Telegram Web
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
👆Ністагм при серотоніновому синдромі

Ністагм – це мимовільні, ритмічні, повторювані коливальні рухи очних яблук зі сторони в сторону. Він може бути одностороннім або двостороннім, горизонтальним, вертикальним або круговим. Причин у цього стану багато. Від слабкості зору та побічної дії препаратів, до ураження головного мозку.

Серотоніновий синдром – це небезпечний стан, який виникає внаслідок надмірного накопичення серотоніну в організмі. Серотонін – це нейромедіатор, який відіграє важливу роль у регуляції настрою, сну, апетиту та інших функцій. Серотоніновий синдром зазвичай виникає через прийняття комбінації ліків або передозування препаратів, що впливають на рівень серотоніну. Деякі з таких ліків включають антидепресанти (особливо інгібітори зворотного захоплення серотоніну), деякі протиблювотні препарати (наприклад Метоклопрамід), антимегренозні засоби (Суматриптан), або наркотики (екстазі чи LSD).

Основні симптоми:

1) нервово-м’язова гіперзбудливість – підвищені сухожильні рефлекси, двобічний симптом Бабінського, м’язові судоми, тремор, ригідність

2) надмірна активація симпатичної нервової системи – підвищення температури тіла, тахікардія і надмірне потовиділення

3) порушення свідомості, переважно сплутаність з психомоторним збудженням

Лікування серотонінового синдрому полягає в першу чергу в припиненні прийому серотонінергічних препаратів, які його викликали. При лікуванні серотонінового синдрому середнього та тяжкого ступеня використовуються антагоністи серотоніну.
13👍8👀5
Чим відрізняється рентген, КТ та МРТ?

Рентген використовує іонізуюче випромінювання для створення зображення кісток і щільних структур всередині тіла. Його зазвичай використовують для виявлення переломів, інфекцій, пухлин та інших аномалій.

Рентген швидкий, відносно недорогий та легко доступний метод обстеження.

КТ-сканування використовують рентген та розширену комп'ютерну обробку для створення поперечних зображень тіла. Вони надають більш детальну інформацію, ніж традиційні рентгенівські зображення, і можуть показувати кістки, органи, кровоносні судини та м'які тканини.

КТ-сканування інформативне при діагностиці таких станів, як внутрішні травми, пухлини, інфекції та тромби.

МРТ використовує сильне електро-магнітне поле та радіохвилі для створення детальних зображень м'яких тканин, органів та структур всередині тіла. Вона забезпечує відмінний контраст між різними типами м'яких тканин і особливо корисний для зображення головного та спинного мозку, суглобів та м'язів.

МРТ не передбачає іонізуючого випромінювання, що робить його безпечнішим варіантом для візуалізації, особливо для вагітних жінок.

Однак МРТ-сканування займає більше часу, коштує дорожче та може не підійти особам з певними медичними імплантатами або металевими предметами в тілі.
2911👍6🔥5
Вже не 36,6: яка температура тіла людини тепер вважається нормальною

Раніше прийнята середня температура людського тіла у 36,6°C більше не відповідає сучасним реаліям.
Нове дослідження, проведене вченими зі Стенфордського університету, показує, що середня температура людей знижується, повідомляє Financial Express.

Проаналізувавши дані за останні два століття, дослідники виявили, що нормальна температура тіла коливається в межах від 36,2°C до 36,8°C. Для цього команда використала алгоритми машинного навчання, що дозволило виключити вплив захворювань. Зокрема, було опрацьовано понад 618 тисяч вимірювань температури у дорослих пацієнтів у період із 2008 до 2017 року.

За словами доктора Джулі Парсоннет, загальноприйняте значення 36,6°C більше не є універсальним. Середня температура залежить від кожної людини та її стану, і вона рідко досягає цього показника. Дослідники зазначили, що у США середня температура знизилася на 0,05°C, що може бути пов’язано з покращенням умов життя та загального стану здоров’я населення. Зміна цих показників має значення для діагностики станів, таких як лихоманка, адже її поріг тепер залежить від нових стандартів нормальної температури.
👍3310🤷‍♂3
🦠Ніколи такого не було і ось знову: в Україні офіційно підтверджено 13 випадків метапневмовірусу людини (HMPV)

Цей вірус належить до сімейства Параміксовіруси (Paramyxoviridae). Метапневмовірус, виявлений у 2001 році, стає новим випробуванням для системи охорони здоров’я. В Україні офіційно підтверджено 13 випадків захворювання, але реальна кількість хворих може бути значно вищою. Лікарі наголошують на важливості профілактики, тестування та своєчасного лікування, особливо серед груп ризику.

HMPV спричиняє респіраторні захворювання у дітей та людей, які мають ослаблений імунітет.

Метапневмовірус має симптоми, схожі з грипом та коронавірусною інфекцією COVID-19. Найпоширеніші: кашель, нежить, головний біль, задуха та лихоманка.

Зараження вірусом відбувається повітряно-крапельним шляхом, та може повторюватися протягом життя. Частіше захворювання є легким (нежить, кашель), але може бути тяжким зі швидким розвитком дихальної недостатності.
Такий варіант раніше спостерігали в пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легень тощо.

Орієнтовний інкубаційний період хвороби – від трьох до шести днів, а середня тривалість може змінюватися залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів.

HMPV найбільш активний у помірному кліматі протягом пізньої зими та навесні.

Для профілактики рекомендується мити руки, уникати контакту з хворими, дотримуватися етикету кашлю та провітрювати приміщення.

Зазначимо, що у північних провінціях Китаю метапневмовірус стрімко поширюється. Лікарні та крематорії вже переповнені.
😱17👍9🤯643😴2🙈2
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
👂Барабанна перетинка надрукована на 3D-принтері

Вчені з Гарвардського університету розробили технологію, за допомогою якої стало можливим надрукувати барабанну перетинку на 3D-принтері.

Матеріал для імплантату створений на основі синтетичного полімеру дозволяє друкувати на 3D-принтері еластичну структуру, що майже повністю імітує структуру нормальної барабанної перетинки.

Нову перетинку випробували на шиншилі: розмір барабанної перетинки та діапазон слуху у цієї тварини схожі на людські. Через три місяці після операції слух шиншили повністю відновився.
2615👍8🔥2
Олень прожив кілька років зі стрілою в ребрах

Мисливець виявив несподівану знахідку в ребрах оленя: раніше випущена стріла застрягла в кістках, але олень вижив.

На фотографії видно, що стріла перетинає п'ять ребер по діагоналі, а кісткова тканина обвила стрілу, запобігаючи пошкодженню внутрішніх органів.

Зараз його останки зберігаються в організації з охорони навколишнього середовища штату Юта, повідомляє LiveScience.
За словами фахівців, подібні ситуації не рідкість.

Аспірантка Музею природної історії в Берліні Яра Харіді повідомила: "Я часто бачила останки, де кістки покривали різні об'єкти, найчастіше зуби. Наприклад, якщо хижак кусає здобич і зуб застряє в кістці, то кістка росте навколо нього".
За словами Харіді, випадок з оленем міг виглядати так: стріла зламала кілька ребер і спричинила кровотечу, сформувавши кров'яний кокон навколо пошкоджених кісток і стріли. Потім за цим коконом відбулося окостеніння. Також окостеніння могло статися внаслідок патологічного процесу, що виникає після травми, коли тканини перетворюються на кістку, оберігаючи живі ділянки від пошкодження.
21🤯12👍96😱2
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
🤕Кластерний головний біль (мігрень Хортона)

Кластерний головний біль – це неврологічний розлад, що характеризується повторюваним, дуже сильним головним болем з одного боку голови. Даний вид головного болю виникає переважно у чоловіків (70%), та характеризується початком у віці 30-40 років. Інтенсивний біль при нападі кластерного головного болю іноді описується як сильніший, ніж при нирковій коліці або навіть пологах. Через його вкрай високу інтенсивність біль також називають «суїцидальним».

Термін «кластерний головний біль» походить від англійського слова «cluster», яке означає «група» або «скупчення». Це відображає характерні особливості захворювання, адже напади кластерного головного болю часто відбуваються серіями (кластерними періодами або «скупченнями»), що тривають від кількох тижнів до кількох місяців, після чого може настати ремісія.

Напад кластерного головного болю починається раптово, біль при цьому однобічний, локалізується частіше навколо ока і триває від 15 хв до 3 год. При цьому також можуть відзначати сльозотечу, почервоніння очей, опущення повік та закладеність носа. Напади головного болю можуть розвиватися щодня або майже щодня протягом кількох тижнів, місяців чи років.

На сьогодні причини та механізми розвитку кластерного головного болю до кінця не вивчені.
За оцінками експертів, під час нападів кластерного головного болю активується гіпоталамус.

Кластерний головний біль діагностується лікарем на підставі опису нападів головного болю та після виключення інших станів. При цьому пацієнтам рекомендується проконсультуватися у невролога та пройти комп’ютерну томографію головного мозку для виключення аномалій та захворювань, що супроводжуються головним болем.

Які методи лікування кластерного головного болю?


При кластерному головному болю виділяють невідкладну допомогу при нападі та профілактичну терапію, спрямовану на зниження загальної частоти та тяжкості нападів.
Для невідкладного лікування кластерного головного болю золотим стандартом є високопотокова оксигенація – вдихання кисню через маску без ребризера зі швидкістю 10–15 л на хвилину. Цей метод ефективний у близько 75% пацієнтів.
Також при нападах кластерного головного болю можуть застосовуватися триптанові препарати, та інші препарати проти мігрені, а також преднізолон.
😢368😱43👍2🤯1
Ксантелазма

Ксантелазма або ксантома – це доброякісне новоутворення шкірного покриву, що найчастіше розвивається на повіках у вигляді відкладення холестерину. Ксантома має вигляд плям жовтого кольору, а іноді таке новоутворення виступає над шкірою.

Ксантелазмі не передує жодне інше захворювання шкіри повік. Після появи ксантелазма може збільшуватися за розміром та осередком ураження.

Вона може бути одиничною або множинною, а також може проявлятися й на інших ділянках тіла людини.

При виявлені ксантоми слід звертатися до лікаря-офтальмолога, який провівши діагностику підбирає ефективний метод її лікування. Діагностика включає дослідження ліпідів крові, а при їх виявленні лікування спрямовується саме на корекцію вмісту ліпідів та холестерину в крові.

Немає жодних клінічних підтверджень, що ксантелазма може перерости у злоякісне новоутворення, саме тому її видалення проводять лише з метою усунення косметичного дефекту. Видаляють ксантоми за допомогою лазера або хірургічним шляхом.
👍18🤯10😱542
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Апарат 1965 року, що допомагає жінкам народжувати за допомогою відцентрової сили

Люди навчилися літати на літаках, пересуватися під землею на потягах і лікувати майже всі відомі захворювання. Але жінки, як і раніше, народжують у муках. Що за несправедливість?
Мабуть, так подумало подружжя Джордж і Шарлотта Блонські з Нью-Йорка. У 1965 році заповзятлива пара запатентувала свій винахід під номером #3216423 з промовистою назвою – "Апарат, що полегшує пологи за допомогою відцентрової сили".

Метод роботи апарату простий: жінку, яка почала народжувати, кладуть на спеціальну поверхню і прикріплюють до цієї поверхні ременями. Потім поверхня розкручується з великою швидкістю і закони фізики сприяють тому, щоб дитина швидше вискочила назовні. Чарівна деталь: між ніг у породіллі сітка для того, щоб зловити дитину. І варто дитині потрапити в сітку, як задзвонить дзвіночок – сигнал, що процедура пройшла успішно.

На щастя для людства (особливо для жіночої його половини), далі креслень апарат Блонські не просунувся. Але в 2014 році натхненні безглуздістю цієї ідеї працівники Наукової галереї Дубліна (Science Gallery) спорудили прототип центрифуги для пологів спеціально для своєї виставки "Краще провалися" ("Fail Better").

А ще в 1999 році центрифуга для пологів отримала Шнобелівську премію.
🤯40🤣19😱8👍5👏1
Чому деякі люди постійно мерзнуть?

Посилена чутливість до холоду може бути індивідуальною особливістю вашого тіла. Та інколи такий стан свідчить, що в організмі щось іде не так 👇

📉 Гіпотиреоз. Коли щитоподібна залоза не виробляє достатньо гормонів, обмін речовин сповільнюється. Це може викликати багато симптомів, зокрема збільшення ваги, сухість шкіри, випадіння волосся та чутливість до холоду.

🩸 Анемія. Якщо в крові бракує заліза, зменшується рівень гемоглобіну — білка, який бере участь у транспортуванні кисню. Внаслідок цього погіршується кровообіг у кінцівках, і вони починають швидше мерзнути.

😴 Брак сну. Недосипання може порушити добовий ритм, який відповідає за метаболізм, рівень гормонів і температуру тіла.

🪫 Низький тиск. Коли кров'яний тиск знижується, органи або кінцівки не отримують достатньо кисню і починають мерзнути.

⬇️ Дефіцит B12. Цей вітамін відіграє важливу роль у роботі центральної нервової системи та формуванні еритроцитів. Його брак може спричинити анемію, пошкодження нервів і відчуття холоду.

Бережіть себе та частіше прислухайтеся до свого організму 🫶 А більше цікавого про здоров'я читайте на каналі Дарниця.

Підписатися 👉 https://www.tgoop.com/darnytsia_health
👍28431
Думки здатні впливати на фізичне самопочуття

І в цьому немає ніякої магії: вже давно відомі такі ефекти як ноцебо та плацебо.

У першому випадку очікування хвороби або побічного ефекту дійсно може викликати їх, а в другому – віра в цілющу силу того чи іншого методу лікування чи ліків і справді допомагає позбутися неприємних симптомів.

Однак не варто думати, що таким чином можна вилікуватися від серйозних хвороб. Не слухайте шарлатанів-гомеопатів і при проблемах зі здоров'ям одразу звертайтеся до фахівців.
👍21💯6💊53
🍫 Тринадцять із половиною кілограмів шоколаду… і прощай, життя!

Саме таку смертельну дозу для середньої людини вирахували американські дієтологи. Цікаво, як вони це з'ясували? Хоча, не будемо про це.

Здавалося б, ну хто при здоровому глузді зможе з'їсти стільки шоколаду за раз?

Хоча й інформація досить кумедна, але вона вкотре нагадує про те, що все добре в міру. Так, шоколад, особливо темний, у невеликих кількостях навіть корисний. Там і антиоксиданти, і флавоноїди, і ще багато інших корисностей. Але якщо вживати його плитками, то можна не тільки фігуру зіпсувати, а й померти.

Що ж такого небезпечного у шоколаді? А те, що в ньому міститься теобромін – алкалоїд, який у великих дозах може бути токсичним для людини. Він збуджує нервову систему, пришвидшує серцебиття, може спричинити судоми та навіть зупинку серця.

До речі, саме через теобромін шоколад небезпечний для собак. У них цей алкалоїд виводиться з організму набагато повільніше, ніж у людини, тому навіть невелика доза шоколаду може призвести до серйозного отруєння.

Так що не забувайте золоте правило: все є отрута, і все є ліки – справа лише у дозі! Це ще Парацельс говорив, а він, повірте, знав про це.
👍26111
Новітні технології допомогли військовому позбутися хронічного болю

У клінічній лікарні «Феофанія» вперше провели тестову імплантацію сучасного програмованого нейростимулятора спинного мозку Spinal Cord Stimulation (SCS) пораненому військовому, який страждав від важкого нейропатичного болю.

Цей метод лікування хронічного болю застосовують у випадках, коли інші терапевтичні підходи виявляються недостатньо ефективними.

Процедура передбачає розміщення електродів в епідуральному просторі хребтового каналу.

Механізм дії SCS базується на «ворітній теорії болю» (gate control theory of pain). Згідно з теорією, спинний мозок регулює передачу больових сигналів до центральної нервової системи.

Нейростимулятор генерує електричні імпульси, що створюють «небольовий» тактильний сигнал, який блокує інформацію про біль.

Завдяки методу SCS біль можна суттєво зменшити або повністю усунути.
35👍19❤‍🔥6
Середньовічний прилад проти жіночих балачок – Scold's bridle

Scold's bridle – предмет, винайдений в 1500-х роках у Британії, який потім поширився Європою.

Залізна маска, що щільно облягає голову, одягалася на жінок як покарання за балаканину та суперечки. Розмовляти в ній було неможливо. Зверху прикріплювався дзвіночок для привернення уваги.
🤯39👍10😢61🙏1😨1
Сонний параліч

Сонний параліч – це стан, що виникає при засинанні та пробудженні, коли людина перебуває у свідомості, але не може рухатися та говорити. Під час епізоду сонного паралічу людина може бачити галюцинації , чути сторонні звуки та голоси, відчувати сильний тиск у грудях та головний біль, а також утруднення дихання. Деякі люди відчувають поколювання в кінцівках. Як правило, напад триває від кількох секунд до кількох хвилин.

Згідно з дослідженнями, приблизно 8% людства хоча б одного разу переживали такий досвід. А майже 35% людей, у яких діагностовано панічні атаки, відчувають сонний параліч постійно. Серед причин виникнення такого стану: нестача сну, стрес, депресія, зміни способу життя, спадковість, вживання алкоголю та наркотичних речовин, порушення в роботі нервової системи, мозкові дисфункції, певні фізичні порушення чи незручна поза для сну.

Сонний параліч – природна частина сну. Сон складається з циклів, усередині яких послідовно чергуються фаза повільного сну та фаза швидкого сну. У першій фазі, яка займає 75% циклу сну, організм відпочиває та відновлюється, а у швидкій фазі з'являються сновидіння. У цій фазі мозок частково паралізує м'язи, щоб людина не могла нашкодити собі. Зазвичай перехід між фазами непомітний, але іноді відбувається збій, свідомість фіксує неможливість поворухнутися, сновидіння поєднуються з реальністю і виникає паніка.

Сам собою стан сонного паралічу не несе небезпеки для життя. Тільки в тому випадку, якщо у людини хворе серце і для неї сильний переляк може мати негативні наслідки, а також якщо людина починає зациклюватися на цьому і переживати, що негативно відбивається на психіці і перетворюється на нав'язливу ідею.

Спеціального лікування для сонного паралічу не передбачено, але експерти рекомендують звичайні методи зниження стресу і налагодження режиму сну.
21👍18😨43
Forwarded from Мікросвіт
Електронне мікроскопічне зображення жіночої піхви, яка вистелена багатошаровими пласкими епітеліальними клітинами.

🔬Мікросвіт
21👍145👀2
2025/07/14 11:43:35
Back to Top
HTML Embed Code: