Telegram Web
❗️Польща, яка сьогодні відзначає День незалежності, – гарний приклад того, як влада і опозиція попри шалені внутрішні дискусії можуть разом працювати на міжнародній арені.

🌍Поки прем’єр Туск готується зустрітися з європейськими лідерами аби поговорити про безпекову ситуації на континенті та, зокрема, підтримку України, якщо США цю підтримку зменшать, польський президент Дуда готується до зустрічі з Трампом аби ще до його інавгурації поговорити
не лише про безпеку, але і про консервативні цінності, які об’єднують двох лідерів. Дуда є один із небагатьох європейських лідерів, які мають непогані відносини з новообраним президентом США.

⚙️Якби не склалася нова архітектура безпеки на континенті, але Польща не програє.

Україні вигідно посилення Варшави. Оскільки в Європі важко знайти країну, яка би була більше налаштована проти росії і при цьому вживала дуже конкретні заходи для посилення своєї армії. З нинішніми темпами
переозброєння збройних сил Польщі вона через кілька років матиме найбільшу сухопутну армію на континенті серед країн ЄС.

👉Переконаний, що питання історії та аграрного сектору хоч і струшуватимуть часом медійний простір, не стануть головними для україно-польських відносин. Бо коли йдеться про безпеку інші питання мають стати другорядними.
❗️Трамп призначить на дві ключові посади яструбів, які адаптувалися до специфіки політики Трампа.

⚡️Відновідно до джерел американських журналістів Трамп призначить на посаду держсекретаря Марка Рубіо, а на посаду радника з нацбезпеки - Майка Волтца.

Таке призначення означає, що фінальна зовнішня політика Трампа враховуватиме класичні жорсткі підходи у зовнішній політиці Республіканської партії.

👉 Але ці підходи унеможливлюють ізоляцію США від світових справ. Адже як можна тиснути, наприклад, на Китай чи Іран і при цьому відгородитися від світу стіною?

🌍До речі, призначення Рубіо та Волца знаменуватиме зміщення уваги Вашингтону вбік Китаю, який видається Трампу набагато небезпечнішим, ніж росія.

❗️Щодо України - і Рубіо, і Волц підтримують ідею геополітичних торгів про припинення війни. Але яструбине бачення зовнішньої політики підштовхуватиме їх до умов, які хоча і не передбачатимуть швидку перспективу вступу України в НАТО, але міститимуть військову підтримку Києва як гарантію збереження статусу кво у разі досягнення якоїсь умови про припинення вогню.
❗️Якщо призначенці Трампа Волц і Рубіо є вихідцями із яструбиного крила Республіканської партії, то номінант на очільника Пентагону Піт Хегсет є кандидатурою винятково Трампа. Ветеран війни і телеведучий Fox є давнім прибічником Трампа і близьким йому по духу.

👉Після складного першого терміну президентства, коли Трампу іноді протистояли власні силові структури новообраний президент США вирішив тепер дуже уважно ставитись до того, щоб на ключові силові позиції потрапляли не просто відомі політики, а насамперед лояльні до нього люди. Хегсет є саме такою людиною .

🇺🇦Про Україну Хегсет майже нічого не говорив. Лише на початку великомасштабної війни він порівняв агресію Росії проти України з насиллям на вулицях американських міст і яке, на його думку, є не менш важливим, ніж війна в Україні.

Порівняння таке собі як для очільника стратегічного і найпотужнішого силового відомства світу. Але, з іншого боку, всі ключові рішення все одно будуть лишатися за Трампом. Власне тому Трамп і призначає головою Пентагону популярного коментатора теленовин.
❗️Кадрові призначення Трампа – це не «за» чи «проти» України, це – «за» чи «проти» самого Трампа. Особиста лояльність – це ключовий критерій кадрових анонсів обраного президента США, і так вже історично сталося, що після втрати двопартійної підтримки України висловлюватися за Трампа та різко критикувати Байдена означало також різко висловлюватися проти збільшення допомоги Україні.

Пам'ятаючи протистояння із спецслужбами під час свого першого терміну Трамп прагне убезпечити себе від зайвого контролю призначаючи керувати силовиками цього разу винятково "своїх" людей.

👉Професійні якості, вочевидь, відіграють не першочергову роль, і знаменитій американській інституційній системі незабаром доведеться зуміти продемонструвати свою стійкість.

