Telegram Web
🇺🇦🇵🇱Статус резидента та принцип оподаткування ФОП у Польщі. Розбір реального кейса.

🔎Фабула справи — українка, яка зберігає статус ФОП в Україні як єдине джерело доходів, не має найманих працівників, фактично перебувала у Польщі без чоловіка, але разом з неповнолітніми дітьми більше ніж 183 дні в 2022 та 2023 роках, та здійснювала свою підприємницьку діяльність з території Польщі. При цьому, 100% доходу вона отримувала на рахунки українського ФОП від надання консалтингових послуг українським та європейським клієнтам.

Яким чином будуть оподатковуватись її доходи? Що слід приймати до уваги?

▪️Крок 1 — коректне визначення актуального статусу податкового резидентства.

Український громадянин може бути визнаний резидентом Польщі за наявності будь-якої із умов:
▫️має центр життєвих інтересів у Польщі (тобто, порівняно із Україною має тісніші особисті або економічні стосунки саме із Польщею у звітному періоді), або
▫️перебуває на території Польщі більше 183 днів протягом податкового року.

👩‍👧‍👦В нашому кейсі українка разом з частиною родини фактично перебуває на території Польщі > 183 днів на рік, що свідчить про наявність всіх підстав про набуття нею статусу податкового резидента Польщі, проте, також зберігає суттєві елементи ЦЖІ (чоловік, наявність житла (місце реєстрації), особисті та підприємницькі банківські рахунки, на які надходять грошові кошти) в Україні.

При цьому, пам’ятаємо, що українська ДПС продовжує вважати людину податковим резидентом України через збереження активного ФОП в Україні, особливо, якщо такий ФОП перебуває на спрощеній системі оподаткування.

▪️Крок 2 — встановлення обсягу адміністративних (реєстрація, звітність) і податкових (фактична сплата податків) зобов’язань залежно від актуального податкового статусу.

🇺🇦Варіант 1: податковий резидент України.

В ситуації, коли ви визначили себе податковим резидентом України через збереження в Україні ЦЖІ, та за умови належного повідомлення про це польських податкових органів, з наданням відповідного сертифікату податкового резидентства, виданого українською ДПС, на перший погляд здається, що дохід від діяльності українського ФОП має оподатковуватись лише в Україні. Але не все так прямолінійно, адже тут істотного значення набуває поняття «постійної бази».

✍️«Постійна база» визначається як постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється діяльність самозайнятої особи.

В нашому прикладі, постійною базою, скоріш за все, буде визнане місце проживання в Польщі, оскільки, саме звідти здійснюється консалтингова діяльність (консультації онлайн або підготовка письмових висновків).

За таких обставин, якщо людина, яка визнала себе податковим резидентом України і, відповідно, податковим нерезидентом Польщі, фактично надає послуги через постійне місце діяльності в Польщі, її дохід, пов'язаний з таким постійним місцем діяльності, буде оподатковуватися в Польщі за польськими ставками.

🙅При цьому, податкове законодавство Польщі не містить положень, які б дозволяли платнику податків-нерезиденту зменшити суму податку на суму податку, сплаченого в іншій державі. 

🛃 Прикладом застосування таких підходів може бути, наприклад, ІПК польських податківців, що була надана українському ФОП, який більшість часу протягом 2022 року провів у Польщі (на підставі 24 параграфу) й дистанційно, з орендованої там квартири, надавав свої послуги з розробки ПО та IT- консалтингу. 

🤷Висновки, до яких прийшли польські податківці:
〰️Українець не підпадає під визначення податкового резидента Польщі, оскільки зберігає ЦЖІ в Україні і його перебування у Польщі, хоч й тривале, але вимушене, через обставини воєнних дій;
〰️Проте, дохід від IT-діяльності, що здійснювалась фактично з польської території, повинен оподатковуватись у Польщі за польськими правилами й ставками, а в України утриманий в Польщі податок підлягатиме зарахуванню проти українського податку.
🇵🇱Варіант 2: податковий резидент Польщі.

У випадку визнання себе податковим резидентом Польщі виникає зобов’язання оподатковувати в Польщі всі загальносвітові доходи, зокрема, доходи від здійснення підприємницької діяльності.

Проте, законодавство України ПРЯМО ЗАБОРОНЯЄ нерезидентам бути ФОП на спрощеній системі оподаткування.

За таких обставин, НЕ МАЄ ПРАВОВИХ ПІДСТАВ ДЛЯ:
✖️оподаткування доходу від здійснення підприємницької діяльності через зареєстрований ФОП в Україні,
✖️зарахування сплаченого в Україні єдиного податку з доходу українського ФОП в рахунок податкових зобов’язань в Польщі.

ℹ️ ВИСНОВОК

В ситуації, подібній до ситуації героїні наведеного кейсу, яка надає консалтингові або подібні послуги з території Польщі (кейсом клієнта поділилась Олександра Нікітіна), такий дохід, в будь-якому разі, незалежно від актуального статусу її податкового резидентства, має оподатковуватись в Польщі за польськими ставками.

Щодо податків у Польщі.

Законодавство Польщі передбачає варіативність системи оподаткування для приватних підприємців (систему обирає платник податку):
▫️за замовчуванням, якщо не вибрано інший варіант - звичайна прогресивна шкала для фіз. осіб (zasady ogólne), за ставками 12% або 32%, з можливістю обліку витрат; або
▫️"лінійний" податок (podatek liniowy) за ставкою 19% (ставка звичайного корпоративного податку), незалежно від розміру, з можливістю обліку витрат; або
▫️"спрощенка" або "паушальний (фіксований) податок" (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) при обороті до € 2 000 000, ставка залежить від виду діяльності (не для всіх доступна взагалі): 20%; 17%; 15% (напр: посередництво у торгівлі); 14; 12% (IT - послуги); 10%; 8,5% (напр: виготовлення виробів із матеріалу замовника); 5,5%; 3%; 2%. При виборі фіксованого податку немає можливості врахувати понесені витрати для зменшення бази оподаткування.

🔖Якщо ФО займається бізнесом, вона, за законодавством Польщі, підлягає обов’язковому соціальному (ZUS) та медичному (NFZ) страхуванню і повинна сплачувати відповідні внески.

ZUS/NFZ для підприємців з формою оподаткування на загальних підставах відрізнятиметься від суми для підприємців з лінійним податком та паушальним фіксованим податком.

📍Також варто враховувати, що здійснення певних видів діяльності (наприклад, консультаційна діяльність) може призвести до необхідності реєстрації платника ПДВ у податковій інспекції за місцем знаходження платника податків.

Сподіваємось, це було корисно!
🔔🗓Ви самі знаєте, але про всяк випадок, все ж нагадаємо.

🧾Хто ще не сплатив задекларовані зобов’язання за підсумками деклараційної кампанії 2023 року – зробіть це до 01.08.2024.

Щодо яких податків це актуально?

Податковий кодекс України передбачає, що фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій Декларації про майновий стан і доходи за базовий звітний (податковий) період.  

Платник податку – фізична особа, який зобов’язаний подати декларацію, визначити та сплатити свої податкові зобов’язання, сплачує їх за кодами бюджетної класифікації:  
▪️«11010500» – «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» 
▪️«11011001» – «військовий збір, що сплачується за результатами декларування».  

Де отримати реквізити для сплати?

З реквізитами рахунків для сплати податків та зборів можна ознайомитися на вебпорталі ДПС за посиланням: Головна/Рахунки для сплати платежів або у приватній частині «Е-кабінету» у меню «Стан розрахунків з бюджетом». При зверненні до зазначеного меню відображається зведена інформація станом на момент звернення, що містить інформацію по кожному виду платежу, зокрема, бюджетний рахунок на поточну дату.  

Тож самі не зволікайте і друзям про строки сплати нагадайте🤝!
🤷‍♂️🛁Не про податки... про відмивання грошей у крипті.

Пише Ярослав Железняк

Вийшов піврічний репорт від Chainalysis про відмивання грошей в крипті. Дуже цікавий документ.

📊В світі за спостереженням агентства вже (це те що видно було) десь під $100 млрд через крипту пройшло нелегальних грошей. Найбільший рік був 2022, де оборот досяг під $30 млрд. 

🕵️Після цього багато регуляторів та правоохоронців включилися і тому у 2023 році показник вже впав до $22 млрд, а за половину 2024-го року взагалі поки десь під $7 млрд . 

Головні методи «відмивання» крипти це:
1) Централізовані платформи
2) Міксери
3) Мости (це коли з різних блокчейнів перекидка йде)
ііі 4) сайти онлайн казино🎰

💳У традиційному фіатному (це звичайні гроші) відмиванні, це може включати переведення коштів через численні банківські рахунки та фіктивні компанії - тобто тут мова як раз про наших «дропів» —> пам'ятаєте нещодавню гучну новину щодо намірів НБУ обмежити вихідні перекази з карти на карту 30 операціями на місяць та сумою у 100 000 грн для боротьби із тіньовими схемами...

💸У криптовалюті одним із популярних методів нашарування є переведення коштів через численні проміжні особисті гаманці — так звані «стрибки». Ця тактика призначена для того, щоб приховати зв’язок між незаконними коштами на етапі початкового розміщення та їхньою остаточною інтеграцією.

Виявляється крипта через вже більше регулювання та відстежування, по факту почала повторювати шлях і звичайної банківської системи. І «дропи» (або «стрибки») теж стали частиною системи. 

В крипті звичайно «дропів» завести легше (можна анонімно зробити купу гаманців без людей і в різних юрисдикціях), але по суті підхід такий же самий. 

🔎Ще один цікавий момент: кількість проміжних гаманців, які використовуються злочинцями, зростає швидше на KYC-біржах у порівнянні з не-KYC біржами. Це може свідчити про те, що обізнаність про зобов’язання AML/KYC може спонукати до більшого використання проміжних гаманців у спробах уникнути виявлення незаконної діяльності.

💰Ще про «стрибки». Всі вони потім після подроблення часто зливаються в один або декілька гаманців - накопичувачів. І типу репорт радить відстежувати 👀 саме їх. 

⚠️Наприклад, цього року сто гаманців - накопичувачів біткойнів – усі з яких здійснили транзакції за два кроки від біржі – отримали біткойни на суму $968 мільйонів з понад 14 970 різних адрес.

💸І ще одне цікаве спостереження по нелегальним операціям з криптою. 

Так як ціни на біткоїн швидко змінюються, то злочинці перейшли на стейблкойни. В першу чергу USDT. 
Але…🏦 більшість стейблкойнів, такі як USDT (Tether) та USDC (USD Coin), випускаються централізованими організаціями, які мають право контролювати та керувати їхніми смарт-контрактами.

🕵️Ці емітенти можуть проактивно відстежувати транзакції на предмет підозрілої активності та заморожувати кошти в разі необхідності. Ця можливість дозволяє емітентам швидко реагувати на запити правоохоронних органів.

💰Наприклад, як Tether (USDT), так і Circle (USDC) раніше заявляли, що заморожували адреси, пов'язані з незаконною діяльністю. Tether повідомляє Chainalysis, що вони заморозили приблизно 1,600 адрес, на яких зберігалися кошти на суму приблизно 1,500,000,000 USDT.
===

🕵️‍♂️До речі, щодо наших правоохоронних органів, не так давно БЕБ ділилось новиною про викриття у Львівській області фінкомпанії, що нелегально обмінювала криптовалюту. 
Ухвалами суду накладено арешт на віртуальні активи в сумі майже 28,5 млн грн в еквіваленті, які зберігаються на одній із відомих криптобірж.

🛡Тож завжди пам'ятайте про техніку безпеки при використанні крипти.
⁉️🔎Коли та які податки фіз осіб та ФОП зростуть? Що планує уряд?

18 липня Кабінет міністрів схвалив законопроєкт із змінами до держбюджету та Податкового кодексу.

📈Зокрема, уряд пропонує збільшити видатки, переважно на фінансування Сил оборони, на 500 млрд грн.

💲Гроші планують зібрати за допомогою запозичень на внутрішньому ринку та підвищення податків.

Які податки планують підвищувати?

Заплановано, зокрема, збільшити ставку військового збору з 1,5% до 5% та зобов’язати всіх суб’єктів господарювання, у т.ч. ФОП, сплачувати військовий збір.

Відтак пропонуються наступні зміни щодо військового збору:
▪️збільшити ставку військового збору з 1,5% до 5% для фізосіб (для доходів, визначених статтею 163 ПКУ)
▪️запровадити військовий збір для юридичних осіб (зокрема тих, які перебувають на основній та спрощеній системах оподаткування) у розмірі 1% від доходу
▪️запровадити військовий збір для ФОПів першої, другої та четвертої груп у розмірі 5% від двох мінімальних зарплат на місяць (сумарно – 800 грн на місяць)
▪️запровадити військовий збір для ФОПів третьої групи у розмірі 1% від доходу (сумарно такі ФОПи сплачуватимуть 6% від доходу: 5% – єдиний податок, 1% – військовий збір).

Крім того, уряд пропонує встановити військовий збір з деяких операцій. Ці пропозиції напрацювали в лютому 2024 року в межах програми МВФ. Тоді потрібно було знайти джерела доходів у сумі 0,5% від ВВП. Зокрема:
▪️5% від вартості банківських металів при їх купівлі 
▪️30% військовий збір на продаж ювелірних виробів
▪️15% від вартості легкових автомобілів, придбаних юридичними та фізичними особами, що підлягають першій державній реєстрації в Україні (крім випадків забезпечення такими автомобілями осіб з інвалідністю)
▪️5% від доходу з продажу нерухомості фізичними особами, які продали один обʼєкт нерухомості за рік.
▪️5% від тарифу за користування мобільним зв'язком.

✂️Пропонується також знизити поріг щодо оподаткування імпортним ПДВ міжнародних посилок зі 150 євро до 45 євро (тобто, товари вартість до 45 євро оподатковуватись не будуть).

Коли зростуть податки?

Законопроєкт зі змінами до бюджету та Податкового кодексу погодив уряд. Далі його має ухвалити Верховна Рада.
В парламенті очікують, що відповідні рішення можуть опинитися на порядку денному наприкінці серпня.
Отже, підвищені податки, імовірно, ми відчуємо не раніше осені.
🧐✍️Чому НЕ Дія.Підпис?

