tgoop.com/ka1dzen/312
Last Update:
Бути стоїком
📕За книгою: Луцій Анней Сенека «Діалоги»
Рубрика: #книги_кайдзен
Є якийсь особливий шарм у читанні книг, написаних античними філософами. У їхніх трактатах, роздумах, діалогах можна побачити підтвердження думки, що все нове – це насправді добре забуте старе, а більшість ідей у книгах про самовдосконалення були сформовані ще давніми філософами. Сучасні нонфікшин автори просто запаковують ці ідеї в гарну обгортку, адаптують під реалії і продають під виглядом супер «інсайтів» та порад.
«Ви не можете керувати світом, але ви можете керувати тільки тим, як на нього реагуєте». «Щовечора аналізуйте, як минув ваш день і чи кожна дія, яку ви виконували, несла користь особисто для вас та допомагала формувати характер». Хіба ці всі тези не про сучасний саморозвиток? Але найцікавіше, що вони є основою греко-римської філософії Стоїцизму, яка була заснована близько 300 року до н.е. Одним із найвідоміших представників стоїцизму є Луцій Сенека, який був римським філософом, державним діячем, драматургом, стоїком і жив понад 2000 років тому.
Діалоги Сенеки – це не зовсім діалоги у звичному значенні. Це набір есе, де Сенека веде внутрішній монолог, розмірковуючи над різними філософськими, моральними та практичними питаннями життя. В своїх діалогах він приділяє увагу питанням короткочасності життя, щасливого життя, спокою душі, дозвіллю мудреця. І хоч написані вони з урахуванням соціально-історичного контексту, що тоді був, Сенека говорить про різні ідеї не з висоти свого статусу, а ніби у формі живої дискусії.
Так, наприклад, про закиди соціуму про відношення стоїків до грошей та невідповідність його життя тому що він декламує, філософ відповідає, що неможливо бути досконалим тут і зразу, але кожен день треба намагатися прожити так, щоб зрости кращим ніж ти був скажемо вчора. І головне, не треба бути залежним від тих матеріальних благ, які ти осягнув.
Ось ще декілька цитат, які мені припали до душі:
💡«Передусім, як і всі стоїки, я йду за природою: мудрість у тому, щоб не відхилятися від неї, а стосуватися до її закону, її зразка. Отож, щасливе життя - це життя, відповідне до своєї природи.»
💡«Хто так болісно сприймає кожну образу, виказує тим самим, що не бачить далі свого носа, засвідчує неповагу до себе самого»
💡«Мужем буде той, хто серед націлених у нього звідусіль небезпек…не зрадить своїй стійкості»
Навіть саме слово "стоїцизм" походить від того, щоб бути стійким. Щоб стійко проходити через усі життєві труднощі, тому в якійсь мірі кожен українець є дещо стоїком. 💪 Дуже багато ідей з філософії стоїцизму є прикладними та актуальними, і я переконаний, що впровадження хоча б частини цих ідей у життя призведе до відчутних змін. Це стосується як реакції на різноманітні ситуації, так і світоглядних поглядів.
BY Кайдзен 📚 Саморозвиток
Share with your friend now:
tgoop.com/ka1dzen/312