Warning: Undefined array key 0 in /var/www/tgoop/function.php on line 65

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/tgoop/function.php on line 65
270 - Telegram Web
Telegram Web
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
У Німеччині під вигуки «Слава Україні!» облили червоною фарбою політика Сару Вагенкнехт, яка очолює лояльний до РФ політичний проект BSW.

Уже невдовзі в ряді земель Східної Німеччини мають відбутися місцеві вибори, в ході яких проросійські популісти думають отримати значно більш впевнені результати, ніж вони мали досі.

Втім, обливання Вагенкнехт фарбою може бути як реакцією проукраїнських громадян у Німеччині на її вислови, так і свідомою провокацією проросійських сил у ФРН з метою підвищення уваги.

🇪🇺Підписатися на 12 зірок
Результати місцевих виборів у Тюрінгії дають дуже велику перевагу правопопулістській партії AfD, а також помірний успіх має лівопопулістська політсила «Альянс Сари Вагенкнехт». Втім, питання як саме буде виглядати регіональна коаліція у Ландтазі залишається наразі відкритим питанням: потенційний переговірний процес між ХДС, Зеленими і Соціал-демократами або ж Вільними демократами не здатний утворити коаліцію більшості.

Євроскептична ж коаліція лишається так само фантастичним сценарієм: для цього крайня ліва Die Linke разом з подібною BSW має обʼєднатися у коаліцію з правими - AfD, що виглядає максимально химерно.

З такими результатами сформувати коаліцію можна буде лише через перехід частини обраних депутатів до інших фракцій.

🇪🇺Підписатися на 12 зірок
🇨🇭Найстаріша нейтральна і позаблокова країна Європи змінює курс

Так, мова про Швейцарію.

Минулого тижня група експертів, яка між інших включає і колишнього голову Мюнхенської безпекової конференції, опублікувала рекомендації для майбутньої безпекової стратегії країни. Працювали над ними цілий рік. Рекомендації спровокували справжній вибух в швейцарському суспільстві, оскільки через дестабілізацію світової політики, повернення до політики сили нейтралітет країни необхідно переглядати.
Основні чотири рекомендації групи:

📌 узгодження інструментів політики безпеки. Простими словами – безпека це єдине ціле, що включає збройні сили, економіку та всі аспекти життя громадян. Саме тому пропонується готувати все населення до можливих кризових подій. Разом з тим пропонується підвищити витрати на оборону до 1% ВВП до 2030 року. Планується збільшити розмір армії, і залучити до служби осіб з подвійним громадянством. Економічна безпека в тому числі включає забезпечення енергоресурсами і підтримку двосторонніх угод з ЄС.

📌 політика у сфері озброєнь має бути кардинально переглянута – ВПК необхідно зміцнити та адаптувати до можливих загроз. Необхідна співпраця з ЄС та НАТО щодо новітніх розробок та інновацій. Скасувати заборону на реекспорт озброєнь.

📌 міжнародна співпраця з ЄС та НАТО має бути поглиблена – справжнє оборонне співробітництво. Швейцарія має визначити свої спроможності якими вона може забезпечити партнерів. Також необхідно розвивати співпрацю в сфері міжнародного контролю за обігом озброєнь та регулювання новітніх технологій.

📌 нейтралітет необхідно перефокусувати на його роль як політики безпеки та зробити більш гнучким, узгодити зі Статутом ООН, особливо в контексті розрізнення понять агресорів та жертв з правом на самооборону. І для цього необхідно переглянути головний документ Закон про військові матеріали.

Перегляд нейтралітету стосується не тільки проблеми експорту озброєнь (минулого року ця цифра впала на 27% до 750 млн євро) оскільки географія конфліктів розширюється і відповідно скорочується ринок для Швейцарії тому що продавати озброєння можливо тільки країнам які не перебувають в стані військових конфліктів. А й тому що загроза безпеці країни стає все більш реальною. Швейцарія потребує нових гарантій безпеки.

Однак, опозиція до чинної влади і деякі центристські партії бачать загрозу в такому радикальному зсуві вбік НАТО. Вони звинувачують президента Швейцарії, міністра оборони Віолу Амгерд в тому, що група експертів яких в більшості обирала вона сама (16 з 22, решту обрав Парламент) просувала її курс проти нейтралітету. На певному етапі навіть було піднято питання щодо вступу в НАТО. Обговорення нової оборонної стратегії наступного року обіцяє бути гарячим.

Разом з тим уряд Швейцарії вже робить перші кроки щодо нового курсу. Минулого тижня швейцарська делегація зустрілася з представниками НАТО з агенції підтримки та закупівель де обговорювалися питання можливої співпраці. Раніше цього ж місяця Швейцарія приєдналася до двох проєктів постійної структурованої співпраці ЄС щодо військової мобільності для покращення транскордонної логістики військ та щодо кібербезпеки.

Чи продовжиться рух даним курсом при новому президентові? (повноваження чинного спливають 31 грудня цього року). Чи стане Швейцарія новим союзником НАТО? Якщо так тоді ми є свідками кардинальних змін безпекових контурів які трималися століттями.
Народжується новий світовий порядок. Ми можемо довго про це говорити, спекулювати, але це відчувають всюди – навіть в маленькій і мирній Португалії, президент якої і не має значної ваги в політичній системі країни, однак не перестає застережувати – «ми перебуваємо на переломному етапі, світ не буде таким, як раніше, ми не знаємо, що станеться через рік чи півроку…».

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
🇫🇷 Президент Франції призначив нового прем'єр-міністра!

Ним став один з лідерів партії Республіканці Мішель Берньє.

Так, головна задача новообранного прем'єра пережити можливе голосування за вотум недовіри. У Франції президент призначає на цю посаду без потреби голосування в парламенті.

Пан Барньє відомий в першу чергу тим, що вів перемовини з Великобританією щодо Брекзиту від імені Євросоюзу. В 2022 році програв номінацію на пост президента від своєї партії. Займав досить помірковану позицію всередині партії. Однак, при цьому скептично поставився до номінації Урсули фон дер Ляєн на пост президента Єврокомісії (Республіканці є членами партії ЄНП від якої балотувалася пані Урсула).

Від того чи підтримають помірковані ліві його уряд буде залежати чи справді він зможе запрацювати, інакше він перетвориться на черговий провал Макрона який призведе лише до більших проблем.

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
Швейцарію карають за нейтралітет

Раніше ми говорили про дискусію довкола нейтральної ролі країни, що точиться в Швейцарії, щокрема в звʼязку з рекомендаціями щодо безпекової політики.

Минулого тижня стало відомо, що зовнішні партнери також підштовхують Швейцарію до зміни політики.

Німеччина повідомила, що планує скоротити закупівлю швейцарського озброєння. Причину не приховують: країна не надійний партнер Німеччини саме через заборону на реекспорт зброї до України.

Раніше від імпорту швейцарської оборонної продукції відмовились Нідерланди і Данія. Нагадаємо також що в 2023 Нідерланди інтегрували свої збройні сили в структури Бундесверу. Таким чином інтеграційні процеси в Європі відбуваються в оборонній сфері і швейцарська нейтральність може стати наступною жертвою цієї інтеграції.

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
[2/2]

Вже зараз міністр фінансів Німеччини висловився негативно про ідею спільного боргу заявляючи, про те що проблема з фінансуванням полягає не в недостатніх обсягах субсидій (дешевих грошей), а в надмірній зарегульованості і саме в цьому напрямку потрібно зосереджувати зусилля. Це вже не перша подібна заява німецького міністра. Німеччина відома своїм жорстким підходом щодо зменшення боргового навантаження. Однак, така риторика може пом'якшитися наступного року коли в Німеччині очікуються перевобори і новий уряд можливо сформує рідна для Урсули фон дер Ляєн ХДС.

Франція – другий двигун ЄС так само не обнадіює. Новий прем'єр-міністр постав перед надскладною проблемою – переконати Брюссель, що Париж скорочує свій величезний борг, перш ніж на нього чекає покарання з боку ЄС (дефіцит склав 5,5% ВВП у 2023 році, що значно перевищує 3%, які вимагають правила ЄС). Саме тому Париж може лояльно поставитися до позиції Німеччині в обмін на допомогу щодо вирішення національних проблем.

