tgoop.com/voxcheck/5818
Last Update:
Хто може повернути медійників з полону рф?
Минулого тижня стало відомо про загибель Вікторії Рощиної, авторки матеріалів про російські злочини. Вікторію Рощину викрали росіяни на окупованій території України в серпні 2023 року. Як повідомила виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченко, журналістку утримували у виправній колонії №77 у Бердянську та СІЗО №2 у Таганрозі, де вона перебувала щонайменше з травня до вересня 2024 року. Це СІЗО відоме тортурами до полонених українців.
За даними російської сторони, Вікторія Рощина померла 19 вересня 2024 року, проте її тіло не повернули, а подробиці смерті залишаються невідомими. ЄС вимагає якнайшвидшого ретельного незалежного розслідування, щоб з’ясувати всі обставини її смерті. Офіс генпрокурора України відкрив кримінальне провадження через воєнний злочин, поєднаний з умисним вбивством.
За даними Інституту масової інформації, нині в російському полоні перебувають щонайменше 29 цивільних журналістів та три журналісти-військові. Ув'язнених розподіляють по території рф або окупованих територіях, щоб ускладнити доступ адвокатів і рідних. Вони мають «терміни» ув'язнення від 14 до 20 років. Росія застосовує до журналістів тортури, знущання та не надає медичну допомогу, каже голова Департаменту моніторингу свободи слова Інституту масової інформації Катерина Дячук. Полонені потрібні для шантажу з боку кремля, вважає Катриченко.
Зокрема, у цьому переліку журналістка «Радіо Свобода» Ірина Данилович, якій не надають медичну допомогу. Її стан погіршується, вона частково втратила слух і пережила мікроінсульт.
Після переслідування в рф та незаконного арешту медійників очікує правова невизначеність. Кремль часто звинувачує їх в «екстремізмі» чи «тероризмі», що робить захист у правовому полі майже неможливим. «Журналісти документують російські злочини, і росії не вигідно, щоб ця інформація поширювалася світом. Водночас немає механізму повернення цивільних осіб — як з військовополоненими», — наголошує Катерина Дячук.
Від початку повномасштабного вторгнення росія скоїла 637 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. 88 медійників вбито, з них 11 загинули під час виконання своїх завдань.
Правового механізму для повернення медійників з рф немає. Які кроки допоможуть у визволенні?
1️⃣ Посилення міжнародного тиску на росію. Наприклад, шляхом юридично визнаного розслідування, що дозволить притягнути російських посадовців до відповідальності.
2️⃣ Документування порушень. Збір даних про випадки насильства, викрадення та незаконного утримання журналістів для створення доказової бази в міжнародних судах.
3️⃣ Кваліфікація злочинів рф як воєнних.
4️⃣ Захист прав медійників з боку міжнародних організацій.
5️⃣ Мобілізація громадської підтримки: інформаційні кампанії та акції протесту.
@VoxCheck
BY Антологія Брехні / VoxCheck
Share with your friend now:
tgoop.com/voxcheck/5818