tgoop.com/SuomenTutkimusKeskus/606
Last Update:
🔰 Щороку наприкінці кожного третього тижня жовтня у світі відзначають День споріднених Фіно-угорських народів (Sukukansojen päivät
). У 2023-му знаменна і символічна подія припала на суботу, 21 жовтня. Цього ж дня у Суомі на широкі екрани вийшла не менш важлива повнометражна стрічка колтта-саамською мовою (яка, до слова, перебуває на межі зникнення – лише 300 людей володіють нею, як рідною мовою!) про насильницьку фінізацію лопарів.
⚡️ З перших хвилин глядачі поринають у чорно-білі тони сімейної драми під назвою "Je’vida", хоча насправді відбиває трагедію всього саамського народу...
👩🏻🦰 76-річна жінка на ім'я Євіда повертається з проґресивного Гельсинкі наших днів до батьківського дому, де відразу ж охоплюють спогади минулого. У 10-річному віці її дівчам забирають до інтернату, там учителі втокмачують "неповноцінним" учням-саамам важливість відмови від свого "національного Я". Примус до винародовлення триває і коли доросла Євіда намагається вступити до університету та знайти пристойну роботу, але все марно – їй відмовляють, уточнюючи: «Suomalaiset ensin!» (тобто, "фіни у першу чергу").
🇫🇮 Таким робом, виявляється, влада і суспільство незалежної Фінляндської республіки майже все XX ст. цілком свідомо вважали корінне, самобутнє й відрізане від благ сучасної цивілізації населення Заполяр'я дикунами, яких нібито слід дисциплінувати та навернути виключно на "фінський шлях розвитку". Бо ж саами – "відсталий братній народ", еге ж?! Причому, що непоодинока історія Євіди основана на реальних подіях повоєнної доби, коли внутрішня політика Суомі була у руках просовєцьких осіб (незалежно від їхньої партійної приналежности).
🔖 Сьогодні ситуація з правами корінного саамського народу Північної Європи хоч і покращилася, проте все ж залишає бажати кращого. Мова, традиції, звичаї, культура законсервовані виключно для демонстрації іноземним туристам. До влади лопарям Суомі поки також зась, якщо вони, звісно, не сповідують лівацьку ідеолоґію, котра привласнила та десятиліттями паразитує на темі боротьби поневолених народів, що дуже їм шкодить.
🗣 Насамкінець надамо слово режисерці кінострічки "Je’vida", пані Кат'ї Ґаурілофф: «Про цю подію я мріяла понад 20 років, найбільшою перешкодою була мова, адже лічена горстка людей у Суомі володіють колтта-саамською. Однак нашій команді вдалося знайти акторів, які знають і спілкуються моєю рідною мовою. Фільм також є моїм власним одкровенням, про ту "німоту" і сум, що тяглися з дитинства, коли за межами батьківського дому заборонялося промовляти щось колтта-саамською: на вулиці, у школі, у ресторані, у громадському транспорті, на пошті. "Якщо живеш у Суомі – мусиш послуговуватися фінською", – чула постійно на свою адресу та намагалася заховати своє саамське походження від сторонніх. Мої батьки теж стали жертвами примусової фінізації, проте тепер я почуваюся вільною і можу поділитися цим з іншими, розповісти про рану, котра не гоїться, але й не болить. Досі існує велика прогалина у шкільній програмі, бо історія корінних народів Америки краще відома у Суомі, ніж те, що сталося з саамами».
📽 https://youtu.be/TgKp_Eb2FgY?si=7cC7zDnmtqleBXqj
#ФіноУгри #новини #ФінськийОглядач #культура #ФенноСкандія
🌐 Центр Дослідження Фінляндії
BY Центр Дослідження Фінляндії
Share with your friend now:
tgoop.com/SuomenTutkimusKeskus/606