tgoop.com/nbu_ua/2894
Last Update:
🌱 Гарантії уряду та міжнародних фінансових організацій підживлюють кредитний апетит банків, пригнічений через війну.
☝️Такого висновку дійшли фахівці Національного банку під час підготовки грудневого Звіту про фінансову стабільність.
Гарантії від високоякісних платоспроможних установ є одним із інструментів пом’якшення ризиків, необхідних для розвитку кредитування в умовах невизначеності. Переваги від використання гарантій отримують і банки, і позичальники, адже в разі дефолту позичальника банк отримує відшкодування втрат від гаранта, тож наявність гарантії зменшує розмір кредитного ризику та дає
змогу знизити вартість кредиту.
🟢 Як це працює:
▪️кредитні гарантії надаються переважно на портфельній основі – банк отримує загальний ліміт гарантій, який надалі розподіляє між кредитами, що відповідають умови програми гарантування;
▪️портфельна гарантія покриває частину суми кредиту, у більшості випадків – половину, тож кожна гривня гарантії забезпечує кредитування на дві гривні;
▪️ризики втрат за портфельними гарантіями знижуються через диверсифікацію;
▪️міжнародні фінансові організації надають гарантії в іноземних валютах, однак банки використовують їх переважно для кредитів у гривні;
▪️найчастіше банки використовують портфельні гарантії для кредитів МСП.
➡️ Ліміт портфельних гарантій, що доступні українським банкам, вже перевищує 120 млрд грн, а загалом портфельними кредитними гарантіями користується 31 український банк, про що свідчить опитування, проведене Національним банком у жовтні 2024 року. Найбільше банків (30) користується гарантіями Уряду України, чотири мають гарантії від Фонду розвитку підприємництва, ще шість – від Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, 12 отримали гарантії від міжнародних установ.
✅️ Найбільші гаранти за обсягом відкритих лімітів портфельних гарантій:
▪️Уряд України (52 млрд грн);
▪️ЄБРР (еквівалент 47 млрд грн);
▪️Європейський інвестиційний банк (12 млрд грн);
▪️Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (8 млрд грн);
▪️інші міжнародні партнери (3 млрд грн);
▪️Фонд розвитку підприємництва (0,4 млрд грн);
▪️Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві (0,4 млрд грн).
Найбільші ліміти гарантій від міжнародних партнерів отримали іноземні банки, від уряду – державні. Міжнародні фінансові організації неохоче співпрацюють із приватними українськими банками, що подекуди викривлює ринкову конкуренцію, тож такий підхід потребує критичної переоцінки.
🏛 Банки використали більше половини ліміту гарантій – 68 млрд грн. У жовтні обсяг кредитів бізнесу, наданих за програмами портфельних гарантій, становив близько 97 млрд грн, тож гарантіями забезпечено вже близько чверті працюючого гривневого кредитного портфеля бізнесу.
Відшкодування за гарантіями досить низькі: за весь час дії чинних програм сплачено лише 1,4 млрд грн, адже річний рівень дефолтів за гарантованими портфелями більшості банків менший за 1%, що значно нижче, ніж загалом для кредитного портфеля.
➡️ З огляду на всі переваги гарантій їх поширення на більше коло клієнтів та банків передбачене Стратегією з розвитку кредитування, а нарощення – програмою Ukraine Facility. Тож обсяги доступних банкам гарантій зростатимуть.
📍 Детальніше – у вставці “Кредитні гарантії – дієвий інструмент підтримки кредитування” грудневого Звіту про фінансову стабільність за посиланням.
BY НБУ | Знати. Розуміти
![](https://photo2.tgoop.com/u/cdn4.cdn-telegram.org/file/Al6PjVdLfeczK6HAzUfvwW0DUtPX3fEoNCiAnTvNc77M02Pxtp37e7-NzfEHqK8AhLQozq0db71nrMyo08hTutI9dUkeJOhAUg7KA8sKZU7I2nKqw56YGcs3qVL6dhJzLVw4JXEDSSxIbt4IwY-65m6CmexE1hcDequdbCQp9hEti9oDNUzbdgfpw9JrBR2AgtR8LlFAG-Oc8wHcp7wd7wO_WWAtxROVq0C83DbOku1XjEjHOQVCzNbtmrDmWG_ESfSDD2XLjdTkq534iBYiuA2sopvzd-00G6WFAQSbooZSvU8cmO_wGlXpgG82sXBbuHqjfK65RKyA2PbVpuVCxg.jpg)
Share with your friend now:
tgoop.com/nbu_ua/2894