tgoop.com/rat1uzivo/4759
Last Update:
📰ИЗ ТЕКСТА ЗА ПОЛИТИКУ:
- За разлику од већине европских земаља, у првој години рата у московским супермаркетима није било несташица, нити наглог скока цена основних животних намирница. Литар уља данас кошта око један евро, килограм шећера 60 центи, килограм кромпира 50 центи, литар кефира од 70 до 90 центи, килограм говедине 6 до 10 евра... У Русији нису расле цене грејања, струје, комуналних услуга, ни цене нафтних деривата, које представљају главни окидач инфлације. Литар бензина на пумпама у Москви данас је нешто мање од 60 центи. Санкције које су Русија и земље Европе на одређене прехрамбене производе почеле да уводе још 2014. подигле су продуктивност домаће пољопривреде, која се показала потпуно способна да издржи све спољне ударе и омогући нормално снабдевање домаћег тржишта.
- Поред пољопривреде, туризам је још једна привредна грана која је захваљујући санкцијама доживела значајан раст.
- Ипак, у два сегмента ‒ компјутерске технологије и индустрија аутомобила, руска привреда није имала нарочитих успеха у одговору на санкције. Заиста је невероватно како земља са толиким инжењерским потенцијалом, у којој су у време СССР-а освојене многе за Запад и данас недоступне технологије, никако не успева да направи сопствени мобилни телефон. Пре десетак година помпезно је кренуо пројекат првог руског смартфона – „јотафон”. У државној корпорацији „Ростекс” су разметљиво тада тврдили да ће „јотафон” по својим карактеристикама бити реална конкуренција „ајфону”, „самсунгу” и „блекберију”. Примерак овог телефона премијер Дмитриј Медведев поклонио је и тадашњем српском премијеру Александру Вучићу. Међутим, после само пет година компанија је обуставила производњу, прогласила банкрот, а пројекат руског смартфона је заборављен.
Званична статистика говори да је и даље сваки трећи смартфон данас у Русији амерички „ајфон”, што је готово истоветно уделу америчке компаније на нивоу ЕУ. Финансијски доминација „ајфона” је још више изражена. У прошлој години је чак 40 одсто новца које су Руси потрошили на смартфоне отишло на „ајфоне”. Да ли „Епл” у Русији опстаје само због енормног профита, или се санкције на овај производ не уводе да би америчке обавештајне службе лакше пратиле прилике и интересантна лица у Русији – тешко је докучити. Портпарол Кремља Дмитриј Песков у новембру прошле године признао је да и даље користи „ајфон”.
⬇️ЛИНК ЗА ЦИJEЛИ ТЕКСТ⬇️
https://www.politika.rs/scc/clanak/641523/Moskovljani-gotovo-da-ne-osecaju-rat
BY РАТ УЖИВО🇷🇺🇺🇦 RAT UZIVO
Share with your friend now:
tgoop.com/rat1uzivo/4759