Інші ж країни будуть спостерігати за двома лідерами і їх позиція буде вирішальною.

Маріо Драґі не просто так сказав, що Європа потребує нового плану Маршалла. Для того щоб ЄС залишився на плаву потрібні кардинальні зміни. Інакше це загрожує кризою не тільки для Європейського Союзу однак для континенту вцілому і кожної окремої країни. Чи побачать це європейські столиці?

П.С. Маріо Драгі відомий в першу чергу поверненням єврозони з краю прірви в розпал грецької боргової кризи в 2011 році, а також тим, що будучи прем'єр-міністром Італії в 2021 році витягнув країну з переддефолтного стану і між іншим досяг підтримки України в розпал російського вторгнення.

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
Минув майже тиждень після презентації звіту Маріо Драґі щодо конкурентоспроможності економіки ЄС. Як відреагували на нього лідери ЄС та всі ті кого торкнувся цей звіт?

🇩🇪 Як ми вже писали, міністр фінансів Німмечини був серед перших політиків хто прокоментував роботу Драґі. Він заявив про те, що не підтримує запровадження нового спільного боргу для фінансування інвестицій, оскільки субсидій достатньо і необхідно спростити доступ приватного капіталу до фінансових ринків для того щоб знайти додаткові кошти. Однак, його колега — міністр економіки який представляє партію Зелених висловив свою повну підтримку плану Драґі тому що перехід до кліматично-нейтральної економіки потребує величезних інвестицій. З чим погоджуються і представники соціал-демократів. Лідер опозиції (ХДС/ХСС) Фрідріх Мерц виступаючи в Бундестазі різко відкинув будь-які пропозиції щодо спільного боргу: "Я зроблю все, що в моїх силах, щоб запобігти зануренню Євросоюзу в боргову яму". І додав, що говорить не тільки від імені ХДС/ХСС, а й від імені європартії ЄНП.

🇪🇺 Таку заяву оцінили не всі члени ЄНП. Представники з південної Європи навпаки підтримали ідею спільних запозичень на рівні ЄС. Італійці та португальці вважають, що таким чином можна мобілізувати значні ресурси для фінансування стратегічних ініціатив. Це й не дивно тому що їх країни страждають від постійних бюджетних дефіцитів і позичають кошти під значні проценти.

Всі погляди на Урсулу фон дер Ляєн яка під час представлення звіту уникла питання спільного боргу, але згадала, що інвестиції можуть бути профінансовані за рахунок податків які будуть йти в бюджет ЄС або за рахунок збільшення внесків країн-членів до бюджету ЄС.

🇳🇱Міністр фінансів та міністр економіки Нідерландів також не підтримали ідею спільних запозичень.

🇫🇷 Лідери Франції тим часом не поспішають дати свою оцінку роботі Маріо Драґі. Еммануель Макрон зайнятий завершенням проведення Олімпіади, новий прем'єр-міністр зайнятий проблемним бюджетом країни. Один депутат з партії Макрона обережно заявив, що звіт Драґі перекликається з "французьким підходом" вирішення питань спільної оборони, промислової політики та спільного боргу, закликав німців та нідерландців відмовитися від своєї ідеології жорсткої економії, але оглядаючись на те, що Франція сама опинилася в складній борговій ситуації їй важко переконувати інші країни.

🇮🇹 Італійські політики, як ліві так і праві, і центристи в значній мірі підтримали всі пропозиції Маріо Драґі – крок у правильному напрямку, виключення склали лише євроскептики з партії Рух 5 зірок та Ліга Сальвіні, які розкритикували звіт кожен зі своїх причин.

🇪🇺 Не оминула хвиля і президента ЄЦБ Крістін Лагард, настуницю Маріо Драґі на цій посаді. На питання щодо оцінки звіту свого попередника пані Лагард заявила, що підтримує усі ідеї "структурних реформ" та особливо завершення Союзу ринків капіталів. Водночас, вона сказала, що їй невідомо про будь-які пропозиції у звіті Драґі щодо зміни повноважень ЄЦБ, і підтвердила прихильність ЄЦБ до забезпечення цінової стабільності. Знімаючи напруження з фінансвого ринку щодо контрольованості ситуації.

🇺🇸🇬🇧 Що ж до заморських партнерів ЄС – навіть ЗМІ не сильно зацікавилися наслідками до яких може призвести цей Звіт. І не дивно, європейці розʼєднані та сильно заклопотані кожен своїми проблемами.

[1/2]

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
[2/2]

Дискусії щодо роботи Маріо Драґі не обмежилися шпальтами газет та політичними заявами. Великі соціальні та економічні гравці теж активно включилися в процес обговорення.

Найбільша бізнес асоціація ЄС BusinessEurope висловила свою повну підтримку роботі Драґі, і особливо пропозиціям стимулювання виробничих інвестицій, зниження цін на енергоносії, зменшення регуляторного навантаження. Асоціація малих та середних підприємств SMEunited заявила, що першочергово необхідно зменшити регуляторний та адміністративний тиск, створити рівні умови гри з великим бізнесом, покращити функціонування єдиного ринку та повернути справедливість у відносинах з третіми країнами.

Профсоюзи обережніше висловилися стосовно опублікованого звіту. Так, Європейська конфедерація профсоюзів рішуче засудила акцент звіту на «дерегуляції» заявивши, що регуляторне середовище, має захищати права працівників і профспілок. Разом з цим підтримали заклик Драґі до додаткових інвестицій у розмірі до 800 млрд. євро для фінансування «зеленого» і цифрового переходу, хоча і попередила, що такі кошти повинні надходити з певними умовами, щоб забезпечити якісні робочі місця і соціальний
прогрес. Власне про це заявляв і сам Драґі, що конкурентоспроможність це не в першу чергу про зменшення витрат на робочу силу і Європа не повинна намагатися конкурувати в перегонах за найнижчою оплатою праці.

Ще одним важливим і впливовим гравцем на рівні ЄС є Комітет регіонів, консультативний орган який представляє місцеві та регіональні органи влади по всьому Євросоюзу та консультує щодо нових законів, які мають вплив на регіони та міста. Більш того регіональна політика є другою за розміром статею видатків бюджету ЄС (30,5%, аграрна політика перша – 31%). В своєму звіті пан Маріо наголошує, що бюджет ЄС має бути спрямований на фінансування стратегічних пріоритетів. Політику згуртованості (регіональну) необхідно буде переорієнтувати на такі сфери, як освіта, транспорт, житло, цифровий зв'язок і планування, які можуть підвищити привабливість низки різних міст і регіонів. ЄС повинен забезпечити, щоб більше міст і регіонів могли брати участь у секторах, які сприятимуть майбутньому зростанню. Це в свою чергу відповідає інтересам Комітету, про що в Європарламенті і заявив його президент. Однак, особливу увагу він звернув на потребу посилити роль місцевих та регіональних органів влади у розробці та впровадженні цієї політики, що може йти в розріз з планами Драґі щодо фінансування стратегічних пріоритетів.

Не обійшлося звісно і без реакції Китаю. Представник Китайської торгової палати в ЄС заявив про розчарування Китаєм щодо звіту Маріо Драґі. Так в звіті була акцентована увага на надлишкові промислові потужності Китаю та необхідність введення імпортних мит на продукцію КНР. Разом з цим Китай названий «високоризикованим постачальником» критично важливих мінералів. Представник Палати заявив, що Китай застерігає від дій, які можуть призвести до ескалації торгової напруженості і порушити глобальний ланцюжок поставок зелених технологій і додав, що замість того, щоб застосовувати «обмежувальні торговельні заходи», Брюссель і Пекін повинні прийняти «спільний підхід» до вирішення проблеми зміни клімату та сприяння сталому розвитку. І саме для цього необхідні надлишкові виробничі потужності — щоб задовольнити зростаючий попит!

Звіт зачепив усі можливі сфери життя ЄС. І викликав жваві дискусії на всіх рівнях ЄС. Менш зрозумілим він виявився для закордонних партнерів які втрачають можливість підготуватися до можливих його наслідків. Наступний етап буде вирішаючим: чи зможуть європейці, знову, знайти спільну мову і повернути собі своє майбутнє?

