tgoop.com/hrmsreda/74
Last Update:
Ефект Голема: очікування формують результат
У продовженні теми ефекту Пігмаліона розповім про ефект Голема — процес, при якому керівники очікують низьку продуктивність від співробітника, викликаючи якраз ту саму поведінку, яку передбачають.
Ефект Голема прийшов із іудейської міфології. За переказами, Голем був створений, щоб захищати іудейську громаду в Празі і виконувати чорну роботу – за що його особливо не шанували. Поступово за таке ставлення він ставав все більш злим і продажним, аж до відвертого саботажу (за що його згодом і вбили). Міф про Голема говорить про те, що занижені (негативні) очікування призводять до поганих результатів.
Пам'ятаєте приказку: «Якщо людину називати свинею, то рано чи пізно вона захрюкає»?
В експерименті Марзано та Гамільтона учасникам давали завдання, які були оцінені як недосяжні. Після цього учасників випадково ділили на дві групи. Учасникам однієї групи казали, що вони добре впоралися із завданням, тоді як учасникам іншої групи повідомляли, що вони погано впоралися. У результаті учасники, яким сказали, що вони погано впоралися, показали нижчі результати у наступних випробуваннях, навіть якщо завдання були легкими. Переконання про свої здібності можуть впливати на результати.
Доктор Макнет застосовував ефект Голема у бізнесі - ті, співробітники, про яких керівники висловлювалися гірше, у результаті показували гірші результати і, навпаки ті, якими захоплювалися, навіть штучно, випереджали інших колег. Тобто спрацьовував зворотний ефект Пігмаліона.
Тому якщо хочете продуктивної та сприятливої атмосфери у своїх командах, краще орієнтуватися на ефект Пігмаліона, навіть якщо доводиться трохи перебільшити заслуги колеги чи внесок клієнта.
BY Оля Пачесна та доказовий менеджмент
Share with your friend now:
tgoop.com/hrmsreda/74