tgoop.com/voxcheck/5936
Last Update:
Які наративи найбільше привернули увагу українців, йдеться у дослідженні USAID-Internews «Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році».
У 2024 році найпоширенішими виявилися два фейкові наративи: «ТЦК порушують права людини» та «Гроші, які міжнародні партнери виділяють на зброю та боєприпаси, влада розкрадає». З цими твердженнями знайомі 86% і 81% респондентів, правдивими їх вважають 86% і 77%.
Також зрада намагалася достукатися у таких наративах:
◾️ «Захід втомився допомагати Україні» (чули 71%, вважають правдою 55%)
◾️ «Захід змушує Україну почати переговори і віддати вже окуповані рф території» (чули 63%, довіряють 52%)
◾️ «На фронті воюють лише бідні» (чули 61%, довіряють 56%)
◾️ «В Україні більше немає чоловіків, які готові воювати» (чули 55%, довіряють 43%)
Вірять і діляться такими наративами як чоловіки, так і жінки. Причому і з середньою, і з вищою освітою.
На сприйнятті неправди позначився особистий досвід – наприклад, респонденти були свідками дій ТЦК. Також дається взнаки недовіра до інститутів влади. Частина респондентів стверджувала про нібито відсутність на фронті депутатів і представників влади та про те, що «представники влади неналежним чином ставляться до військових».
Виділяються серед наративів й інші теми, які мають емоційний відгук в аудиторії – західна допомога та мирні переговори з рф. На думку респондентів, в Україні нібито відсутні органи контролю та відкриті звіти про витрачені кошти. Також опитані відзначали випадки, коли військові самі себе забезпечують одягом та технікою.
У порівнянні з 2023 роком з 33% до 36% зросла обізнаність про сервіси, за допомогою яких перевіряють достовірність матеріалів. Зокрема, респондентам відомо про фактчек-проєкти StopFake, «Детектор медіа», «Без брехні», «По той бік новин», VoxCheck, «Тексти». Застосовують їх 34% респондентів проти 36% у 2023 році. Впізнаваність та користування VoxCheck зросли на 1% за рік.
Детальніше про методологію та інші аспекти дослідження читайте тут.
Як аналізувати пропаганду, щотижня розбираємо у Дайджесті російської дезінформації.
@VoxCheck
BY Антологія Брехні / VoxCheck
Share with your friend now:
tgoop.com/voxcheck/5936