tgoop.com/srpska_sparta_info/14895
Last Update:
Српска православна црква посвећена Светом Спиридону у Петрињи подигнута је 1785. године за време епископа Плашчанског/Горњокарловачког Јована Јовановића.
Храм Светог Спиридона у Петрињи је био један од највећих храмова Србске православне цркве и свакако највећи србски храм посвећен овом светитељу.
У Другом светском рату за време независне државе хрватске долази до великог страдања српског народа на Банији.
Хрватске клерофашистичке власти доносе наређење о потпуном уништењу српске цркве у Петрињи што је и урађено већ у августу месецу 1941. године када је храм сравњен са земљом.
Уједно је и Петриња потпуно очишћена од српског становништва, завршетак рата 1945. године у граду су дочекала само четири лица србске националности. Велики број петрињских Срба је побијен на лицу места а знатан број у Јасеновцу док је много народа било у збеговима углавном на Зринској гори.
После завршетка рата Срби почињу да се враћају у Петрињу и брзо постају поново већинско становништво. Већ 1976. године обнавља се црква Светог Спиридона али 50-так метара даље од првобитног места.
У посљедњем рату хрватске новоформиране терористичке и сепаратистичке јединице мучки заузимају Петрињу одмах на почетку сукоба 1991. године. Локални Срби су се брзо организовали у територијалну одбрану и долази до уличних борби и ослобађања града од усташке окупације те Петриња постаје један од већих градова Републике Српске Крајине. Нажалост током борби у граду Хрвати при повлачењу минирају цркву Светог Спиридона.
Крајишке власти одмах започињу обнову храма који је такође трпео и додатна оштећења због константних гранатирања од стране Хрватске артиљерије током читавог рата. Храм није био до краја обновљен када је дошло до великог напада у августу 1995. године када су Хрвати окупирали и Петрињу и читаву Крајину а та окупација траје до дан данас. Целокупно српско становништво је прогнано из Петриње а сва села су опљачкана и попаљена.
Хрватске окупационе власти 1997. године булдожерима сравњавају цркву Светог Спиридона.
Од 2013. године почиње поновно подизање цркве захваљујући донацијама удружења са Баније која се углавном налазе у расејању. Иако је храм претрпео оштећења и током земљотреса 2020. године ипак је остао и поново краси Петрињу као њен највреднији драгуљ.
На слици- уништени Храм Светог Спиридона и његов изглед данас.
Српска Спарта Инфо