⚡️Україні теж доведеться стикнутися з наслідками нових політичних трендів у США. Ключовим стане анонсоване призначення спецпредставника по Україні для переговорів щодо завершення війни. Думаю, його призначення - це питання днів, максимум – тижнів.
❗️Призначення генерала у відставці Кіта Келлога на посаду свого "спеціального представника з питань України та Росії" у порівнянні з іншими кадровими рішеннями Трампа є одним із кращих. Насамперед тому, що він є представником класичної школи американської безпекової науки. А досвід роботи з попереднім віце-президентом Пенсом та, навіть більше, - досвід участі у вєтнамській війні вказує на те, що генерал не має жодних ілюзій про те, як насправді влаштований світ…

⚡️Келлог буде просувати головну ідею трампістського підходу до російсько-української війни, неофіційно висловленої ще більше року тому – замороження по лінії протистояння, примус України до Росії до перемовин (можливо, через посередників) та посилення військових спроможностей України як гарантії від нової хвилі російської агресії. Найгірше з цього плану – гальмування вступу України до НАТО.

👉Звісно, Україну чекають надскладні дипломатичні перемовини з усіма сторонами та посилення тиску Росії (Путін підніматиме ставки до останнього). Але і ймовірність «здачі Трампом України», про яке передрікали деякі любителі геополітичної апокаліптики, тепер значно зменшується.
❗️Деталі плану спецпредставника Трампа по Україні Келлога можна зрозуміти із його статті «America First, Russia, & Ukraine», яку той разом із колишнім керівником апарату Ради національної безпеки адміністрації Трампа Фредом Фляйцем оприлюднив у квітні 2024 року. Звісно, кінцевий план Трампа може відрізнятися від позиції Келлога та Фляйца висловленої ними у квітні, але, думаю, ключові положення залишаться незмінними:

1️⃣ Головне, що потрібно зараз у світі – це рішуче лідерство США.

2️⃣ Сильна армія – це те, що це лідерство має спиратися. Це означає, що потрібно працювати з партнерами, аби вони також брали на себе відповідальність за безпеку у регіоні.

3️⃣ Саме завдяки сильному лідерству та санкціями проти Північного потоку -2 Трамп у часи свого президентства зумів стримати Путіна від війни.

4️⃣ Непослідовна політика Байдена заохотила Путіна до війни проти України. Ця політика також підштовхнула Путіна до союзу з Китаєм.

5️⃣ В інтересах США підтримувати з Росією якийсь мир та не провокувати загальними кампаніями за права людини та зусиллями долучити Україну в НАТО.

6️⃣ Помилкою Байдена було те, що у 2021 напередодні війни він не надав Україні значну допомогу з летальною зброєю – якби це було зроблено, це би також стримало би Путіна. Така нерішучість Байдена була сприйнята Путіним як слабкість.

7️⃣ Байден реалізувував план опосередкованої (через Україну) війни з Росією. Але насправді це була не стратегія, а надія, яка будувалася на емоції.

8️⃣ Настав час для мирних перемовин. Аби переконати Путіна почати перемовини потрібно зупинити на довгий час розмови про вступ України до НАТО. Україні потрібно запропонувати усіляку допомогу, зокрема, кошти на відбудову країни, а також переконати почати дипломатичні зусилля по визволенню окупованих територій вже після того, як Путін піде.

9️⃣ В Україні можуть сприйняти такі перемовини несправедливими, але як
заявив Трамп, зараз важливо зупинити вбивства і це вже буде перший хороший крок.


https://americafirstpolicy.com/issues/america-first-russia-ukraine
❗️План замінити американських військових в Європі на українських не такий вже і абсурдний. Звісно, замінити не буквально, а стати новою важливою складовою загальної європейської системи безпеки.

👉Зараз європейські лідери гаряче дискутують якою має бути архітектура безпеки у Європі, якщо Трамп виконає свою обіцянку і перекладе безпеку Європи винятково на плечі європейців. Тривогу європейців викликає і те, що насправді не так багато армій у Європі, які здатні воювати. Так само мало громадян, які після десятиріч комфортного життя мають волю і бажання брати до рук зброю і захищати свою свободу.

