Bugun, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi YUNESKO va YUNISEF bilan hamkorlikda “Ishonch” jamgʻarmasi loyihasining birinchi Boshqaruv qoʻmitasi yigʻilishini o'tkazdi.
"Vision 2030" fondi doirasida "O‘zbekistonda ta’limni rivojlantirish: yuqori sifatli va inklyuziv ta’lim natijalari uchun AKT va raqamli ta’limdan foydalanish" nomli dastur milliy ta'lim tizimining sifatini va inklyuzivligini yaxshilash uchun salohiyatini mustahkamlashni maqsad qilgan. Dastur, ayniqsa qizlar va imkoniyati cheklangan bolalar uchun sifatli ta'limga teng huquqli egalikni, shuningdek, ta'lim tizimining shaffof va samarali bo'lishini ta'minlashga ustuvor ahamiyat beradi.
Boshqaruv qo'mitasi dastur amalga oshirilishini boshqaradigan asosiy organ sifatida xizmat qiladi, milliy ta'lim ustuvorliklariga mosligini ta'minlaydi va muhim strategik qarorlar qabul qilishni osonlashtiradi. Bugun, boshqaruv qo'mitasi a'zolari loyihaning faoliyati uchun aniq yo'riqnomalarni belgilovchi Boshqaruv qo'mitasi Nizomini (TOR) qabul qilishdi.
🎥 YUNESKO tomonida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi va Sudyalar Oliy maktabi bilan hamkorlikda Samarqandda tashkil etilgan viloyatlararo treningidan maxsus reportajni taqdim etamiz.
Ikki kun davom etgan treningda huquqni muhofaza qilish xodimlari va sudyalar so‘z erkinligi, OAV xavfsizligi va axborotga ega bo'lish bo‘yicha muhim bilim va ma'lumotlarga ega bo'lishdi. Shuningdek, trening davomida jurnalistlar bilan ham jonli muloqot tashkil etilib, mavjud muammolar va ularni odilona hal etish masalalari muhokama qilindi.
Mazkur trening O‘zbekistonda so‘z erkinligi va axborot olish huquqlarini huquqiy va sud tizimi doirasida mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘lishiga ishonamiz.
Eslatib o'tamiz: Ushbu mahalliy seminarlar Shveytsariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi (SDC) hamda YUNESKO moliyaviy ko‘magi ostidagi axborot olish, institutsional mas'uliyat va media savodxonlikni kuchaytirishga qaratilgan media dasturi doirasida tashkil etildi.
🇬🇧Bugun Afg‘onistonlik BMT amaliyotchilari Buyuk Britaniyada oliy ta’lim olish imkoniyatlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan nufuzli Chevening dasturiga bag‘ishlangan orientatsiya sessiyasida ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Ushbu ma’lumotli sessiya ishtirokchilarga stipendiya dasturining ariza topshirish jarayoni, talablariga javob berish mezonlari hamda foydalari haqida muhim tushunchalar berdi.
O‘zbekistonning YUNESKO vakolatxonasi Afg‘onistonlik amaliyotchilarning akademik imkoniyatlarini o‘rganishiga yo‘l ochib bergani uchun Toshkentdagi Buyuk Britaniya elchixonasining Chevening xodimiga o‘z chuqur minnatdorchiligini bildiradi.
🌷 Navro‘z — bahorning kelishi va tabiatning yangilanishini nishonlash bayramidir.
Bu yangi boshlanishlar, yangi umidlar va tabiatning qayta jonlanishini ko‘rish vaqti. Navro‘z odamlarni ulg’ayish, tinchlik va yangi o’zgarishlarning quvonchini nishonlash uchun birlashtiradi.