tgoop.com/vallholl/11112
Last Update:
Загалом з тохарами виникає велика плутанина. За ініціативою німецького дослідника Вальтера Бруно Хеннінга, ім'ям "тохари" стали назвати народи арсі та кушан Таримського басейну, а їх землі стали називати Тохаристаном. Але з'ясувалося, що був і інший Тохаристан на території сучасного Афганістану, де теж проживали тохари, які розмовляли вже східно-іранськими мовами. І одні тохари начебто ніяк не були пов'язані з іншими. Однак, замість того, щоб продовжувати називати кушан та арсі, власне, кушанами та арсі — вчені вирішили назвати одних тохарів істинними, а інших псевдотохарами. Тохари, про яких йде мова сьогодні, і піде мова подальших публікаціях — так звані псевдотохари, кушани та арсі.
Тохарські мови, ārsí-kučaññe або арсі-кушанські мови — група однозначно індоєвропейських мов. Відомі дві тохарські мови — «тохарська А» («східно-тохарська»— ārsí») та «тохарська Б» («західно-тохарська» — kučaññe), які значно відрізняються одна від одної. На них говорили між І тисячоліттям до нашої ери, та І тисячоліттям нашої ери на території Таримського басейну, розташованого у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі на самому заході Китаю, що ймовірно, робить тохарів найбільш східними носіям мов індоєвропейської сім'ї.
Відзначали особливо тісні зв'язки, що поєднують тохарську з фрако-фригійською, німецькою та балто-слов'янськими мовами. Італійські та особливо кельтські мови також мають ряд спільних архаїчних рис з анатолійськими та тохарськими мовами. Найбільш поширеною була «тохарська Б» («кушанська»), в ній і збереглося більше архаїчних рис: зокрема, вона зберігає пратохарські дифтонги і кінцеві голосні «e», «o», «а», чого не спостерігається у тохарській А, яка в момент створення текстів імовірно була вже мертвою мовою і використовувалася в культових цілях, для фіксації текстів.
Схоже, тохарські мови рано відкололися від інших індоєвропейських, оскільки близькості зі східними індоєвропейськими мовами індоіранської гілки не прослідковується. Але є схожість з західними індоєвропейськими мовами.