tgoop.com/poroblenopodcast/284
Last Update:
Спростовуємо один із найпопулярніших кавових міфів: чи справді Кульчицький став для європейців провідником у світ кави?
Іван Кульчицький — шляхтич із Речі Посполитої, який деякий час жив в Османській імперії. Прославився тим, що під час Віденської облоги 1683 року був звʼязковим між обложеними гарнізонами Відня і союзницькими арміями.
За однією із легенд, саме завдяки Кульчицькому кава потрапила до Європи. Після перемоги над османами спритний шляхтич привіз каву до Відня і відкрив там першу кав’ярню. З того часу напій почав набирати популярності серед європейців.
За чутками Кульчицький мав галицьке походження, тож недивно, що легенда про нього особливо поширювалася саме на Галичині, зокрема у Львові.
Однак є важливий нюанс: кавова традиція на українських землях існувала ще в першій половині XVII століття, як мінімум на 60-70 років раніше до подій у Відні. І прийшла до нас не з Заходу, а зі Сходу, через Османську імперію та Крим.
«Так в середині XVIII століття вже згадуються шинки в Чернігові, де не лише готували їжу, а й варили «каґве». Цікаво, що у староукраїнській мові для позначення кави використовувалась арабська огласовка «каґве» (не «кава»), що вказує на східне походження слова», — розповідає Олексій Сокирко – кандидат історичних наук, доцент історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, автор книг “Кулінарна мандрівка в Гетьманщину” і “Козацький Марс”.
Також згадується, що в цьому шинку була окрема піч для варіння кави — те саме, що кавомашина в кавʼярнях сьогодні.
Справжні історії кави, кальянів та тютюну в українській, зокрема козацькій, культурі чекають на вас у новому епізоді «Козацька люлька, османська кава. Культура вживання стимуляторів у мирний та воєнний час».
Переглянути епізод на Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=SnwpBBXe_FU
Слухати в аудіоформаті, купити календар і підтримати нашу роботу: https://linktr.ee/porobleno
BY Пороблено Подкаст
Share with your friend now:
tgoop.com/poroblenopodcast/284