Uzun tumanida "Huquqbuzarliklar Profilaktikasi kuni" o‘tkazildi
🗣O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-1 sonli qaroriga asosan, Uzun tumani umumta’lim maktablarida "Huquqbuzarliklar Profilaktikasi Kuni" o‘tkazildi. Tadbirda Milliy Gvardiya Surxondaryo viloyati boshqarmasi Bolalar bilan ishlash bo‘limi, Uzun tumani Prokuraturasi, Ichki ishlar bo‘limi, Qo‘riqlash bo‘limi, “Mahalla yettiligi” hamda maktab rahbariyati hamkorlikda ishtirok etdi.
Yig‘ilish davomida yoshlar o‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklarni oldini olish, ertalabki turmush va voyaga yetmaganlar tomonidan sodir etilayotgan yo‘l-transport hodisalarining oldini olish kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi. Shuningdek, maktab ichki tartib qoidalariga rioya qilish, maktab hududiga taqiqlangan buyumlarni olib kirmaslik va boshqa xavfsizlik choralariga oid profilaktik suhbatlar o‘tkazildi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, yoshlarni huquqiy ongini oshirish va xavfsiz muhitni yaratish barchaning umumiy mas’uliyatidir. Shuningdek, huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimini yanada samarali tashkil etish uchun doimiy profilaktik ishlarga e’tibor qaratilishi zarur.