🖍️А тому політикам доведеться ухвалювати непопулярні рішення - як наприклад повернення до загального військового призову, яке вже дискутується у Франції та Німеччині, або скорочення соціальних програм, а натомість - підвищення військових видатків.

І от тут і постає питання хто ж буде воювати за європейців? Більш-менш боєздатних армії у Європі не так багато. Це безумовно армія Великої Британії (хоч вона і не є членом ЄС), а також Франція. Безумовним лідером інвестицій у власну безпеку є Польща, яка з нинішніми темпами модернізації армії через кілька років матиме найпотужнішу сухопутну армію серед членів ЄС.

Щодо решти європейських армій, то тут лишається одні питання… І от і виявляється, що українська армія і Україна, якщо буде включена у систему європейської безпеки зможе стати одним із щитів, який захистить стару Європу від російської експансії. Звісно, не за просто так. А за гроші (українська армія має стати професійною), і за доступ до політичних рішень Євросоюзу.

🌍Тому перспектива заміни американських солдатів та українських - це не «фантазія Трампа», і не лише бажання України. Сама логіка подій і спроможностей ЄС спонукатимуть європейців залучати Україну до нової архітектури європейської безпеки.

Цей процес підтримуватимуть і американці, і тому, що про це обіцяв Трамп, і тому що це точно збільшить відповідальність європейців за власну безпеку.

⚡️Днями на Заході навіть була висловлена позиція, що це може стати частиною торгів з Росією, - мовляв, коли на можливих «переговорах» Путін вимагатиме скорочення української армії, можна запропонувати, щоби ця українська армія просто перебувала на території ЄС - подалі від російських кордонів, але у разі нової війни, зможе швидко повернутися на батьківщину.

До речі, іншою країною яка отримає шанси на нову євроінтеграцію є Туреччина. Вона теж має боєздатну армію, тому при правильних дипломатичних підходах турецька євроінтеграція може отримати друге дихання.

Звісно, втягнення українців (та, можливо, навіть турків) у європейську систему безпеки може бути не сприйнято у деяких країнах ЄС. Але тут європейцям треба буде вибирати - або власні дуже непопулярні рішення, або запрошення до європейських структур тих, хто зможе їх захистити. Повторю - не за просто так. А за гроші і політичний вплив на долю усієї Європи.
❗️Ердоган виграє у Путіна сирійську партію. Проксі Туреччини громлять ставлеників російського режиму в Алеппо, - місто, де залишиться назавжди чимало російських найманців.

Для України це означає дві новини. Погана новина в тому, що Путін ще більше посилюватиме обстріли України - лише у такий спосіб він може забити медійний галас від сирійської ганьби.

Хороша новина в тому, що поразка Асада виявила слабкість російського режиму. Куди там Путіну змагатися із США чи Китаєм, якщо утримати маріонетковий режим у Сирії для нього є проблемою!
❗️Єдиний шанс у таких невеликих і віддалених від Заходу країн як Грузія позбутися від впливу Росії - це робити те , що зробив свого часу Азербайджан - зробити стратегічну ставку на іншого потужного гравця, який зацікавлений у впливові на регіон і буде контрбалансувати тиск Росії . Азербайджан зробив ставку на Туреччину.

Вірменія зараз намагається робити ставку на Захід (особливо Францію) та власну потужну діаспору у світі. Але робити ставку - як це робить грузинська влада - на Росію аби Росія не тиснула на Грузію - це геополітична шизофренія .
❗️Території в обмін на членство в НАТО – так званий «німецький варіант» – неофіційно обговорювався ще рік тому. Шансів на його ухвалення було небагато, але ці шанси все-таки були. Однак тоді цей варіант був несприйнятий в Україні, і тому до офіційних пропозицій з будь-чийого боку так і не дійшло.

Важлива обмовка – ніколи не йшлося про «здачу територій», а лише про згоду на те, що визволяти їх доведеться довго, і переважно дипломатичними методами. Власне так, як було з об’єднанням Німеччини, яка ніколи не визнавала свого поділу, але таки змогла об’єднатися, коли настали сприятливі геополітичні умови.

Зараз шансів зараз на «німецький варіант» ще менше. Цього разу – з огляду на зміну влади у США. Тому логіка пропозиції «мир в обмін на НАТО» може бути хіба в тому, щоби різко підвищити очікування від Заходу перед великими геополітичними торгами Трампа.
❗️У Шольца черговий напад німецького політичного інфантилізму, який цього разу виявився у тому, що канцлер звинуватив главу опозиційного ХДС Мерца у тому, що той хоче грати у «російську рулетку», пропонуючи надати Україні далекобійні ракети.

Варто при кожній нагоді нагадувати інфантильному канцлеру Шольцу, що в «російську рулетку» з Росією почала грати попередниця Шольца Меркель, яка купуючи у Росії газ щедро фінансувала до цієї «рулетки» патрони. Саме інфантильна політика Європи до Росії і стала однією з причин війни. І наступникам Меркель не варто її повторювати.
❗️На замітку тим, хто протестує в Тбілісі. Всі ті, хто переживає, що євровибір країни спровокує Росію до війни за українським зразком має розуміти, що зараз напевно для Росії найменш зручний час для того, щоби починати в Грузії якесь «СВО». Напередодні важливих торгів із Трампом Путіну це зараз точно непотрібно. Крім того, російських військ не вистачає навіть для Сирії. Тому зараз - саме той час... А як буде далі - невідомо.
❗️Перший свій візит висока представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас разом із комісаркою з розширення Мартою Кос та президентом Євроради Антоніу Кошта зробили саме у Київ.

А пам’ятаєте паніку після останніх євровиборів, коли по всій Європі ультраправі показали несподівано сильні результати?

👉Візит новообраних чиновників означає, що попри загальну європейську інфантильність та праві ухили політичний істеблішмент Європи добре розуміє які мають бути справжні пріоритети зовнішньої політики ЄС. Особливо зараз, на тлі повернення до влади малопрогнозованого Трампа.

🌍Хоч і неохоче, але європейські політики будуть змушені визнати, що ключ до європейської безпеки вже не на американських військових базах, а у Києві. Від того, на яких умовах завершиться або призупиниться війна залежить доля всієї європейської безпеки.
Sergiy TARAN
❗️На замітку тим, хто протестує в Тбілісі. Всі ті, хто переживає, що євровибір країни спровокує Росію до війни за українським зразком має розуміти, що зараз напевно для Росії найменш зручний час для того, щоби починати в Грузії якесь «СВО». Напередодні важливих…
❗️В Грузії за законами жанру сьогодні-завтра має бути радикалізація - захоплення адмінприміщень, барикади, силовий спротив. Інакше - революція піде на спад.

З технологічного боку, майдан в Грузії - це легше історія, ніж в Україні. В Тбілісі проживає третина всього населення. Хто контролює місто - контролює всю країну.

Нагадаємо - зараз в опозиції найзручніший час для зміни геополітичного вектору країни. Путіну зараз не до Тбілісі. А як буде завтра - невідомо.
❗️Німеччина прагне стати посередником у «мирному процесі». Тому сьогодні - Шольц у Києві, а Бербок - у Китаї.

Як пише Bild, Шольц хоче з'ясувати до чого готова Україна щодо мирних перемовин із Росією. Як неважко припустити, Бербок хоче зʼясувати Німеччина прагне стати посередником у «мирному процесі».

👉 Але всі ці маневри не мають особливого значення допоки Трамп офіційно не висловить свою позицію. Аби бути активними посередником Берліну варто починати із радикального збільшення військових витрат, поновлення військової індустрії та рішучих антиросійських санкцій проти товарів подвійного призначення. Тоді буде чим торгуватися і з Китаєм, і з Росією.
❗️Складно уявити зараз Україну і Росію за одним столом переговорів. Хоча так само складно собі уявити, щоби після повернення Трампа вони в якомусь форматі не відбулися б. Досі вважав, що вони відбуватимуться за корейським сценарієм - через посередників і без підписання офіційних міждержавних угод.

А ви як це бачите?
❗️Політична історія Південної Кореї - це історія скандалів, корупційних розслідувань, гучних відставок, надзвичайних станів та втручань військових у політичне життя країни. Нічого аж надто незвичного як для історії цієї країни у запровадженні військового стану немає. Хоча в Сеулі завжди була своя визнана усіма демократія.

👉Просто у звʼязку з глобальним спалахом войовничості Північної Корея увага до того, що відбувається у Республіці Корея буде підвищеною.