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Шольц на вихід?

В цю неділю 22 вересня пройдуть вибори до земельного парламенту Бранденбургу в східній Німеччині.

Як і в нещодавніх виборах в Тюрінгії та Саксонії опитування великий успіх пророкують для праворадикальної АфД. Проте в Бранденбурзі справи дещо кращі для правлячої Соціал-Демократичної партії. Опитування дають їм 28% і 25% відповідно.

Проте і такий результат буде провальним. СПД лідирувало в регіоні з часів обʼєднання Німеччини. Великим чинником слабких результатів є саме непопулярність федерального уряду і особисто канцлера Шольца. Прем’єр-міністр Бранденбургу соціал-демократ Дітмар Войдке навіть попросив Шольца не брати участь в передвиборчих заходах в регіоні, щоб не нашкодити партії.

Поразка на виборах в ключовому для СПД регіоні посилить розмови про те що Шольц — погана кандидатуру на посаду канцлера на виборах до Бундестагу, що пройдуть за рік. Хоч офіційно партія номінувала Шольца ще влітку, запит на заміну в стилі Байден-Гаріс посилюється.

Найпопулярніший політик, що міг би замінити Шольца — добре відомий нам міністр оборони Боріс Пісторіус. Раніше його кандидатура обговорювалась не публічно, але вперше про це привселюдно згадав мер Мюнхена Дітер Райтер.

Нагадаємо, що у вівторок ХДС/ХСС офіційно затвердили лідера ХДС Фрідріха Мерца кандидатом на посаду канцлера на майбутніх виборах.

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
🇩🇪 Соціал-демократична партія Німеччини перемогла на місцевих виборах у Бранденбурзі. Втім, результат у 30.2% голосів виборців залишає соціал-демократів у регіоні перед важким питанням: а з ким все-таки має бути сформована коаліція в Ландтазі? Кожен доступний варіант відображає своєрідну проблему для правлячої партії: не можна суттєво поступатися ні ключовим опонентам влади з ХДС, ані іншим партіям лівого спрямування, які можуть потенційно забрати у СДПН частку електорату.

Залишається загрозливий для СДПН варіант: сформувати коаліцію із політсилою Сари Вагенкнехт. З одного боку, на загальнонаціональному рівні СДПН і Союз Сари Вагенкнехт явні опоненти, адже вагенкнехтівцям властивий особливо критичний щодо ініціатив влади популістський підхід, а самі соціал-демократи зазвичай вважають їх радикалами та крайніми демагогами з антидемократичними ідеями. Водночас, лідер Бранденбурзьких соціал-демократів Войдке в значній мірі зміг домогтися перемоги саме тому, що виступав у якості критика і дистанціювався від багатьох ініціатив свого однопартійця Шольца.

Перед виборами Сара Вагенкнехт заявляла, що вступатиме до місцевих коаліцій у Ландтагах лише у разі, якщо місцеві осередки партій у даних коаліціях публічно виступлять проти постачання зброї до України з Німеччини. Тим самим, СДПН у Бранденбурзі хоч і перемогли за підсумковими цифрами, однак фактично поставлені на розтяжку між підтримкою курсу влади і протилежним йому консенсусом з вимушеними партнерами по коаліції. Ситуацією уже скористалася німецька Зелена партія, публічно закликавши СДПН не входити до жодної коаліції, де буде поставлено під сумнів допомогу Україні. Коаліції з Сарою Вагенкнехт у Бранденбурзі суттєво заважає коаліція соціал-демократів з Зеленими на національному рівні, і це той випадок де парламентська республіка є важкою вимогою до усіх домовлятися під загрозою втрати влади.

Ситуацію у Бранденбурзі цілком можна порівняти з наслідками виборів у Тюрінгії, які відбулися на початку вересня. Спроби домовитися про коаліцію для переможців в особі ХДС наштовхуються на кілька значних розломів між партіями: по-перше, між ідеологічно правими ХДС і їх лівими опонентами з СДПН, Союзу Сари Вагенкнехт та Партією Зелених, по-друге між класичними партіями («фолькспартай») - ХДС і СДПН проти нових популістських сил радикальнішого спрямування (Альтернатива для Німеччини, Союз Сари Вагенкнехт, Ді Лінке). Зважаючи на відносні електоральні успіхи AдН і Союзу Сари Вагенкнехт, саме питання про формування коаліцій стає дуже важким для ключових партій. Ігнорувати роль популістських радикальних рухів стає важче, позаяк створення строкатої коаліції усіх «не-популістів» / спроба повторити ідею коаліції «Ямайка» (обʼєднання досить різних між собою ХДС, Зелених та Вільних демократів) виглядають неприроднім кроком.

Зважаючи на ситуацію з коаліційними перемовинами між ХДС, СДПН та Союзом Сари Вагенкнехт у Саксонії та Тюрінгії, свіжі дебютанти виборів - крайня ліва партія Вагенкнехт цілком імовірно увійде до регіональних коаліцій у Ландтагах. А це, так чи інакше, посприяє реалізації цього сценарію і щодо Бранденбургу. У підсумку у трьох регіонах колишньої НДР буде сформована система дещо відмінна від політичної ситуації в усіх інших регіонах: тут концепція санітарного кордону про невходження до владних коаліцій крайніх лівих та крайніх правих політсил буде серйозно порушена.

Водночас, цілком можливо саме місцеві вибори у Бранденбурзі та Тюрингії стануть своєрідним тестовим майданчиком для пошуку відповіді: «що робити, коли радикали набирають третину голосів і більше?». Ця електоральна ситуація цілком закономірно буде підштовхувати партії змінювати свої електоральні та ідеологічні стратегії у майбутньому.

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🇺🇳 ЄС готується до можливого колапсу НАТО?

Призначений сьогодні на посаду генеральний секретар НАТО Марк Рютте буде мати перед собою ряд важливих викликів, що уже сьогодні кидають виклик життєздатності Альянсу як структури.

Тим часом європейська оборонна ініціатива стає все менш теоретичною, і переходить у практичну площину.

Як саме - читайте в матеріалі.

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🇨🇳🇫🇷 Першою жертвою нового витку торгової війни Китаю з ЄС стала Франція.


В понеділок Міністерство торгівлі КНР вирішило вдарити першим – ввести тимчасові «антидемпінгові заходи» щодо бренді імпортованих з ЄС. Це стало відповіддю на те, що в п'ятницю торгові представники країн-членів ЄС «мовчки» погодили пропозицію Єврокомісії ввести мита на китайські електромобілі. Тепер до кінця місяця Єврокомісія має опублікувати своє рішення. Франція очолила табір прихильників введення мит (10 країн), Німеччина – противників (5 країн і серед них Угорщина та Словаччина), решта – 12 країн – утрималися. І саме на Францію прийшовся удар КНР.

Так, в 2023 році Китай закупив міцного алкоголю на 2,8 млрд.дол з яких на 1,75 млрд.дол (62%) імпортовано алкоголю з Франції. Для Франції Китай є другим ринком після США і займає 24% екпорту (США – 30%). І це на фоні того, що Франція продовжує боротися зі своїми виноградниками – буквально знищуючи їх.

🇩🇪 Німеччина споглядає трохи нервуючися. Є за, що переживати – автомобільні легкові транспортні засоби – кожен третій долар витрачений китайцями йде в Німеччину (15 млрд.дол). І це також є найбільшою статтею екпорту Німеччини в Китай (15 зі 106 млрд.дол.). Німеччина голосуючи проти мит в пʼятницю, навіть не утримавшись, спробувала таким чином задобрити Китай і відвести від себе головний удар.

Однак, бренді далеко не головна стаття французького експорту до Китаю (лише 5%) тому поки Китай лише робить попереджувальні і болючі удари. За бренді просив сам Макрон під час візиту пана Сі до Парижу.

Єврокомісія в свою чергу заявила, що буде оскаржувати рішення Китаю в рамках СОТ. А також допоможе європейським виробникам які постраждали від таких дій.

Про основні баталії навколо китайських електромобілів та у відповідь – європейської молочної продукції читайте в нашому матеріалі.

🇪🇺 Підписатися на 12 зірок
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
2024/10/15 05:17:04
Back to Top
HTML Embed Code: