tgoop.com/ChaikaThink/343
Last Update:
Ти завжди помиляєшся
Доносячи знання до інших, ми повсякчас не договорюємо. Щось не беремо до уваги. Щось опускаємо. Щось подаємо спотворено. Може здатися, що то наслідок недосконалости наших знань та вмінь научати інших, проте ні. Це неминуче.
Ми ж досі непевні у достовірності знань про довкілля. Як приклад, вони можуть бути слушні з певною імовірністю. Детальніше розказав у цім дописі. Ми досі пізнаємо світ. І не факт, що колись цілком збагнемо світобудову.
Пояснюючи іншому якийсь факт, не можна ось так просто взяти і вивалити на людину найглибше тлумачення. Людина може не зрозуміти. Так, нам легко уявити будову атома як планетарну з ядром та електронами на орбітах довкола ядра.
Проте ж насправді ніяких орбіт нема. Є сенс говорити про електронну хмару довкола ядра та ймовірність знайти електрон у певних місцях, які збігаються з тим, що раніше називали орбітами. Та взагалі ніяких електронів немає, а є збурення відповідного поля.
Ось таке пояснення ближче до істини. Але чи зрозумілим був написаний курсивом абзац? Чи поміг він збагнути суть та будову атомів?
Нам доводиться спочатку подати відомості спрощено, що їх певною мірою спотворить. Проте це точно буде зрозумілим. А потім уже доповнимо інформацію та спрямуємо її більш слушним курсом.
Шкода, що в школі мало часу присвячують історії відкриттів. Розуміння того, як людство дійшло до тих чи інших знань, значною мірою помагає освоїти науку.
Науковий поступ іде від простішого до складнішого. Від менш точного до точнішого.
У 5 класі ми розв'язували математичні задачі про катер на річці. Якщо він рухається за течією, то до його швидкости додаємо швидкість течії, а коли проти — віднімаємо. Проте це не так. Швидкості складаються інакше. Але дай п’ятикласнику цю формулу, то він закриє підручник і схоче забути вашу задачку як страшний сон. Варто іти крок за кроком. Жаба вариться поступово. Спочатку ми складаємо швидкості так, а потім розкажемо вже підготовленому десятикласникові, що слід врахувати спеціальну теорію відносности.
Кожна людина набирає знань поетапно, як набирало їх людство. Або ж, як говорять будисти, чаша наповнюється поступово: крапля за краплею.
Кришмітки: #наука #життя #ЧайконутіДумки
BY Чайконуті Думки
Share with your friend now:
tgoop.com/ChaikaThink/343