⚡️Але ніякої війни не буде. Як не буде і різких засуджень з боку глибоко стурбованої світової спільноти. Адже Республіка Корея - важливий інструмент стримування у регіоні Китаю і Північної Кореї. А коли йдеться про безпеку, вся решта аргументів не мають значення.
❗️Виглядає так, що Трамп вже розуміє, що швидкі рішення щодо російсько-української війни неможливі. І тому спецпредставник Келлог переніс візит до Києва. Неможливі рішення не лише через позицію Путіна чи України, а і через те, що вони залежать від інших стратегічних питань - бачення Трампом подальших відносин з ЄС, Китаєм та блоком НАТО:

1️⃣ Дуже складною темою стає тема американо-європейських відносин. Поки заяви наближеного до Трампа Маска лише псують відносини майбутньої адміністрації Білого дому з європейськими елітами. А саме на європейців Трамп покладає величезну частину відповідальності за підтримку України і можливого миру.

2️⃣ Китай залишається головним зовнішньополітичним викликом для США у риториці Трампа. Але саме Китай може повпливати, або не повпливати на бажання Путіна всерйоз заговорити про мир. Більше того, невідомо що Пекін може попросити у Трампа у відповідь на вплив/не вплив на позицію кремля.

3️⃣ Відносини між НАТО та США теж залишаються незрозумілими. Трамп обіцяв змусити членів НАТО платити більше за свою безпеку, інакше, за його словами, США можуть залишити Північно-Атлантичний Альянс. Наскільки серйозні погрози Трампа і чи справді НАТО стане у результаті сильнішим - поки незрозуміло, а без розуміння майбутнього НАТО важко говорити про безпеку у Європі та, зокрема, умови припинення російсько-української війни.

4️⃣ Нарешті залишається незрозумілим блок внутрішньої американської політики (тарифи на європейські та китайські товари, бачення енергетичної політики, яка, зокрема, може змінити світову ціну на нафту та постачання енергоносіїв у Європу)

У підсумку, не маючи поки чітких відповідей, «офіс простих рішень» Трампа припинив свою роботу так і не відкрившись. Але якісь рішення будуть потрібні, бо Трамп надто багато обіцяв зупинити російсько-українську війну. Тому у Трампа запрацює офіс складних рішень. І вони будуть, як мінімум, реалістичніші.
❗️Вступ України до НАТО Трамп виставив на торги з Путіним. Це було прогнозовано. Як і ніколи не було секретом, що і сам Байден теж дуже обережно ставився до євроатлантичної перспективи України.

👉Звісно, Україна і далі має наполягати на праві вступу до НАТО, і тоді це станеться за першої зручної геополітичної нагоди, - але ключовим питанням на майбутніх перемовинах із США мають стати гарантії безпеки поза НАТО. Це, насамперед, постачання зброї та прямі угоди із окремим країнами НАТО, в тому числі із США. Головна вимога до цих угод - аби вони були чітко оцифровані у часі і грошах.

З хорошого із заяв Трампа - це вимога до країн альянсу збільшувати військові витрати - до 5% від ВВП та критика Байдена за хаотичний вихід із Афганістану.

⛔️ З поганого - сумнівні заяви щодо Гренландії, які штовхають наших союзників у внутрішню політичну та правову кризу.

Але загалом, заяви Трампа - це проба пера перед початком справжнього президентства. Там для нього все буде складніше. Бо за кожне гучне слово тоді доведеться відповідати конкретними діями та наслідками.
❗️Євросоюз не дозволить США забрати Гренландію, - гнівно заявив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро.

👉Отож, шанси на появу європейських збройних сил суттєво збільшуються. Погрози Трампа та відверта зневага Маска до європейських політичних еліт штовхатиме європейців до створення військових обʼєднань, які діятимуть паралельно до структур НАТО, де домінують американці.

Особливу роль в цьому відіграватимуть Франція та Велика Британія - обидві країни мають ядерну зброю. (Хоч остання вже не є членом ЄС).

⚡️Звісно, ніхто не говорить про те, що європейці та американці коли-небудь дійдуть до прямого протистояння. Але незалежність європейців від американської безпекової парасольки зараз буде дуже на часі.
2025/01/09 10:17:09
Back to Top
HTML Embed Code: