облаштуванню свого городу, та вирощуванню картоплі, цибулі, моркви тощо. Окрім теле- та радіопередач були й агітаційні плакати та газети із порадами. «У хорошій компанії копається веселіше» — ще й як!
🥕 І це ми ще не згадуємо блокадний Ленінград, де містяни, які зуміли пережити першу зиму, були вимушені перетворити все місто на мережу городів, щоб не померти з голоду до кінця блокади.

🎩 2024 рік. Світової війни (поки що) немає, світле майбутнє. Як там у Британії та США справи із домашнім садівництвом?
🧑‍⚖️ У США на місцевому рівні впроваджені закони/регуляції щодо газонів на власних ділянках, через що подекуди складно ростити щось інакше від підстриженої трави. Але закони то ще півбіди, бо американці практикують HOAs — товариства власників житла, і от ті можуть встановлювати значні обмеження щодо вигляду будинку: як-то кольори фарбування стін та даху, однакові поштові скриньки тощо. Та найчастіше практикується обмеження на рослинність: зазвичай трава максимум 4 дюйми, «здорового зеленого кольору» тощо. Окрім очевидних мінусів бюрократії, за порушення таких правил тебе можуть притягнути: суди, штрафи, примусова стрижка твого газону за твій же рахунок. Іноді люди судяться за право не косити траву чи вирощувати декоративні квіти з перемінним успіхом. Іноді доходить навіть до арешту. А в Техасі SWAT застрелили чоловіка, який боронив свою власність із зброєю в руках! Більше про американські закони — тут.
✂️ Проте, на жаль, випадки судової чи озброєної боротьби — це лише винятки, наслідки суворих законів. Загалом у США, Британії та Австралії дійсно прийнято косити газони: як у себе на подвір'ї, так і в публічних місцях. Проти цього виступають різні громадські рухи: від британського екологічного No Mow May до американського, більш радикального пермакультурного Food Not Lawns!
👷 В Україні, як і у більшості пострадянських країн, ситуація двояка. В наших містах орудують ЖКХ, що косять дикороси до рівня огризків у земляному пилу. Зате на приватних ділянках ситуація радикально протилежна. Нам пощастило: у багатьох в Україні є заміські ділянки у спадок від родичів, декому їх видавали ще при СРСР, та й зараз — пройшовши бюрократичне Пекло — можна отримати ділянку з барського плеча держави. Законів про зелену пустелю газони у нас немає, багато людей після радянського дефіциту звикли їздити "на картопельку" та обмінюватися кабачками, а у приватних садибах панує анархія: рости що забажаєш! Неймовірна вольниця прикордоння західного світу... 🧑‍🌾

Продовження постом нижче 👇
❤‍🔥111
Початок постом вище 👆

🤔 Так що ж саме змінилося в людському ставленні до самозабезпечення? Ти не повіриш, але, до прикладу, у Америці мода на газон приходила із хвилями промислового розвитку та маркетингу!
🤑 Американські цінності почали змінюватись у 1950-х — після перемоги у війні уряд перестав пропагувати незалежність від державного забезпечення. Навпаки, держава стимулювала цінності капіталістичного обслуговування — тобто того комфорту, що ти оплачуєш своєю працею на виробництві чи у обслуговуванні інших.
📰 Також у цю хвилю економічного відновлення прийшов маркетинг. Виробники газонокосарок створювали образ газонів як ознаки статусу, і це підкріпило нові стандарти "краси" для ділянки навколо будинку. Самих будинків стало більше, розвиток "субурбії" йшов повним ходом, а отже ці стандарти краси швидко поширювались на нові містечка.

🥀 Тож, ставлення людей змінилося під впливом економічних потреб держави, технологічного новаторства та маркетингової пропагандою. Згодом — із стандартизацією житла та бюрократизацією стосунків між сусідами — питання вирощування своєї їжі тільки ускладнюється. Описана бюрократизація у HOAs перешкоджає й змінам "знизу" — бо складніше переконати сусідів вирощувати їжу в саду чи не стригти траву, коли на боці короткого газону не тільки суспільні уявлення про "красу", а і адміністративні статті й правила ТВЖ.

🫢 Та й хіба населення, виховане на цінностях виробничого забезпечення, якось невигідне Системі? Вона ж на них і тримається!
😰 Коли особа втрачає працевлаштування та лишається без заробітку, вона не вистрибує із Системи. Навпаки, безробітні віддаються бюрократії — шукають роботу, бігають з папірцями для отримання виплат по безробіттю та моляться на соцпідтримку, без якої вже не можуть прогодувати себе. Хіба така людина виступить проти системи обслуговування? Навпаки, вона прагне повернутись туди, знову застрибнути до глобального виробничого ланцюга — бо не має жодних засобів жити без роботи, грошей та економіки навколо. І Система скоріше візьме на себе "тягар" забезпечення безробітних, аніж випустити людину зі своїх щупалець у вільне плавання. Це ми і спостерігаємо там, де естетика газонів закріплена законом 🙄

😈 Революцією, справжнім войовничим протестом у таких умовах буде відмова споживати. Відмова купляти приготоване для тебе десь на заводі, відмова бути обслуженим за твої гроші, на заробіток яких ти маєш витратити свою свободу. Революцією буде просте самозабезпечення, вирощування собі власної їжі 🌱

😣 Тож, може, коли наступного разу тобі набридне працювати на безглуздій роботі, розслаблятися пустим медіа-контентом в Інтернеті після втомливої праці, їсти їжу з пластикової упаковки та намагатися підняти собі настрій у сірому бутті — може тоді, хоча б на хвилинку, ти задумаєшся: а чому б не кинути це все?
🥹 Чому б не ростити свій пермакультурний сад, піклуючись про нього так, як його плоди піклуватимуться про тебе? Чому б не жити в оточенні живого довкілля, де всі живі організми взаємодіють та живуть справжнім життям? Чому б не прагнути самодостатності?

🍎 Чому б не копати заради Революції? 🥔

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
❤‍🔥16🦄1
🐌 Важливе нагадування 👌

👟 Якщо бачиш равлика на дорозі — перенеси його у безпечне місце, щоб малечу часом не розчавили.

🐚 Перед тим як його підняти – легенько постукай по мушлі, щоб тваринка скрутилася у неї. Це допоможе запобігти пошкодженню делікатної мантії равлика.

🙌 Для когось ти можеш стати тією незрозумілою сутністю, що дивовижним чином допомагає у житті 😌

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
🦄16❤‍🔥94
Про ферментовані чаї 🌱

🫖 Попити чайок і розслабитись — це завжди приємно. А як щодо відмови від спонсорування експлуатації Природи та людей на користь розвитку власних навичок та дослідження свого довкілля? 😃

☘️ Звичайно, "справжній" чай, що із чайного куща, у нас не виростиш — клімат не той. Та вихід є — це трав'яні чаї!
☕️ Так, від них ти не отримаєш дозу кофеїну. Зате зможеш дослідити цілющі властивості різноманітних місцевих рослин, поруч з якими ми, як вид, розвивалися в одній екосистемі. Більш того, можна піти ще далі: як і деякі з класичних видів чаю, інші рослини теж можна піддавати оксидації та ферментації — таким чином у напою з'являється новий насичений аромат та смак.

Наші улюблені чаї з минулого року:
🍒 листя вишні — насичено вишневий аромат;
🌸 листя ожини — аромат свіжості та квітів;
🍫 цвіт кульбаби — шоколадно-карамельний.


🙌 Як зробити ферментований чай?

1. 🌿 Збери рослинки! Тільки безпечно для себе та довкілля, як ми писали тут.
2. 🐛 Виклади їх на скатертину не товстим шаром, щоб зелень прив'ялася. У цей час у різної комашиної дрібноти буде можливість знайти собі нове місце перебування, тож ідеально це робити на вулиці. Коли рослинка перестає бути хрусткою (через декілька годин), переходь до наступного етапу.
3. 👏 Далі поскручуй їх вручну або перемели на "м'ясорубці" щоб виділився сік. Склади в миску, утрамбуй і накрий вологою тканиною.
4. 💦 Залишай ферментуватися приблизно на добу, але слідкуй щоб тканина не пересихала.
5. ♨️ Виклади чай на якусь поверхню тонким шаром і висуши його на повітрі або у духовці.
6. 🫖 Чай готовий! Пересипай його в банку і зберігай для майбутніх чаювань. З часом смак і аромат чаю буде лише покращуватися і "розкриватись".
7. 🎨 Експериментуй з різними рослинками (їх можна й міксувати), сезоном збору, часом прив'ялювання та ферментації — це скоріше мистецтво, аніж наука 😌

🐵 В цьому році ми будемо експериментувати з фіалкою, медункою, яглицею, кропивою, листям суниці, берези, ліщини, шовковиці, груші, яблуні, цвітом бузини та бузка і напевно ще і з іншими прекрасними рослинками


🛠 Класичний чай — а ще цукор, кава, ром і табак — входить до переліку «вбивць пролетарського голоду». Ці продукти мали вплив на встановлення та розвиток колоніалізму, капіталізму та індустріалізації. Тож виривайся з цих кайданів залежності від виробництва й імпорту — набувай самодостатності у різних сферах свого життя 🌱

Гарного тобі чаювання ☕️

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
❤‍🔥126
💥 День Чорнобиля 🌱

⚛️ Зазвичай 26 квітня згадують як чергову річницю техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС, яка своїми наслідками забрала десятки тисяч життів. Річницю однієї з багатьох катастроф, які жертовно кладуть наші життя на вівтар електрифікації та зростання виробництва.
🕯 Проте, і так вдосталь сказано про ті жахи, що принесла нам ця аварія. Ми не любителі хвилин мовчання, бо про проблеми потрібно кричати якомога гучніше — але всі крики вже викричали задовго до нас.

🌱 Тому ми хочемо внести позитивну ноту!

🐮 26 квітня 2016 року у Зоні відчуження було створено найбільший заповідник України сьогодення — Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник! Його слоган — «Місце, де Природа може бути собою» — чудово передає те, чим зараз є ці території.

👉 Користуючись нагодою, закликаємо підписатися на канал Чорнобильського заповідника: @zapovidnyk. Дослідники постять цікаві матеріали та неймовірні фотографії тварин і рослин! 👈

🐮 У нашій статті про здичавіння ми багато посилалися на результати, які були отримані Заповідником у спостереженні за тамтешніми коровами, конями та іншими істотами, які були кинуті напризволяще колишніми власниками чи були підселені в дику Природу спеціально для здичавіння!
Так смерті десятків тисяч живих істот та наше усвідомлення трагедії дали шанс на вільне життя майбутнім поколінням.

🌀 Аварія на ЧАЕС та створення заповідника 30 років потому — чудовий приклад того, як техногенна трагедія змушує людей переглянути ставлення до Природи. Як небайдужі люди, які бачили красу відновлення дикості Полісся, добивалися признання Зони заповідником. І це історія із щасливим фіналом для всіх: для екологів Заповідника та, що найголовніше, для кожної дикої живої істоти, що тепер мирно живе на колись колонізованій людьми та машинами землі.

😍 Трохи нижче вас чекає добірка найкращих фоточок дикого Полісся за цей рік! 👇

ПЛЕМ’Я 🔥🐒
❤‍🔥72
2025/07/09 19:13:50
Back to Top
HTML Embed Code: