Бугун, 1 апрель куни Халқаро шахмат федерацияси (FIDE) турли ёш тоифалари ҳамда рапид ва блиц йўналиши бўйича 2025 йилнинг янгиланган рейтингини эълон қилди.
Батафсил: https://uza.uz/posts/704099
Ўзбекистонлик ёш кардиологнинг тақдимоти халқаро анжуманда юқори баҳоланди
Япониянинг Токио шаҳрида кардиология соҳасидаги энг нуфузли халқаро тадбирлардан бири – 89-Халқаро кардиологлар конференцияси (JCS 2025 Annual Meeting) бўлиб ўтди. Унда дунёнинг етакчи олимлари, шифокорлар ва соҳа мутахассислари билан бирга Ўзбекистондан ташриф буюрган кардиолог олимлар ҳам муносиб иштирок этди.
Батафсил: https://uza.uz/posts/704123
3-4 апрель кунлари Самарқанд шаҳрида "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммити бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ўтадиган саммит ишида Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта, Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов иштирок этади.
Қўқон маҳаллаларида байрам давом этмоқда
Фарғона вилояти Қўқон шаҳар Нурафшон маҳалласида дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга қаратилган “Қўшничилик –минг йилчилик” шиори остида маънавий-маърифий ва маданий тадбир ўтказилди.
Батафсил: https://uza.uz/posts/704121
«Олдимизда минтақамизни нафақат барқарор, балки фаровон қилиш учун тарихий имконият турибди»
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Самарқанддаги «Марказий Осиё - Европа Иттифоқи» биринчи саммити олдидан «Euronews»га берган интервьюси
Батафсил: https://uza.uz/posts/704142
"Олдимизда минтақамизни нафақат барқарор, балки фаровон маконга айлантириш учун тарихий имконият турибди". Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Самарқанддаги "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммити олдидан "Euronews"га берган эксклюзив интервьюси.
Хавфсизлик қоидаларини бузган 69 та бригада ишдан четлатилди
Энергетика объектларида хавфсизлик қоидаларига амал қилмаслик бахтсиз ҳодисаларга сабаб бўлиши мумкин. Шунинг учун “Ўзэнергоинспекция” томонидан таъмирлаш ишлари доимий назоратга олинмоқда.
Батафсил: https://uza.uz/posts/704117
1 aprel: Муҳим ва долзарб хабарларнинг қисқача тафсилоти (видео)
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги – ЎзАда эълон қилинган муҳим ва долзарб хабарларнинг қисқача тафсилоти ҳақида лавҳа.
📽 https://youtu.be/VV6IRJlfkjo
“Ташаббусли бюджет – 2025”: рақамлар ва натижалар (+видео)
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги 2025 йилги “Ташаббусли бюджет” жараёнининг биринчи мавсумида ғолиб бўлган лойиҳалар бўйича йўналишлар кесимида батафсил маълумот берди. Унга кўра, “Ташаббусли бюджет” жараёнининг ушбу мавсумида 2 минг 369 та ғолиб лойиҳа тасдиқланиб, умумий 3,2 триллион сўм ажратилган.