За порадами податкових консультантів підписувати звітність за допомогою Дія.Підпис - вкрай небажано! 

Чому та які є кращі альтернативи?

Пише Олександр Зарайський

🔖Коли ви вперше підписуєте будь-який документ в Електронному кабінеті на сайті ДПС, то підпис, яким ви при цьому скористалися, закріплюється за наданням звітності.

Отже, якщо це буде Дія.Підпис то ви надалі не зможете надати ключ ЕЦП бухгалтеру чи податковому консультанту, щоб він міг зайти у ваш кабінет. Для цього буде потрібна ваша участь. Це складно й незручно, бо вам потрібно буде синхронізувати ваш робочий час.

🤏Але це найменша біда.

Якщо ви скасуєте Дія.Підпис чи перевстановите додаток і згенеруєте новий підпис то старий може залишитися чинним!!!

👎І ви не зможете новим ЕЦП підписувати декларації.

А скасувати/відкликати старий Дія.Підпис це ще ті "танці з бубном".

🏦Отже, якщо у вас є будь-яка картка ПриватБанку краще створіть і користуйтесь підписом від Привата.

🔏Якщо ж Дія.Підпис – це єдиний доступний для вас варіант підписати звітність, краще отримати за його допомогою файловий та хмарний підпис від сервісу "Вчасно".
Його не так складно скасувати/відкликати як Дія.Підпис.
===

Цікаво, хто у нас тут яким підписом для подання звітності користується? 

Долучайтесь до опитування однією з наступних реакцій:
🔥 > ЕЦП ПриватБанку
👍 > Дія.Підпис
❤️ > Вчасно.КЕП
🤔 > інший варіант —> напишіть, будь ласка, в коментарях, що саме використовуєте і чому це зручно.
📈🧮 Щодо підвищення податків – як аналітичні центри оцінюють підходи уряду

📃Аналітичні центри проаналізували урядовий законопроєкт №11416 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» та зазначають, що проєкт містить низку вкрай негативних норм, які завдадуть значної шкоди економіці. 

Що не так із пропозиціями Мінфіну?

Оцінка аналітичних центрів щодо основних заходів:

📍підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5% —> вкрай негативна пропозиція, призведе до подальшої тінізації заробітних плат та пригнічення економічної активності

📍встановлення обов’язку сплати військового збору:
▪️юридичними особами у розмірі 1,0 % доходу від будь-якої діяльності для платників податку на прибуток підприємств та платників єдиного податку третьої та четвертої групи —> найбільш негативна пропозицій Мінфіну з усіх запропонованих. Податок з обороту є вкрай негативним для економіки, спотворює конкуренцію, дискримінує українських виробників
▪️ФОП - платниками єдиного податку першої, другої та четвертої групи у розмірі 5% в розрахунку з двох МЗП на місяць —> збільшує вдвічі податкове навантаження на платників 1 гр. ЄП - доцільним є для них замінити на одну МЗП
▪️ФОП - платниками єдиного податку третьої групи у розмірі 1,0 % від доходу —> доцільним є не впроваджувати додатковий збір та додаткове адміністрування, а ввести тимчасову надбавку до існуючої ставки ЄП для 3 групи до 6% 
▪️підприємствами, установами та організаціями, фізичними особами, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні —> доцільним є оподаткування дорогих автомобілів, від певної порогової суми митної вартості
▪️фізичними особами, якими протягом звітного податкового року здійснено продаж одного об’єкта нерухомості у розмірі 5% від доходу з продажу нерухомого майна —> за теперішнього адміністрування операцій з нерухомістю запровадження податку посилить тінізацію та заниження бази оподаткування, відтак ефект для бюджету буде нижчим очікуваного

💬 На думку експертів, надзвичайно обтяжливою для держави та бізнесу є пропозиція Мінфіну пошуку додаткових надходжень за рахунок впровадження нових податків, які передбачають додаткові форми звітування, впровадження нових процедур адміністрування та контролю (військовий збір, податок з обороту). 

🔎 Більш раціональним рішенням був би пошук резервів за рахунок:
👉підвищення ефективності роботи контролюючих органів (показники результативності)
👉руйнування діючих схем ухилення від оподаткування (контрабанда, контрафакт, нелегальна торгівля, неофіційна заробітна плата тощо)
👉автоматизація бізнес процесів
👉скорочення другорядних видатків загальнодержавного бюджету
👉тимчасового підвищення ставок вже існуючих податків, наприклад підвищення ставки ПДВ на 4-5 відсоткових пунктів. Переваги: 
 ▫️ПДВ є набагато менш шкідливим для економіки, ніж більшість запропонованих вище податків. Негативним ефектом буде зростання цін на всі товари та послуги, але в межах менше 5%
 ▫️він не потребує жодних додаткових адміністративних дій, збільшення надходжень слід очікувати вже наступного місяця
 ▫️за поточних умов, як свідчить оцінка податкового розриву - ПДВ сплачується на 93% від теоретично розрахованого і має дуже низьку еластичність - отже, можна доволі впевнено розраховувати на відповідні надходження (на відміну від запропонованих КМУ зборів).

✍️А що на ваш погляд у діючих обставинах було б кращою альтернативою🤔?
👥🗣Бізнес про ініціативи уряду щодо підвищення податків.

Перечитавши не один десяток коментарів, загальний висновок такий - результат на кілька років наперед скорочення економічної активності та ЗНИЖЕННЯ податкових надходжень.

Олександр Конотопський, Ajax Systems

▫️Почитав уважно законопроект від уряду 11416. Податки піднімати не можна. Ні громадяни, ні бізнес до цього не готові.
Беручи до уваги широку культуру ухилення від сплати податків у країні - підвищення податків призведе лише до тінізації економіки🤷‍♂️
📉Податки в Україні треба знижувати. І вчити всіх їх платити. Тоді ревенью держави буде зростати📈

▫️Для компаній, які платять білі зарплати підняття військового збору у рази - це суттєве збільшення податкового навантаження. Для ІТ сервісного бізнесу - знизить нет профіт на десятки відсотків. МСБ зараз виживає. Звідки йому брати більше грошей? Піде у тінь🌒

▫️Підвищення військового збору при придбанні авто чи нерухомості - поржав взагалі. 15%, ви серйозно🤦‍♂️? Продавець+покупець ще більш знизять ціну і підуть у тінь. 

▫️Податок на прибуток + податок з обороту? Такого не чув ще. Українське диво. Фіскальне ноу хау🙇‍♂️)
У ланцюгу з великою доданою вартістю зростає собівартість на декілька відсотків. Це суттєво знизить інвестиційні можливості компаній. Для тих хто працює з малою маржою - то в 2 рази може скоротитись нет профіт. 

▫️ФОПи. Завдяки їм народився не один бізнес. Мій також. Саме завдяки фопам власну справу легко почати. Чіпати ФОП = вбити майбутнє українських стартапів🙅‍♂️

▫️Я вже не кажу, що ДіяСіті - 25 років податки зафіксовані у конституції. По суті запропонований закон це порушує, в Україні буде два конфліктуючі закони про податки.

▫️Ну і звісно цікаво чому це не разова сплата податків (як, наприклад, було для банків). Підвищення безлімітне по часу. Ви підіймаєте ціну за ведення бізнесу у воюючій юрисдикції. Тут точно не має помилки?)🤔

▫️Не було проведено жодних консультацій з бізнесом. Такі речі готуються мінімум за рік. Ви ж не малі діти, що не бачили дірку у бюджеті👀

Що треба робити? 

🎢Розганяти економіку. Покращувати адміністрування. Закривати очевидні дірки які залишилися (акциз, контрабанда). Шукати можливості для додаткових ревенью стрімів: приватизація, дерегуляція, веб3 економіки, експорт зброї, залучення вагомих податкових резидентів.

✂️А ще переглядати державні видатки. Чомусь досі бачу як будують розв’язки та ремонтують парки у Києві. І думаю не лише у Києві. Тож не виглядає, що усі можливості використані.

Розумію що це складно. І набагато легше закручувати гайки. Але якби почали це робити два роки тому - сьогодні проблем не було б. То самий час робити зараз. 

Роман Прокоф'єв, Jooble

🧮Дивлячись на законопроект 11416 в мене виникає підозра, що хтось у уряді просто в Excel перемножує дві цифри і підбирає який треба ввести розмір нового податку, щоб бюджет зійшовся. Так не працює.

🥸Був такий розумний дядько, зовуть Артур Лаффер. Він описав криву Лаффера, залежність бюджетних надходжень від рівня податків. І о диво, як виявилось, що з якогось моменту, підняття податків зменшує бюджетні надходження. Бо бізнес іде в тінь. І навпаки, зменшуючи податки, бюджетні збори навпаки, виростають, бо бізнес схильний не грати в «злови мене якщо зможеш». 

Є велика кількість успішних прикладів, коли держава зменшувала розмір податків, а збирала більше грошей. Самі близькі нам приклади, це Болгарія з плоскою податковою ставкою у 2008. Це Грузія з 2004 по 2011 коли були знижені корпоративні податки і спрощена податкова система. Така сама історія з Литвою. 

🙏Шановні законотворці, український бізнес вже не стоїть на колінах. Він лежить на битому склі, весь горить, а зверху летить 30-тонна плита🎚. Підвищення податків призведе тільки до тінізації економіки. 

Так, у нас війна і гроші потрібні. Що робити?

Закривати найбільші дірки, через які гроші не попадають до бюджету: контрабанда, акциз, корупція⛔️

Тут немає простих рішень, це довго і складно, але інших шляхів просто немає.
🧮💲Сотні тисяч нарахованих ДПС податків через участь громадян у схемі з дропами.У чому суть історії?

Дропи, або «грошові мули» – це люди, які за винагороду надають зловмисникам доступ до своїх банківських карток і рахунків. Такі платіжні засоби використовуються як транзитні для проведення переказів на різні суми між іншими рахунками. Це потрібно зловмисникам, аби увести жертв в оману, «заплутати сліди» й ускладнити правоохоронцям роботу під час розслідування злочинів.

Кошти, які проходять через рахунок дропа, можуть бути отримані злочинним шляхом, зокрема – торгівлею наркотиками, людьми, зброєю, в «чорному» ігорному бізнесі тощо. Також рахунки дропів часто використовуються для ухилення від сплати податків та переміщення грошей, викрадених з рахунків інших людей.

«Грошових мулів» можуть залучати на постійній основі (коли він сам переказує отримані кошти куди скажуть, залишаючи собі певний відсоток) або «одноразово» (коли дроп за одноразову плату передає оформлені на нього банківські картки, включно з пін-кодами і доступом до веб-банкінгу).

🗂🗞Про мільйонне донарахування ідеться в документах податкової, з якими ознайомився Forbes.

‼️Ключові факти 

▪️Під час перевірки податкова встановила, що громадянин у 2023 році одержав на банківський рахунок майже 9,5 млн грн. Такі суми вважаються доходом фізосіб і оподатковуються ПДФО (18%) та військовим збором (1,5%), вказують у ДПС. 

За результатами перевірки податкова нарахувала чоловіку 2,3 млн грошових зобов’язань – несплачені податки плюс штраф. 

▪️Також у документах ДПС ідеться про ще одну громадянку, через яку, як вказує податкова, провели 2 млн грн.

Їй ДПС нарахувала 500 000 грн. 

🤷‍♂️Фактично ж ці люди не отримували вказані кошти, а просто надавали свій рахунок для їх зберігання і надсилання далі по ланцюжку схеми. 

⚠️Цей кейс демонструє ще один ризик для тих, хто продає свої персональні дані. 
Раніше представники НБУ наголошували, що через участь у таких схемах банки можуть вносити «дропів» у чорні списки, а ще вони можуть мати проблеми з працевлаштуванням. Тепер же громадяни ризикують отримати великі штрафи від податкової.
💤🗣Про дискусію між Радою підприємців та представниками влади (ОП, Уряду, Ради) щодо законопроєкту №11416 про підвищення податків.

©️Круглий стіл щодо податків під головуванням Прем'єр-міністра та Голови офісу тривав дві з половиною години… Важкий діалог, але дуже важливий. В чому ми беззаперечно єдині – гроші на Армію треба знайти.

Так після зустрічі Ради підприємців та представників влади написав Олег Гороховський.

Чи вдалось членам Ради підприємців переконати уряд не підвищувати податки? Не переконали.

Що відомо про цю «податкову» дискусію?

🗞Певними деталями зустрічі, яка відбулась 31 липня, поділився Forbes.

🔙На початку цього тижня десятки бізнесменів написали критичні дописи про недоречність підвищення податків і необхідність перегляду запропонованих Кабміном нововведень.

©️Основна гіпотеза та побоювання, що збільшення податків призведе до тінізації економіки та знищення малого та середнього бізнесу і, зрештою, матиме дуже короткостроковий ефект після якого податків буде збиратися навіть менше, ніж зараз.

💁‍♂️Наскрізний меседж більшості дописів бізнесменів – влада має сконцентруватися не на підвищенні податків, а на детінізації економіки.

Яку альтернативу пропонували бізнесмени? 

Серед альтернатив, які лунали від членів Ради підприємців, були зокрема:
▪️боротьба з заробітною платою у «конвертах»
▪️боротьба зі схемою оптимізації податків, через множення компанією великої кількості ФОПів 
▪️проведення ревізії серед бізнесу з приводу того, хто менше платить податків, ніж середній показник по галузі, та стимулювання їх платити більше
▪️детінізація митниці (боротьба з контрабандою).

©️Бізнес вважає, що поки велика кількість великих і дуже великих бізнесів використовують дроблення на ФОП, зарплати в конвертах, дірки в митниці, обхід акцизів — не варто говорити про підвищення податків, а треба сфокусуватися на їхньому адмініструванні та справедливості щодо їх сплати усіма.

Також серед пропозицій були:
▪️відмова від програми «українського кешбеку»
▪️скорочення бюджетних програм, які не можуть освоїти кошти.

Ще одна пропозиція – Нацбанк не має робити валютні інтервенції та тримати гривню, а потрібно спрямувати цю валюту на армію.

©️Ще говорили про економічну мобілізацію, яка може принести мільярди гривень до бюджету.

©️Поставили низку інших питань від лібералізації ринку віртуальних активів до продажу майна, конфіскованого у рашки.

Чи можливий компроміс?

🤷‍♂️Всі присутні погодилися, що потрібно проводити роботу з детінізації, але підкреслили, що це не дасть швидкий ефект. Гроші на потреби армії потрібні вже зараз.

Податки неминуче будуть підвищені. Проте, дискусія, як саме це робити – можлива.

Найбільш дискусійний податок – 1% військового збору для юридичних осіб від будь-якого доходу.
Інший – ставка військового збору з зарплати найманих працівників.

Ці речі очевидно не можна просто прибрати, але можна шукати альтернативу.

Один з варіантів, який потенційно розглядається – підвищення ПДВ.

🔜Фінальної концепції ще немає. Подальші консультації продовжуватимуться.

©️Усе складно… Підсумував все той же Олег Гороховський.

©️Загалом ми отримали багато відповідей і домовилися продовжити консультації наступного тижня у профільному комітеті Ради.
​​📣🗓Податковий календар для ФОП на серпень. 

🧑‍💻Що має зробити ФОП у поточному місяці?

⌛️Для ФОП 3 групи завершується період звітування за перше півріччя 2024 року.

📤 Термін здачі податкової декларації – до 09.08.2024

💰А що по податках?

▪️Для ФОП 3 групи – ставка єдиного податку встановлюється у розмірі 5% від доходу за квартал для неплатників ПДВ та 3% від доходу за квартал для платників ПДВ.

📆 Термін для сплати єдиного податку – до 19.08.2024

🧮 Суми єдиного податку для:
▪️ФОП 1 групи - 302,80 грн
▪️ФОП 2 групи - 1 420,00 грн

📆 Для ФОП 1 та 2 групи єдиний податок у серпні належить сплатити – до 20.08.2024
🙅‍♂️🤔Ліквідація ФОП: який період можуть перевірити під час позапланової перевірки.

Підставою для зняття ФОП з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості з ЄДР про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем.

АЛЕ, після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа – платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.  

Лише проведення документальної перевірки буде підставою зняття ФОП з обліку в податковій та остаточно завершить процедуру припинення підприємницької діяльності.

Чи для всіх ФОП в обов’язковому порядку проходить така перевірка?

НІ. Проведення перевірки – право податківців, яке вони використовують, якщо вважають це за потрібне.

Який період можуть перевірити під час перевірки?

▪️За загальним правилом, контролюючий орган має право провести перевірку не пізніше закінчення 1 095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, – за днем її фактичного подання. 

Виключення, період 2 555 дні – при проведенні перевірки операцій щодо трансфертного ціноутворення та КІК.

▪️Також слід врахувати, що при поданні платником податку уточнюючої декларації, контролюючий орган отримує право визначити суму податкових зобов’язань в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією – протягом 1 095 днів з дня подання уточнюючої декларації.  

▪️Ще маємо пам’ятати про періоди (карантин та воєнний стан) на які для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством.

🙋‍♂️🔎Відтак, при внесенні до ЄДР запису про припинення підприємницької діяльності ФОП, позапланова документальна перевірка (крім ЄСВ) проводиться за період, визначений контролюючим органом з урахуванням строків давності – 1 095 днів, що продовжуються на період їх зупинення з 18.03.2020 року до 31.07.2023 року (включно).  

Причому грошове зобов’язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, якщо податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов’язання, не було подано. 

🙋‍♂️🔎Документальною позаплановою перевіркою в частині правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати ЄСВ охоплюється період з 01.01.2011 року або період, що настає за періодом, який перевірено попередньою перевіркою із зазначеного питання. 

🔢 До речі, про загальний алгоритм того – як правильно закрити ФОП, писали тут.
👀👨‍💻А ви уже знаєте про «Пульс»? Мінекономіки анонсовувало запуск платформи, на якій бізнес зможе поскаржитися на державу.

Як це працює?

Пульс – платформа для збору зворотного зв’язку від бізнесу про взаємодію з державою для підвищення якості державних послуг.

👍/👎 Тепер кожен підприємець може поставити оцінку послугам, які надає держава. «Ділись досвідом - покращуй державні послуги!» - такий слоган платформи.

🏛 На етапі бета-тестування можна оцінити 22 держоргани, поступово їхня кількість збільшуватиметься.

“Завдяки цьому інструменту можна буде побачити об’єктивну вимірювальну картину якості держпослуг і ефективніше та швидше реагувати на проблеми підприємців. Наприклад, звернулися у податкову, ЦНАП чи інші органи і не задоволені якістю послуг, тоді можна залишити відгук на Пульсі. Заявку візьмуть у роботу, щоб виправити проблему, а підприємець отримає відповідь щодо свого запиту в онлайн-кабінеті. Так само можна залишити і позитивний відгук, щоб масштабувати позитивні практики. Відгук від бізнесу ми відцифровуємо та на його основі буде сформовано так званий Індекс задоволеності підприємців. У планах інтегрувати “Пульс” до більшості державних послуг, щоб була можливість надати миттєву оцінку більшості державних сервісів”, – зазначила Міністерка економіки України Юлія Свириденко.

З чого складається система?

Система складається з трьох компонентів — дашборду, інформаційного вікна та особистого кабінету. 

▫️Дашборд – це зведені дані про якість роботи тих чи інших держорганів та кількість скарг від бізнесу. Ці дані публічні та будуть динамічно оновлюватися. Тож підприємці зможуть ознайомитися з якістю роботи держоргану та дізнатися про потенційні проблеми ще до того, як звернуться до цього органу.

▫️Інформаційне вікно – це інструмент, за допомогою якого бізнес зможе давати відгук про роботу державних органів або повідомити про проблему, яка могла виникнути.

▫️Особистий кабінет дозволятиме підприємцям відстежувати, на якому етапі перебуває розгляд їхніх скарг. У кабінеті бізнес зможе отримати відповідь на свою скаргу від представників влади, а також оцінити весь процес опрацювання звернення.

Як поскаржитися на державний орган?

📝Для того, аби написати відгук на роботу державного органу, необхідно авторизуватися у системі "Пульс" за допомогою електронного підпису, через банк ID або Дія.Підпис. 

Після цього підприємцю запропонують заповнити дві форми для оцінювання державних послуг на вибір — коротку та довгу. 

📄Коротка — для оцінки базових критеріїв (умови відкриття/закриття бізнесу, відсутність незаконних перевірок, а також ще вісім показників) і оцінювання державного органу, з яким мали справу. Ці дані будуть використані для подальшого узагальнення проблематики та пріоритизації вирішення найвагоміших питань.

📑Довга — передбачає можливість більш конкретно поділитися досвідом і вказати, який орган влади та особа(и) перешкоджали підприємницькій діяльності. Ця форма опрацьовується інакше. Вона може бути спрямована або до Урядового контактного центру, де обробляється як звернення громадянина, або у складних випадках — до Ради бізнес-омбудсмена, якщо питання належать до її компетенцій.

Що про це думає бізнес?

Створити інструмент для надання цифрового зворотного зв'язку щодо якості надання державних послуг запропонувала Рада з питань підтримки підприємництва.

"Ця пропозиція сформувалася у пошуку можливостей не доводити підприємців до точки кипіння. Головна наша мета – зупинити тиск на бізнес", – зазначив член Ради, засновник Netpeak Group Артем Бородатюк.

"Ніхто не очікує, що перші оцінки від бізнесу будуть відразу високими. Але важливіше, як вона змінюватиметься з часом. Це системний проєкт з великими планами на розвиток, тож вбачаю у ньому хороший початок для подальших змін", – додав він.

🤔А що про це думаєте ви?
🏠🔍Як безкоштовно отримати довідку про визначення оціночної вартості об’єкта нерухомості.

Фонд держмайна нагадав, що кожен громадянин може це зробити самостійно.
Для цього працює сервіс автоматичної оцінки нерухомості.

Як отримати довідку?

Технічні можливості Сервісу дозволяють визначити вартість 18 типів нерухомого майна при здійсненні операцій купівлі-продажу. 

Отримати таку е-Довідку можливо авторизувавшись на сайті за допомогою особистого електронного підпису або засобів інтегрованої системи електронної ідентифікації (ID.GOV.UA).

У кабінеті користувача обираєте поле «+Нова довідка».

📝Наступним етапом відкриється форма для внесення даних щодо об'єкту оцінки. Перелік даних залежить від виду майна.

Для проходження всіх кроків можна скористатись детальною інструкцією

🖨Сформувавши документ, є можливість зберегти його та роздрукувати.

🙅‍♂️Одна із змін у роботі сервісу, повʼязана з війною, – неможливість автоматично оцінити об'єкти на окупованих територіях. ФДМ попереджає, що для правочинів щодо такого майна потрібно надавати рецензований звіт про оцінку.

Який термін дії довідки?

🗓Така довідка буде чинна впродовж 30 календарних днів з дня її формування.

Що робити, якщо не згоден з оцінкою?

💁‍♂️Маєте право звернутися до сертифікованих оцінювачів за платною послугою оцінки.

Оцінювачем складається звіт про оцінку майна, який реєструється в Єдиній базі та чинний протягом 6 місяців з дати оцінки.

👨‍💻Всі суб’єкти оціночної діяльності (СОД) повинні зареєструватись та зареєструвати оцінювачів, що працюють в складі СОД або за трудовим договором, аби мати змогу реєструвати звіт про оцінку в Єдиній базі.

🔏Нотаріусам для того, щоб сформувати витяг з Єдиної бази або звіт про оцінку теж необхідна реєстрація, використовуючи особистий кваліфікований електронний підпис.

Якщо встановлена оцінювачем вартість об’єкта більш ніж на 25% відрізняється від визначеної автоматично, то такий звіт потрібно рецензувати. Якщо документ оформлений професійно, запитань до нього не буде. За даними ФДМ, 95% направлених на рецензування звітів отримують позитивне рішення.

Що відомо про роботу сервісу?

🗞У колонці для ЕП Голова ФДМ Віталій Коваль розповідав, що зараз щомісяця користувачі за допомогою сервісу формують близько 120 тис довідок. Більшість документів генерують з довідковою метою.

📊Найчастіше користувачі оцінювали житлову нерухомість (55% від усіх запитів), 35% стосувалися земельних ділянок, 10% – нежитлової нерухомості. 

Водночас електронні довідки від ФДМ про вартість земельних ділянок під час купівлі-продажу використовували активніше, ніж довідки про вартість об'єктів нерухомості (тут власники частіше замовляють послуги оцінювачів).

🤔Цікавий факт: серед електронних довідок від ФДМ, які використали при реєстрації правочинів, 80% сформовані не власниками нерухомості, а нотаріусами чи оцінювачами. Тобто замовники оплачують роботу, яку вони могли б зробити самостійно і безкоштовно. Фонд навіть отримує скарги на таких посередників.

За якими критеріями автоматично формується вартість об'єкта? 

🤖При визначені вартості сервіс враховує відкриті джерела даних, а також відомості про ціни, зазначені в договорах купівлі-продажу об’єктів нерухомості та внесені нотаріусами до єдиної бази.

За що критикують сервіс?

📉Після початку великої війни на ринку нерухомості помітно знизилася активність. Відповідно масив даних, на базі яких сервіс автоматично формує вартість об'єкта, теж зменшився. Також у багатьох відкритих джерелах досі є застарілі дані, згенеровані до лютого 2022 року. Усе це впливає на коректність роботи системи.

🤷‍♂️Також оціночна вартість не враховує індивідуальні особливості (стан, ремонт) нерухомого майна, тобто усереднює цей показник.
🛂Штрафи ФОП: за що та у якому розмірі можуть оштрафувати. 

📰🔢 OstApp.Journal зібрали найпоширеніші правопорушення.  

За що та наскільки штрафують?

1️⃣ Неподання звітності у визначені терміни – штраф 340 грн, повторення порушення протягом року – 1020 грн.

⚠️Зважайте, повторно скоєним правопорушення вважається після того, коли на ФОП вже було накладено штраф по аналогічному правопорушенню, про що складений відповідний акт. Якщо ж в рамках однієї перевірки було виявлено кілька однотипних правопорушень (наприклад, кілька ненаданих звітів), то кожен випадок вважається вперше скоєним і підлягає накладенню штрафу - 340 грн.

2️⃣ Несвоєчасна сплата єдиного податку.
▪️Для ФОП 1 та 2 групи передбачено штраф у розмірі 50% від ставки (у 2024 році це 151,40 грн для 1 групи та 710 для 2 групи).
При чому платити доведеться навіть коли недоплата становила кілька копійок чи оплата була затримана на 1 день. 
⚠️Врахуйте, на суму заборгованості автоматично нараховується пеня, яка буде сплачуватися при наступній сплаті податку. Відповідно, сума зарахування ЄП при наступних платежах знову буде неповною, що призведе до повторення ситуації із боргом та нарахуванням пені. Тому варто стежити за наявністю несплаченої заборгованості та пені в Електронному кабінеті платника.

▪️Для ФОП на 3 групі – 5% від суми несплаченого податку при затримці до 30 днів та 10% - при затримці понад 30 днів.

3️⃣ Несвоєчасне надання об’єднаного звіту (додатку 4ДФ) – 1020 грн за порушення, виявлене вперше, і 2040 грн – виявлене вдруге.

4️⃣ Донарахування податків податківцями за виявлені при перевірці порушення – скоєні неумисно – 10% від донарахованої суми, скоєні умисно – 25%, скоєні повторно протягом 3 років – 50%.

🤷‍♂️І хоча найчастіше ФОП допускають податкові порушення через неуважність і сума донарахування податку за це мала б бути мінімальною, проте довести податківцям неумисність дій досить складно (потрібно писати пояснення до акту перевірки, оскаржувати безпідставність донарахування в суді тощо), то ж в більшості випадків підприємці погоджуються сплачувати 25% донарахування.

5️⃣ Відсутність обліку первинних документів – 1020 грн (вперше) або 2040 грн (повторно протягом року).

6️⃣ Ігнорування запиту податкової (ненадання відповіді чи документів) може обійтися в 7100 грн.
Причому штраф доведеться сплатити і у випадку, якщо запит податкової повернувся назад, як невручений.

7️⃣ Порушення щодо використання РРО/ПРРО (відсутнє на момент здійснення перевірки або не використовується, але діяльність ФОП передбачає необхідність його використання):
▫️25% штрафу за продані з порушенням товари/послуги (виявлені вперше)
▫️50% штрафу за продані з порушенням товари/послуги (виявлені повторно).

⚠️«Повторним» правопорушенням вважається будь-яке наступне, після вперше виявленого. Наприклад, якщо в рамках однієї перевірки податківці виявили, що 20 товарів були продані без здійснення фіскалізації платежу, то за перший товар буде накладений мінімальний штраф – 25% для простих товарів чи 100% - для ризикових (підакцизних товарів, лікарських засобів, техніки тощо), а за 19 товарів доведеться сплатити штраф як за повторно виявлені (50% та 150% відповідно).

8️⃣ Відсутність обліку товарних запасів (для продавців товарів ризикової групи) – розмір штрафу 100% від вартості товарів, щодо яких не був здійснений облік.

9️⃣ Ненадання можливості покупцям розрахуватися за куплені товари за допомогою POS-терміналу:
▫️перше порушення: від 1700 до 3400 грн
▫️друге і кожне наступне порушення протягом року: від 8500 до 17000 грн.
При цьому Держпродспоживслужба також може накласти штраф на ФОП у розмірі 8500 грн.

🔟 Неоформлення найманих працівників:
▪️«Єдинники» 1-3 групи за перше порушення отримають попередження, за кожне наступне протягом 2 років – штраф у розмірі 240000 грн
▪️ФОП на загальній системі за перше порушення мають сплатити штраф у розмірі 80000 грн, за наступні – 240000 грн.
Крім того, передбачено адмінштраф: від 8500 до 17000 грн - за перше; від 17000 до 34000 – за друге.
🏦🤔Чому девальвує гривня, хто покриватиме дефіцит бюджету та коли запрацюють обмеження на розрахунки фізичних осіб?

"Я боюся простих рішень в наших дуже непростих умовах. Адже інколи є спокуса піти навпростець, щоб якнайширше досягнути бажаного. Коли я чую, що давайте розглянемо альтернативу перегляду та розширенню податкової бази у вигляді девальвації і інфляції, у мене виникає запитання: а ви бачили хоча б одну успішну країну, яка пішла цим шляхом?", – коментує Андрій Пишний.

Про що говорив голова НБУ в інтерв’ю ЕП

🔹Про привабливість гривні та курс валют

Наше завдання в контексті забезпечення привабливості гривні – створити такі умови, щоб люди, які вклалися у гривневі інструменти, через рік могли купити не менше товарів та послуг, ніж зараз. Наша політика спрямовується на те, щоб у середньостроковій перспективі купівля доларів чи євро не була гарантовано привабливішою за вкладення в гривню. 

Щодо курсу, ми зацікавлені, щоб його рух відбувався в обидва боки. Це повертає відчуття валютного ризику, покращує адаптивність економіки, дозволяє уникати накопичення дисбалансів.

Курс повинен повертати собі функцію поглинача внутрішніх і зовнішніх шоків. Але в той момент, коли курс перетворюється на генератор шоку, Нацбанк вживає відповідних заходів. Ми "зрізаємо" піки небезпечної волатильності та підтримуємо конструктивну невизначеність.

🔹Про обмеження на перекази

НБУ планує фіналізувати обмеження p2p-переказів до кінця тижня. Ми органічно підходимо до ухвалення того рішення, яке НБУ комунікував. Так чи інакше, для створення додаткових інструментів для більш ефективної боротьби зі схемами "дропів" потрібні також зміни до законодавства. Отже, потрібно йти у парламент. Там ми повинні бути готовими до відповідного рішення та дискусії. 

Ми комунікували проблематику цих "дропів" не лише як небезпеку для державного бюджету, але і як небезпеку для самих фіз осіб. Адже, віддаючи свої дані, картку, свій рахунок комусь на стороні, ти несеш відповідальність за усе, що з цим рахунком зробили. Крім того, податкова служба може донараховувати податки за операції, які відбувались через рахунки громадян.  

🔹Про те хто профінансує дефіцит бюджету

Ринок ОВДП ще має потенціал, але для цього пропозиція, сформульована урядом, має відповідати ринковим очікуванням. Залучити додаткові 165 млрд грн у цьому році – не проста вправа, не буду лукавити.

Ми прогнозували такий розвиток подій. У меморандумі з МВФ є пункт про необхідність розробки цільових стратегій для банків, в т.ч. державних з показниками їхньої ефективності. В умовах війни державні банки стали головними бенефіціарами профіциту ліквідності. Тому ми бачимо потенціал у розробці індивідуальних стратегій. Це не директивний метод. Це діалог, усвідомлення викликів і комунікація стратегічних пріоритетів. 

🔹Про емісію гривні та підвищення податків

Емісія – це остання опція в переліку можливих з огляду на наслідки. У моєму розумінні – це квиток в один кінець. Адже якщо у нас на столі опиниться емісійне фінансування дефіциту бюджету, то це означає, що ми були неуспішні у реалізації всього, що мали зробити. Зокрема, у фіскальній складовій.

Підвищення податків – це складне рішення. Але я боюся простих рішень в наших дуже непростих умовах. Якщо девальвація та інфляція стануть альтернативою наповненню держбюджету, то чи не буде бізнес шукати можливості захистити свої доходи, а населення – заощадження? Як буде відбуватися цей захист? Де я побачу цю гривню?, вочевидь на валютному ринку.

Якщо говорити про драматичну девальвацію та інфляцію, яка неодмінно її супроводжуватиме, то це той інфляційний податок, який повинні будуть заплатити всі: вчителі, лікарі, військові. Ми дійсно хочемо фінансувати оборону такою ціною? Моя відповідь – ні. 

Макрофінансова стабільність працює і вона має бути збережена – вона нам усім дуже знадобиться, коли обсяги міжнародного фінансування звужуватимуться. Це фундамент на якому будуватиметься відновлення та наша здатність розраховувати на свої сили.
​​🤔🔎Цікаве спостереження зробив Олексій Іванкін.

©️"Якщо вивчати способи оплати від STYLUS .ua то можна зрозуміти вартість обналу на різних податкових режимах."

👀Які ваші думки?
🖇📝Поширені питання ФОП.

🔢 Зібрали відповіді на часті питання, що пов’язанні із веденням бухгалтерії ФОП. 

ФОП 3 група 5%. Податкова декларація з єдиного податку за «Півріччя 2024» помилково подана в періоді «Півріччя 2023». Як правильно виправити помилку?

🧑‍🏫 Відповідають експерти 7eminar.com

Для виправлення ситуації ФОПу потрібно зробити 2 кроки: 
▪️Подати декларацію з єдиного податку за період «Півріччя 2024» з типом форми «Звітна». 
▪️Написати до ДПС лист довільної форми з описом ситуації та проханням зняти актуальність помилково поданої декларації. 

Приблизний текст листа може бути таким: «Прошу зняти актуальність Податкової декларації з єдиного податку за «Півріччя 2023», поданої _____2024 р. рег.№_____ у зв'язку з тим, що декларація за півріччя 2024р. була помилково подана в періоді «Півріччя 2023» замість періоду «Півріччя 2024». 

Лист можна подати через Електронний кабінет платника в розділі Листування з ДПС. 

Скільки можливо повторно відправляти в електронному вигляді ту ж саму звітність, у разі виправлення показників?

👩‍🏫 Відповідають податківці

Якщо платник податків надіслав кілька примірників одного податкового документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважається електронний документ, отриманий контролюючим органом останнім за умови, що його було прийнято до бази даних контролюючого органу та платнику податків надійшла про це друга квитанція.

Тобто, обмежень щодо надсилання протягом одного дня декількох звітних документів в електронному вигляді немає. 

Крім того, платник податків має право повторно відправляти податкові декларації, розрахунки, звіти у разі виправлення помилок до закінчення їх граничного строку подання, вказавши при цьому тип документа «звітний новий». 

Не подали Декларацію за півріччя до 9го серпня! Що буде?

👨‍🏫 Відповідає Михайло Смокович

Якщо ФОП 3 групи не подав декларацію за півріччя до 9го серпня - то має подати після 9го)

Правда можуть нарахувати штраф. Та не відразу. Можливо за декілька днів, чи місяців, чи років, чи забудуть)) тому просто раз на місяць чи на квартал перевіряйте «Стан розрахунків з бюджетом». 

Або можете закинути 340 грн. на рахунок єдиного податку. Як нарахують штраф - він відразу спишеться з позитивного балансу. 

З якого рахунку ФОП може платити податки – з підприємницького чи з особистого?

👩‍🏫 Відповідають податківці

Джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти. 

При цьому сплату грошового зобов’язання або погашення податкового боргу ФОП може здійснювати як з рахунку для здійснення підприємницької діяльності, так і з банківської картки фізичної особи. 

Як повернути помилково та/або надміру сплачені податкові платежі?

🧑‍🏫 Відповідають податківці

Для спрощення процедури повернення діє сервіс «Е-повернення». 

Платники податків мають змогу в режимі 24/7, дистанційно подати заяву на повернення/перекидку коштів через Електронний кабінет в «три кліки».  

▪️У головному меню Електронного кабінету необхідно в розділі «Заяви, запити для отримання інформації» або «Введення звітності» із запропонованого переліку вибрати форму «Заява про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені» (ідентифікатор форми для фізичних осіб – F1302002). 
▪️Після заповнення запропонованих реквізитів Заяви необхідно зберегти її, підписати та відправити територіальному органу ДПС на який сплачені кошти.  
▪️Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету. Для цього необхідно у вкладці «Додатки» обрати опцію «Додати» документ довільного формату (F1360102) та заповнити обов’язкові поля форми.  

Повернення помилково та/або надміру сплачених коштів можливо лише протягом 1095 днів від дати їхньої сплати та за умови відсутності у платника податкового боргу.
🕵️‍♂️💳Сервіси таксі, оренди житла та маркетплейси зобовʼяжуть ділитися даними про заробітки користувачів з ДПС.

Що відомо?

👥15 серпня Мінфін обговорив на спільній зустрічі із операторами цифрових платформ концепцію запровадження звітності про доходи своїх користувачів.

🖇Як повідомляє Forbes, це відбувається на фоні анонсованого у липні наймасштабнішого за час війни підвищення податків.

‼️Основні факти

▪️Йдеться про запровадження в Україні звітності про доходи, отримані фізичними та юридичними особами, які використовують для заробітку онлайн-платформи (Uklon, Bolt, Glovo, OLX та інші).

▪️Планується встановлення обов’язку для операторів цифрових платформ здійснювати збір певної інформації про користувачів таких цифрових ресурсів та щорічно подавати до Державної податкової служби України звіт про доходи, які вони отримують від здійснення визначених видів діяльності. 

▪️«Запровадження звітності операторів цифрових платформ сприятиме гармонізації національного податкового законодавства з правом Європейського Союзу та підвищенню податкової культури платників податків», – зазначила заступниця Міністра фінансів Світлана Воробей.

▪️Мінфін здійснює підготовчі заходи для долучення України до міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи. В подальшому ДПС надсилатиме звіти про доходи підзвітних продавців-нерезидентів компетентним органам юрисдикцій-партнерів, що є сторонами Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи.

💁‍♂️До речі, ще із жовтня 2023 року у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №10166, який передбачає впровадження спеціального режиму оподаткування доходів для фізосіб, які працюють через онлайн-платформи або одноособово та мають нерегулярні/епізодичні заробітки.
Передусім мова йде про водіїв та курʼєрів, які працюють через онлайн-платформи, проте не лише про них.
Загалом було визначено 20 видів діяльності, щодо яких дійсним буде такий спеціальний режим.
🤷‍♂️📈Для фіз осіб і ФОП поки без змін. 🗞Forbes розповів про нові ключові «правки» до податкового законопроєкту.

Як може змінитися пакет податкових пропозицій?

▪️Головна зміна – із законопроєкту приберуть податок для юридичних осіб за ставкою 1% від доходу. Замість нього у планах підвищення ПДВ.

Нова ставка ПДВ ще не визначена. Розглядається підвищення ПДВ до 23-24%.

▪️Ще одна суттєва зміна – відмова від авансового платежу для АЗС у розмірі 4000 грн за кубометр потужності зберігання пального. Нова концепція – АЗС сплачуватимуть фіксований платіж за кожен об’єкт. Робочий варіант – мінімальний платіж 60 000 грн з однієї АЗС на місяць. 

💁‍♂️Як зазначають експерти, нові правила суттєво не змінять ситуацію для тих мереж, що й так сплачують більш ніж 60 000 грн з об’єкта, а змусять більше платити тих, хто оптимізує свої податки.

▪️‼️Без змін залишається збільшення військового збору для фізичних осіб та ФОП.

Для фізосіб ставка податку збільшиться з 1,5% до 5%.

Для ФОПів: третя група сплачуватиме 1% від доходу, а решта груп – 5% у розрахунку з двох мінімальних зарплат на місяць. За поточного рівня мінімалки (8000 грн) платити доведеться 800 грн на місяць.

Щодо яких податків ще тривають дискусії?

▪️Ймовірно, у законопроєкті залишиться податок на солодку воду та зменшення вартості посилки, яка підпадатиме під оподаткування зі €150 до €45. 

▪️Велика ймовірність, що в законопроєкті залишиться й норма про військовий збір у 5% на вартість усіх послуг мобільних операторів. Вплинути на проєкт закону у цій частині поки не вдалося.

▪️Податки, які обговорюються: 
🗯військовий збір у 5% від продажу нерухомості
🗯військовий збір у 5% з придбанням у банках дорогоцінних металів
🗯військовий збір 15% при купівлі нового автомобіля
🗯військовий збір 30% для роздрібного продажу ювелірних виробів із золота, платини та дорогоцінного каміння.

«Ймовірно, частина з них не увійде до фінального законопроєкту, бо логіка цих податків не до кінця зрозуміла», – каже депутат з фінансово-економічного блоку Ради. 

Коли Рада може ухвалити зміни?

Розгляд проєкту у залі парламенту відтермінували. Ймовірно документ до зали винесуть на початку вересня. Тобто, у разі ухвалення закону нові норми запрацюють лише з жовтня, а не з вересня, як планувалось раніше.
2024/10/08 20:18:18
Back to Top
HTML Embed Code: