tgoop.com/zakononline2019/3022
Last Update:
✍🏻ПРАВИЛА ПРО ПІДСТАВИ ПРИПИНЕННЯ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ, ВИЗНАЧЕНІ П.”Д” Ч.1 СТ.141 ЗК УКРАЇНИ, ТА ПРИПИСИ Ч.2 СТ.651 ЦК УКРАЇНИ СПІВВІДНОСЯТЬСЯ ЯК ТАКІ, ЩО НЕ СУПЕРЕЧАТЬ, А ДОПОВНЮЮТЬ ОДНІ ОДНИХ
⚖️Правова позиція ВП ВС у справі № 918/391/23
👨🏻⚖️Рішення ВП ВС у справі № 918/391/23 від 20.11.2024
ВП ВС у цій справі вирішувала, зокрема, такі правові питання: як співвідносяться загальні та спеціальні норми у вирішенні питання про розірвання договору оренди землі.
Надаючи відповідь на спірне питання, ВП ВС вказала на таке.
Правила про підстави припинення права користування земельною ділянкою, визначені п.«д» ч.1 ст.141 ЗК України (систематична несплата орендної плати), та приписи ч.2 ст.651 ЦК України, якими передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, співвідносяться як такі, що не суперечать, а навпаки доповнюють одні одних.
Підставою розірвання договору оренди землі згідно з п.«д» ч.1 ст.141 ЗК України є систематична, тобто неодноразова (два та більше випадки) повна несплата орендної плати у строки, визначені договором. Ця спеціальна норма у такому випадку є самостійною та достатньою і звертатися до загальної норми ч.2 ст.651 ЦК України немає потреби.
У разі якщо має місце сплата орендної плати у меншому розмірі, ніж визначено умовами договору оренди землі, тобто коли орендар допустив недоплату орендної плати й таке порушення умов договору є істотним, тоді застосуванню підлягає не спеціальна норма п.«д» ч.1 ст.141 ЗК України, а загальне правило ч.2 ст.651 ЦК України.
Тобто якщо суд дійде висновку, що орендар істотно порушив умови договору та внаслідок недоплати орендної плати орендодавець значною мірою був позбавлений того, на що розраховував, то договір має бути розірваний на підставі ч.2 ст.651 ЦК України.
❓Згодні з позицією ВС?
ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики
#Господарський_процес #правова_позиція
BY Судова Практика ZAKONONLINE (Верховний Суд та ЄСПЛ)
Share with your friend now:
tgoop.com/zakononline2019/3022