Telegram Web
І все на світі треба пережити.
І кожен фініш — це, по суті, старт.
І наперед не треба ворожити,
І за минулим плакати не варт…

Це слова української поетеси Ліни Костенко, якій сьогодні, 19 березня, виповнюється 91 рік.

🔹 Вона народилась 1930-го року у місті Ржищів під Києвом й зазнала слави залізною жінки, яка завжди говорила та писала, що хотіла. Навіть тоді, коли її колеги боялись репресій та мовчали.
🔹 Вона - авторка понад 15 поетичних збірок, автор найвідоміших в Україні романів у віршах. Костенко написала лише один прозаїчний твір – роман «Записки українського самашедшого», який вийшов у грудні 2010-го й отримав неоднозначні відгуки аудиторії.
🔹 Один її твір – кіносценарій «Перевірте свої годинники» – екранізували. У ньому розповідається про українських поетів, загиблих під час Другої світової війни. Фільм зняли у 1964 році, але його так і не побачили глядачі. Його так переробили, що Костенко відмовилася від авторства.
🔹 Вона відмовилася від звання Героя України, заявивши, що їй не потрібні жодні нагороди.
#ліна_костенко #поезія #література
179 років тому, 22 березня 1842-го, у селі Гриньки на Полтавщині з’явився на світ майбутній композитор, піаніст, хоровий диригент Микола Лисенко (1842-1912), якого називають гетьманом української класичної музики.
🔹 Саме Лисенко, зачарувавшись волелюбною поезією Тараса Шевченка переклав його «Кобзар» мовою музики. До речі, музику до «Заповіту» композитор називав своїм першим твором.
🔹 Лисенко – автор 10 опер, серед яких «Різдвяна ніч», «Утоплена» «Наталка Полтавка», «Тарас Бульба», «Енеїда».
🔹 Він зібрав сотні зразків народної творчості (народних пісень, обрядів), які активно використовував у своїх музичних творах.
🔹 Написана майстром «Українська сюїта» викликала справжній фурор. До цього часу ніхто з композиторів не поєднував народну творчість і канонічні танцювальні форми.
🔹 Лисенко – один із засновників українського національного оперного театру в Києві. Його оперу-колядку «Різдвяна ніч» вперше виконали на сцені Київського міського театру 24 січня 1874 року – цей день вписаний в історію українського мистецтва як дата народження оперного театру в Україні.
#лисенко #музика #композитор
93 роки тому, 23 березня 1928-го, Кам'янець-Подільську фортецю оголосили історико-культурним заповідником.

Заповідник площею близько 121 гектар створений на основі комплексу архітектурно-містобудівної спадщини перлини Поділля – міста Кам'янець-Подільський, який лежить на крутих живописних берегах річки Смотрич.

🔹 У місті понад шістдесят важливих історико-архітектурних пам'яток, найдревніші з яких пов'язані з домонгольським періодом 12-13-го століть і збереглись тільки фрагментарно.
🔹 Особливе місце серед них займає стара цитадель – укріплення із системою фортифікаційних споруд. Кам'янець-Подільська фортеця вперше згадується 1374 року у грамоті князя Юрія Коріатовича, який володів на той час Поділлям.
🔹 До складу Кам’янецької фортеці входять одинадцять башт, кожна з яких має свою назву й історію.
🔹 Найвища башта названа Папською тому, що була збудована на кошти, надіслані Папою Римським Юлієм II. Ще її називають Кармелюковою, бо в ній тричі був ув’язнений український народний герой Устим Кармелюк. У Чорній (кутовій) башті знаходиться криниця завглибшки 40 м і діаметром 5 м, видовбана у скелі.
🔹 Фортеця внесена до Списку пам'ятників світової спадщини ЮНЕСКО і входить до 7 чудес України.

#фортеця #камянець_подільський #заповідник
274 роки тому, 25 березня 1747-го, у місті Глухів на світ з’явився нащадок козацького роду, майбутній військовий, дипломат і канцлер Російської імперії - князь Олександр Безбородько (1747-1799), талант якого вивів Росію у вищу лігу європейських держав. З ім’ям цього українця пов’язане заснування і початок облаштування в Ніжині вищого навчального закладу – Гімназії вищих наук князя Безбородька.

🔹 Він був представником української еліти при імператорському дворі.
🔹 Безбородько навчався у Києво-Могилянській академії, входив до петербурзької Академії наук та мав звання почесного аматора петербурзької Академії мистецтв.
🔹 Під час російсько-турецької війни (1768–1774) командував українськими полками.
🔹 Був статс-секретарем імператриці Катерини II, а згодом призначений членом Державної ради й фактично керував Колегією закордонних справ.
🔹 При Павлі I був призначений на найвищу державну посаду – канцлером. Мав великий вплив на імператора i домігся від нього відновлення в Україні Генерального суду й деяких інших установ Гетьманщини, скасованих Катериною II.
🔹 Безбородько вважається одним з авторів «Краткой летописи Малой России с 1506 по 1770 год».
🔹 Заповів 210 тисяч рублів на створення у місті Ніжин (Чернігівська область) гімназії вищих наук, яка у 1832-му стала Ніжинським ліцеєм, а згодом історико-філологічним інститутом ім. князя О. Безбородька. Нині – Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя.
#безбородько #глухів #ніжин #канцлер
22 роки тому, 28 березня 1999-го, міжнародна команда ракетобудівників, до якої входили й українські фахівці, вразила світ дивовижним за красою успішним стартом ракетоносія «Зеніт-3SL», який відбувся посеред Тихого океану з встановленої на екваторі плавучої платформи «Одіссей». Таким чином був народжений унікальний морський космодром.

🔹 На навколоземну орбіту був виведений демонстраційний макет супутника DemoSat масою 4,5 тонни.
🔹 Над проектом працювали шість років. У березні 1994-го до робіт залучили КБ «Південне» і ВО «Південмаш» (Дніпро), а за рік для здійснення комерційних запусків супутників з морського космодрому в Тихому океані було створено спільне підприємство Sea Launch, акціонерами якого стали американська компанія Boeing, російська РКК "Енергія", англо-норвезька Кvaerner Group і українські підприємства КБ «Південне», ВО «Південмаш».
🔹 Проект «Морський старт» діяв 15 років. Всього з березня 1999 року по травень 2014 року здійснили 36 пусків ракетоносіїв «Зеніт-3SL», 33 з яких були успішними.
🔹 Крайній пуск відбувся 27 травня 2014 року: на орбіту був виведений європейський супутник зв'язку Eutelsat 3В.

#ракети #супутник #космос #морський_старт
192 роки тому, 29 березня 1829-го, у місті Могилів-Подільський під Винницею народився майбутній видатний акушер-гінеколог та
професор Харківського університету Іван Лазаревич
(1829-1902), якого називають інженером повивальної справи.

🔹 Завдяки цьому українцю в арсеналі лікарів того часу з'явилися більш досконалі акушерські щипці, кількість професійних акушерок в Росії збільшилася на порядок, а у вітчизняній практиці повсюдно почали застосовувати психопрофилактику перед пологами. Авторству Лазаревича належить понад 70 праць, виданих не російською, англійською, французькою та німецькою мовами.
🔹 Стараннями Лазаревича при клініці Харківського університету організований Повивальний інститут, який готував тільки акушерок. До цього такі інститути існували лише у Москві та Петербурзі.
🔹 Він постійно прагнув удосконалити акушерський інструментарій, роблячи його зручнішим для лікарів і безпечнішим для пацієнток. Створені за кресленнями Лазарвича акушерські інструменти були широко поширені. Автор докладно описав їх в ілюстрованому «Атласі гінекологічних та акушерських інструментів», виданому в 1867 році.
#лазаревич #пологи #акушер #харків
До вашої уваги добірка цікавих українських каналів в Telegram, на які варто підписатися:

📸 @znumka — Сховище унікальних історичних фото.
🌏 @lifetotravel — Актуальні тури та новини туризму.
💔 @fyouall — Ниття твоєї колишньої.
📸 @retrospective_photo — Фотохроніка історії людства.
🎬 @evropacinema — Естетичне кіно: класика і арт-хаус.

⭕️ @ukrainskie — Телеграм музика в MP3 форматі.
📚 @aphorism_ua — Цитати і тексти українською мовою.
🗺 @mapsua — Мапи про Україну та світ.
💶 @costukraine — Все про ваші податки.
🍿 @znozangl — ЗНО з англійської в тестах.

🇺🇦 @legoffhistukr — Історія України.
❤️ @ukrayina_poza_chasom — Цікавинки з історії України щодня.
🤓 @b00k_thief — Рецензії твоїх улюблених книг.
🇪🇦 @spanishforbeginners — Іспанська для початківців.
🚀 @m_progress — Територія успішних людей.
99 років тому, 30 березня 1922-го, у Києві створили театр-студія «Березіль», засновником якого був відомий режисер із Самбора, теоретик і революціонер театру Лесь Курбас. Нині це Харківський академічний український драматичний театр імені Тараса Шевченка.
🔹 Театр виник як мистецьке об’єднання навколо групи акторів колишнього «Молодого театру», створеного в 1918 році.
🔹 Назва походить від першого місяця весни – березня.
🔹 У 1922–1926 роках театр працював у Києві, з 1926 по 1933 роки базувався у Харкові.
🔹 «Березіль» налічував 6 акторських студій (три у Києві та по одній у Білій Церкві, Умані та Одесі), 400 акторів і співробітників, режисерську лабораторію, музей театру, десять комітетів, видавав журнал.
🔹 В «Березіль» творили і грали Амвросій Бучма, Мар’ян Крушельницький, Наталія Ужвій, Йосип Гірняк, Валентина Чистякова, Данило Антонович та інші відомі митці
🔹 У харківському періоді «Березолю» проявилася тріада митців – Лесь Курбас, художник Вадим Меллер, драматург Микола Куліш. Їх вистави «Народний Малахій» (1928), «Мина Мазайло» (1929), «Маклена Граса» (1933) набули широкого розголосу в радянській Україні.
🔹 Наприкінці 1933 року Леся Курбаса усунули з посади художнього керівника театру, звинувативши в українському націоналізмі. А «Березіль» закрили.
🔹 25 грудня 1933 року Курбаса заарештували за звинуваченнями у контрреволюційно-терористичній діяльності. У листопаді 1937-го він був розстріляний.
🔹 У 1935 році «Березіль» перейменували на Харківський державний драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка
#театр #березіль #лесь_курбас
Україна поза часом pinned «До вашої уваги добірка цікавих українських каналів в Telegram, на які варто підписатися: 📸 @znumka — Сховище унікальних історичних фото. 🌏 @lifetotravel — Актуальні тури та новини туризму. 💔 @fyouall — Ниття твоєї колишньої. 📸 @retrospective_photo — Фотохроніка…»
212 років тому, 1 квітня 1809-го, у селі Сорочинці на Полтавщині народився майбутній видатний український прозаїк та драматург Микола Гоголь, який подарував світу «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Вія», «Мертві душі», «Тараса Бульбу».
Він був з багатодітної сім’ї, обожнював в’язати на спицях та шити, соромився свого носа, боявся грози, мав пристрасть до солодкого й так ніколи не одружився.
🔹 Свою містичну повість «Вій» Гоголь називав народним переказом, мовляв, він почув й записав розповідь, не змінивши жодного слова. Проте фольклористи ніде не знайшли усних або письмових згадок, які хоча б віддалено нагадували сюжет «Вія».
🔹 Джерелом сюжету п’єси «Ревізор» був реальний випадок в одному з міст Новгородської губернії, про який Гоголю розповів поет Олександр Пушкін. Він же запропонував Гоголю й сюжет «Мертвих душ».
🔹 Історія рідної України була для Гоголя одним з найулюбленіших досліджень і захоплень. Саме ці дослідження підштовхнули його на написання епічної повісті «Тарас Бульба». Вона була вперше опублікована в збірці «Миргород» у 1835 році.
#гоголь #література #письменник
Forwarded from Ігор Мосійчук 🦏 (Ігор Мосійчук (офіційна))
🔥🔥🔥А тим часом в окупованому Бердянську де о 7.00 українські партизани підірвали резервуар з 3000 тон пального, від чого здетонував склад боєприпасів (ракет та снарядів) і зазнав суттєвих пошкоджень один з російських військових кораблів, почалися масові облави на українців

Окупанти закрили Бердянськ, оцепили порт і лікарню де дуже багато російських військовослужбовців… масово затримують цивільних і шукають партизан…
👆👆Прохання до всіх друзів в Бердянську видаляти з меседжерів листування та фото й відео.

Знищене пальне і боєприпаси мали піти військам які штурмують Маріуполь а частина використана для наступу на Одесу!

Слава українським партизанам, Бердянська!🤝🇺🇦💪
Сообщают, что во временно оккупированном Бердянске утонул один российский корабль, ещё два сильно дымят и пытаются скрыться

Также пишут, что уничтожен склад с боеприпасами и топливом.

Ждем официального подтверждения. Но если это так, то «яка сумна новина» 😀

Инсайдер UA | Подписаться
⚡️А вот и официальное подтверждение того, что российский корабль «Орск» ушёл на дно кормить украинских рыб 😏

Инсайдер UA | Подписаться
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Найточніше відео удару по російських десантних кораблях у порту Бердянська. Все буде Україна! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦
2024/11/20 02:50:22
Back to Top
HTML Embed Code: