Warning: Undefined array key 0 in /var/www/tgoop/function.php on line 65

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/tgoop/function.php on line 65
819 - Telegram Web
Telegram Web
Справжній книжковий палац: Бібліотека Ервіна Сабо в Будапешті 🥺

У серці угорської столиці криється дивовижний простір, де література зустрічається з розкішшю минулої епохи — і це міська бібліотека.

Уявіть лише: золоті стіни відбивають мерехтіння кришталевих люстр, розкішні крісла запрошують поринути у читання, а величні книжкові полиці сягають стелі.

Це не просто бібліотека — це палац, збудований у 1889 році для графа Фрідьєша Венкгайма.
Колись тут вирували вишукані бали, де сам імператор Франц Йосиф був гостем. Після смерті графа Венкгайма не залишилося спадкоємців, тому будівлю викупило місто.

Сьогодні ця бібліотека — найбільша в Будапешті, і її фонд складає більше ніж мільйон томів. Її названо на честь Ервіна Сабо, бібліотекаря та соціолога, який впровадив тут британську систему організації книг.

Магія цього місця не залишилася непоміченою — тут знімали «Привид опери», «Інопланетянин», «Флемінг: Людина, яка могла б бути Бондом», «Червоний горобець» та інші фільми.

until august | #бібліотеки
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Каюсь: я живу під каменем, тому не дивилась «Носферату» — ні нового, ні старого. Проте хвиля популярності «Дракули» Брема Стокера зачепила і мене :)

Так і побачила якесь абсолютно чарівне видання 1897 року (одне з перших, є варіації корінця; видавництво Archibald Constable and Company) — і не могла не показати вам.
Розкіш: чорна шкіра з позолоченими мотивами кажана на обкладинці та півмісяцями й зірками на корінці.

Подивіться лише на цього кажанчика, яка милота, я не можу 🦇

until august | #книги
Дочитала вчора «Учителя» Шарлотти Бронте, мила книга, хоч і дещо занадто "вікторіанська". Тепер треба буде перечитати її «Джен Ейр» та прочитати «Вільєтт» для контрасту :)

Хто читав, як вам?

until august | #поговорити
І трохи цікавого про перший роман Шарлотти та її ранній досвід спілкування з видавництвами.

Роман заснований на досвіді Шарлотти Бронте в Брюсселі, де вона навчалася на факультеті іноземних мов і працювала вчителькою в 1842 році. Значна частина сюжету «Учителя» була пізніше перероблена з точки зору жінки-вчительки в пізнішому романі Бронте «Вільєтт».

Молода письменниця допустила досить наївну помилку, намагаючись випустити «Учителя» друком: коли видавництва повертали їй рукопис із відмовою, вона не знімала прикріплені листи з поясненнями причин відмови, а відправляла рукопис із цією "колекцією" відмов до наступного видавництва.
Звісно, такий підхід лише зменшував шанси на публікацію — побачивши відмови інших видавців, нові видавництва ще менше хотіли ризикувати з цим текстом.

Через це «Учитель» вийшов друком лише посмертно, хоча пізніше виявився досить популярним, а Шарлотта Бронте стала однією з найвідоміших британських письменниць.

until august | #цікаве
12 лютого світова наукова спільнота відзначає День Дарвіна — свято на честь одного з найвпливовіших учених в історії людства
Цього дня у 1809 році народився Чарльз Роберт Дарвін, чия теорія еволюції докорінно змінила наше розуміння життя на Землі. Дарвін здійснив революцію в біології, запропонувавши механізм природного добору як рушійної сили еволюції.

Його «Походження видів», опублікована в 1859 році, стала фундаментом сучасної еволюційної біології та вплинула на різні галузі науки. Цікаво, що Дарвін не одразу прийшов до своїх відкриттів. Його подорож на кораблі «Бігль» тривала п'ять років (1831-1836), під час якої він збирав зразки і спостерігав за природою різних куточків світу. Особливо важливими були його спостереження на Галапагоських островах, де він помітив, як схожі види пристосовувались до різних умов життя.

День Дарвіна — це не просто данина пам'яті великому вченому. Це свято підкреслює важливість наукового методу, критичного мислення та невтомного пошуку істини.

until august | #цікаве
Ну і коли, як не в День Дарвіна, порадіти виходу українського перекладу «Bitch» Люсі Кук? 😎

З часів Чарльза Дарвіна в еволюційній біології панував однобокий погляд: самці вважалися цікавими, домінантними та активними, тоді як самиці розглядалися як пасивні й нецікаві істоти. Люсі Кук у своєму дослідженні кидає виклик цій усталеній парадигмі, розкриваючи захопливий світ самиць у природі.

Вивчаючи зоологію, Кук зіткнулася з глибоко вкоріненими гендерними упередженнями в науці, адже бути жінкою означало бути невдахою за своєю природою. Проте її дослідження демонструють зовсім іншу картину тваринного світу. Від альбатросів-самиць, які створюють одностатеві пари для виховання пташенят, до войовничих матерів-сурикатів — природа рясніє прикладами активної ролі самиць у еволюції видів.

Авторка ставить під сумнів об'єктивність традиційної науки, яка десятиліттями дивилася на природу крізь призму маскулінних упереджень. Чи можна вважати об'єктивним підхід, який систематично ігнорував половину популяції та розглядав будь-які відхилення від "чоловічої переваги" як аномалію?

Книга Кук — це жорстокий, смішний і революційний погляд на королев тваринного світу. Не такий феміністичний, як може здатись. І набагато смішніший, ніж можна очікувати!

Це глибоке, часом кумедне, але завжди науково обґрунтоване дослідження, яке показує еволюцію в новому світлі. Авторка демонструє, що роль статі в еволюції набагато складніша та цікавіша, ніж вважалося раніше.
Це свіжий погляд на еволюційну біологію, який не лише розважає, але й змушує переосмислити наші уявлення про природу та науку в цілому.

until august | #книги
І декілька обкладинок попередніх видань.

Особисто мені, як арахнофобу в ремісії, наша обкладинка не вельми подобається, але те, що вона кидається в очі — це добре :)

until august | #книги
until august
Ну і коли, як не в День Дарвіна, порадіти виходу українського перекладу «Bitch» Люсі Кук? 😎 З часів Чарльза Дарвіна в еволюційній біології панував однобокий погляд: самці вважалися цікавими, домінантними та активними, тоді як самиці розглядалися як пасивні…
А зараз трошки болючої реальності.
І відповідь на питання: «А чи потрібно взагалі розглядати і вивчати статі окремо? Все ж нормально століттями функціонувало і так!»

Коли я вчилась в медичному (для контексту: за освітою я провізор), то дізналась один факт, який досі дуже сильно мене турбує.
У сучасній медицині існує парадоксальна ситуація: жінок часто виключають з клінічних випробувань ліків через те, що їхні гормональні цикли вважаються «занадто складними» і можуть «спотворити» результати досліджень. Внаслідок цього більшість медикаментів, які потрапляють на ринок, тестуються на чоловіках.
І коли ж у жінок виникають ускладнення від прийому цих ліків, лікарі часто списують проблеми на — вгадайте, що? — гормони або взагалі вважають їх — вгадайте, якими? — «уявними» 🫠

Дослідження останніх років демонструють, що біологічні відмінності між статями є суттєвими. Жінки по-іншому реагують на ліки та вакцини, а симптоми тих самих захворювань у них можуть проявлятися інакше. Наприклад, ранні ознаки серцевого нападу у жінок відрізняються від «класичних» чоловічих симптомів, які описані в медичних підручниках.
Статистика показує, що жінки частіше страждають від певних захворювань — від автоімунних та неврологічних розладів до хвороби Альцгеймера та депресії.
Посилання на джерела: 1, 2, 3, 4, 5.

І — вишенка на торті — навіть сьогодні, і навіть для захворювань, які більш поширені серед жінок, дослідники все ще часто вивчають лише чоловічі клітини.
За статистикою, жінки на 70% частіше страждають від депресії, ніж чоловіки, проте дослідження на тваринах щодо розладів мозку в п'ять разів частіше проводяться на тваринах-самцях. Інший приклад, наведений Гарвардським інститутом охорони здоров'я: 70% людей, які страждають від хронічного болю, — це жінки, проте 80% досліджень болю проводяться на чоловіках.

Але це все в твоїй голові, сонечко. Це просто гормони.

until august | #статті
Друзі, з Міжнародним днем дарування книг! 📚

Бажаю, щоб сьогодні ви змогли потішити когось особливою книгою, можливо тією, яка колись вразила вас самих!
(А ще можна подарувати книгу бібліотеці!)

І бажаю, щоб і вам подарували саме ту книгу, про яку ви давно мріяли, адже немає кращого подарунка, ніж новий літературний всесвіт :)

Даруйте книги з любов'ю! 🤍📖
Вчора не встигла принести вам картину на тему любові і книг, тому несу сьогодні. Давайте всі колективно уявимо, що зараз ще 14-те 🤭

Картина ґрунтується на поемі (що закриває питання книжковості). Сюжет цієї поеми досить трагічний, але все ж про кохання (що закриває питання любові).

Не буду багато говорити, просто насолоджуйтесь!

⬇️
2025/02/20 12:41:47
Back to Top
HTML Embed Code: