tgoop.com/protoijerey/629
Last Update:
Щодо скандалу на Олімпіаді в Парижі влучно написав Сергій Шумило. Мережа, щоправда, одностайно має іншу точку зору, але я таки погоджуся з Сергієм.
"Вже другий день у мене фб-стрічка рябить від обурливих репостів, де деякі наші "моралісти" слідом за російським агітпропом виплескують свої "глибокі обурення" з приводу "блюзнірства", "насмішки", "образи віри" і т.д. під час церемонії відкриття Олімпіади-2024 у Парижі.
Чесно кажучи, не цікавлюся Олімпіадами та спортом (як, до слова, і "Євробаченням" і т.п.), тому особисто мої релігійні почуття це ніяк не зачепило. Ну, перш за все, ті, хто обурюються, мали би пам'ятати, що і назва, і самі олімпійські ігри мають античні, т.м. "язичницькі" корені, а отже очікувати від них якихось християнських послань і прикладів марна справа ))
На цей раз багатьох обурило те, що під час церемонії відкриття Олімпіади-2024 колективом танцюристів була виконана сцена, яка декому здалася пародією на Євангельську "Таємну вечерю", точніше на відомий шедевр італійського художника Леонардо да Вінчі, який зберігається в Мілані (Італія). Це викликало сплеск обурення, від армії кремлівських "оборонців традиційних цінностей", до деяких європейських правих та консерваторів (ну звісно, без Орбана тут ніяк), а слідом за ними і деяких релігійних діячів.
Проте конфуз у тому, що автори сцени, яка викликала такий шквал обурень і критики, за основу брали не "Таємну вечерю" Леонардо да Вінчі, а зовсім інший твір мистецтва )) Це картина іншого відомого художника - Яна Херманса ван Бейлерта (Jan Hermansz van Bijlert; 1597—1671), голландського живописця, представника утрехтських караваджистів, який деякий час жив і працював в Італії та був тут одним із засновників гуртка північних художників Бентвуегелей у Римі.
Ця його картина називається "Пир богів" (Le Festin des Dieux), вона створена в 1635 - 1640 рр., нині зберігається в Національному музеї Маньєн в Діжоні (Франція) і є одним з предметів гордості цієї музейної колекції, яка налічує понад 2000 витворів мистецтва (зокрема, італійське та північноєвропейське мистецтво, а також французьке мистецтво XVI-XIX стт.).
На картині "Пир богів" зображена сцена, як на Олімпі (так, саме на Олімпі, від якого й Олімпійські ігри!) боги збираються на бенкет на честь весілля Фетіди та Пелея. Ліворуч стоять Мінерва, Діана, Марс і Венера у супроводі Купідона. За ними слідує Флора, богиня весни. Коронований Аполлон, якого можна упізнати за лірою, сидить у центрі столу. Далі ми впізнаємо Геркулеса з його палицею і Нептуна з його тризубом. Праворуч Еріс поклала на стіл яблуко розбрату...
Кому цікаво, більш детально про цей твір є на сайті музею: https://musee-magnin.fr/collection/objet/le-festin-des-dieux
Варто зазначити, що тема свята античних богів була популярною в 17 ст.; «Шлюб Психеї та кохання» Хендріка Гольціуса викликав появу великої кількості робіт, що ілюструють цю тему. Доклався до неї і Ян Херманс ван Бейлерт, а тепер, слідом за ним, і французькі танцюристи...
Яким чином це ображає релігійні почуття християн? Особисто мої - ніяким. Ніколи не міг зрозуміти, що то за віра, яку так легко можна збентежити і образити? Що то за бог, який потребує захисту і обурень з боку людей? Насправді віру в Бога, як і самого Бога, неможливо нічим образити. Ані Бог, ані віра в нього не потребують нашого захисту. Чим глибша віра, тим менш вона уразлива. Може проблема саме у цьому? Чи мають справжню віру ті, хто на кожному кроці (особливо у соцмережах) намагаються показово заявляти про її захист?
Особисто мене і мою віру ображають не дії людей, які не вважають себе християнами (на що вони мають таке ж право), як дії тих, хто називає себе по імені "християнами", але чинять не за вченням Христовим. А ще невігластво, яке штучно подається як якась особлива "релігійна чеснота" (( Як на мене, оце значно більша загроза для християнства - його нівеляція і розкладання з середини."
BY Протоієрей Олександр Клименко
Share with your friend now:
tgoop.com/protoijerey/629